Events

US Open 2013: Day 1 Complete Results

Date/Time
Date(s) - 19.02.2013
All Day

US Open 2013 

Day 1 Complete Results – All Poomsae divisions:

TEAM POOMSAE

Female’s 10-11 Black All (YOUTH TEAM) 

1- Anoushka Makkad USA
1- Hannah Mooney
1- Natalie Swerdlow

Male’s 12-14 Black All (CADET TEAM)

1- Tyler Dao USA
Vincent Jodjana
Shemual Tsai
2- Kenneth Doan USA
Arthur Jackson
Khoi Viet Nghiem
3- Roy Cho USA
Kyle Chung
Eugene Kimura

Male’s 15-17 Black All (JUNIOR TEAM)

1- Jewoong Jeong USA
Matthew Lee
Ryan Tucker
2- Robert Hennings USA
Nicholas Kang
Brandon Toy
3- Denton Schragger AUS
Daniel Smith
Joshua Young
4- Hee Jun Chae USA
Min Jeong Methew Kim
Phillip Oh

Male’s 18-29 Black All (1st Team)

1- Gunsoo Kim KOR
Wonwoo Seo
Yongjae Won
2- Kody Han USA
Long Nguyen
Tuong-Huy Nguyen
3- Youngjin Choi KOR
3- Edward Jeong USA
3- Sangul Kim KOR
3- Vaslav Jehudiel Ayala Talavera MEX
Ernesto Santerbas Anaya
Gerardo Garcia

Male’s 30-99 Black Dan All (2nd Team)

1- Anh Nguyen USA
Chao Truong
Justin Wang
2- Daniel Chuang USA
Cuong Le
Bobby Ren
3- Dale Bryce AUS
Robert Pace
Hoa “Eric” Phan
3- Brendon Leeder AUS
Sammy Rachele
Russell Wood

Female’s 12-14 Black All (CADET TEAM)

1- Trina Dao USA
Arianna Le
Jamie Ng
2- Alexa Chan USA
Kylee Kim
Elizabeth Lee
3- Yahsamin Bagher USA
Valerie Long
Skylar Stedman

Female’s 15-17 Black All (JUNIOR TEAM)

1- Carla De Pasquale AUS
Sarah Jane Markovski
Chelsea Trainor
2- Cindy Asano USA
Sunho Min
Mara Miyashiro

Female’s 18-29 Black All (1ST TEAM)

1- Yunkeong Hwang KOR
Hyeeun Kim
Minju Kim
2- Margaret Kim USA
Stephany Kim
Danielle Machado
3- Rahade Wineta INA
Christina Intan
Domas Santoso
3- Regine Gabis USA
Angelinne Nono
Amber Rodriguez

Female’s 30-99 Black Dan All (2ND TEAM)

1- Christi Burke-Maves USA
Thu Doolittle
Thoa Nguyen

PAIRS POOMSAE

Male’s 10-11 Coed Black All (YOUTH PAIRS)

1- Dylan Pabo USA
2- Thomas Moore USA
3- Nathaniel Crawford USA
3- Varun Pandit USA

Male’s 12-14 Coed Black All (CADET PAIRS)

1- Tyler Dao USA
2- Vincent Jodjana USA
3- Roy Cho USA
3- Crytoval Komala AUS

Male’s 15-17 Coed Black All (Junior Pairs)

1- Mauro Hernandez USA
2- Juan Sifuentes Zuazua MEX
3- Matthew Lee USA
3- Robert Henning USA

Male’s 18-29 Coed Black All (1ST PAIRS)

1- Vaslav Ayala MEX
2- Yongjae Won KOR
3- Gunsoo Kim KOR
3- Bruno Saux Collantes PER

Male’s 30-99 Coed Black All (2ND PAIRS)

1- Garth Cooley USA
2- Satriyono INA
3- Kwangjin Ha KOR/USA
3- Ahn Nguyen USA

Female’s 10-11 Coed Black All (YOUTH PAIRS)

1- Marissa Mabanag USA
2- Hannah Mooney USA
3- Jacqueline Morales USA
3- Vidhi Pandit USA

Female’s 12-14 Coed Black All (CADET PAIRS)

1- Trina Dao USA
2- Rikki Jao USA
3- Yerim Jeong USA
3- Rachel McIntosh AUS

Female’s 15-17 Coed Black All (Junior Pairs)

1- Lucy Morales MEX
2- Daniela Rodriguez Morales MEX
3- Sunho Min USA
3- Cindy Asano USA

Female’s 18-29 Coed Black All (1ST PAIRS)

1- Ollin Medina MEX
2- Yunkyeong Hwang KOR
3- Hyeeun Kim KOR
3- Winnie Yi Wu Acuy PER

Female’s 30-99 Coed Black All (2ND PAIRS)

1- Kristi George USA
2- Rahade Wineta INA
3- Eonhwa Seong KOR/USA
3- Rosalynn Le USA

POOMSAE

Male’s 10-11 Black All (YOUTH)

1- Ju Pyo Hong KOR
2- Dylan Ashton Pabo USA
3- Ryan Real USA
3- Justin Chan USA

Male’s 12-14 Black All (CADET)

1- Kyle Tanimura USA
2- Jonathan Kim USA
3- Aaron Soriano USA
3- Shemual Tsai USA

Male’s 15-17 Black All (JUNIORS)

1- Ryan Tucker USA
2- Matthew Lee USA
3- Mauro Hernandez USA
3- Christopher Cao USA

Male’s 18-29 Black All (1ST SENIOR)

1- Gunsoo Kim KOR
2- Vaslav Ayala Talavera MEX
3- Yong Jin Kun MAS
3- Daniel Harsono INA

Male’s 30-39 Black All (2ND SENIOR)

1- Anh Nguyen USA
2- Choung Hwan Ryu KOR
3- Cuong Le USA
3- Daniel Chuang USA

Male’s 40-49 Black All (1ST MASTERS)

1- Garth Cooley USA
2- Stephen Humphries USA
3- Young Jin Choi USA
3- Taewon Jung USA

Male’s 50-59 Black All (2ND MASTERS)

1- Philippe Montosi FRA
2- Jae Ok Lee USA
3- Robert Pace AUS
3- Ronald Southwick USA

Male’s 60-99 Black All (3RD MASTERS)

1- Chi Thuong Duong USA
2- Russell Wood AUS
3- Chantha Sok Hao USA
3- Joseph Bennett USA

Female’s 10-11 Black All (YOUTH PAIRS)

1- Marissa Mabanag USA
2- Hannah Mooney USA
3- Jacqueline Morales USA
3- Vidhi Pandit USA

Female’s 12-14 Black All (CADET PAIRS)

1- Trina Dao USA
2- Rikki Jao USA
3- Yerim Jeong USA
3- Rachel McIntosh AUS

Female’s 15-17 Black All (Junior Pairs)

1- Lucy Morales MEX
2- Daniela Rodriguez Morales MEX
3- Sunho Min USA
3- Cindy Asano USA

Female’s 18-29 Black All (1ST PAIRS)

1- Ollin Medina MEX
2- Yunkyeong Hwang KOR
3- Hyeeun Kim KOR
3- Winnie Yi Wu Acuy PER

Female’s 30-99 Black All (2ND PAIRS)

1- Kristi George USA
2- Rahade Wineta INA
3- Eonhwa Seong KOR/USA
3- Rosalynn Le USA

Female’s 10-11 Black All (YOUTH)

1- Kaylie Visitacion USA
2- Marissa Mabanag USA
3- Alessia Alamul USA
3- Hayley Jue USA

Female’s 12-14 Black All (CADET)

1- Yerim Jeong USA
2- Arianna Le USA
3- Rikki Jao USA
3- Viviana Cao USA

Female’s 15-17 Black All (JUNIORS)

1- Daniela Rodriguez Morales MEX
2- Carla De Pasquale AUS
3- Chelsea Trainor AUS
3- Sunho Min USA

Female’s 18-29 Black All (1ST SENIOR)

1- Ollin Medina Lopez MEX
2- Hyeeun Kim KOR
3- Marcella Castillo PER
3- Yunkyeong Hwang KOR

Female’s 30-39 Black All (2ND SENIOR)

1- Kathy Do USA
2- Eonhwa Seong KOR
3- Rosalynn Phuong Le USA
3- Tania Makarenko CAN

Female’s 40-49 Black All (1ST MASTERS)

1- Elva Adams USA
2- Sin Sook Lee USA
3- Linda Schragger AUS
3- Nicole Burt CAN

Female’s 50-59 Black All (2ND MASTERS)

1- Kristi George USA
2- Shelley Vettese-Baert CAN
3- Barbara Brand USA
3- Bronwyn Butterworth AUS

Female’s 60-99 Black All (3RD MASTERS)

1- Noreen Thackrey USA
2- Erica Linthorst USA
3- Diane Loring USA

© World Taekwon Media
It is forbidden to sell, license, copy or reproduce the contents of this website in whole or in part, in any manner, for commercial purposes, without the prior written consent of the respective owners.

Comments are closed.