News

Marina d’Or 2018 European Club Championships: Spanish fighters dominate all categories

European Club Taekwondo Championships
Marina d’Or, Spain
3-7 December 2018

Results: Cadets / Juniors / Seniors

Seniors – Report

Local athletes collected 15 out of the 16 titles awarded on Friday, showing a complete domination of the event and leaving only 1 gold medal for the rest of countries involved, which was taken by France.

Seniors – Final Podiums

-54 Male

1 – Adrian Vicente Esp-2994
Alcalaadidas
Points 0.00
2 – Jaber Meziane Fra-1790
Montpellier Mediterranee Euro Club
Points 0.00
3 – Iñaki Boix Esp-3658
Club Tkd La Safor Gandia
Points 0.00
3 – Alberto Verea Esp-2412
Club Escola De Taekwondo Maniotas- Noia
Points 0.00

-58 Male

1 – Mario Canales Esp-2446
Cde Sanchez Elez Sanabria
Points 0.00
2 – Luis Maldonado Esp-2549
Taekwondo Keon Son Servera
Points 0.00
3 – Alvaro Dominguez Esp-3334
Tkd Mairena
Points 0.00
3 – Francisco G
EUROPEAN CLUBS TKD CHAMPIONSHIPS SENIORS

-74 Male

1 – Daniel Quesada Esp-1572
Toledo Dong Yang
Points 0.00
2 – Ramon Ruiz Esp-1797
Tae Sport Vilafant
Points 0.00
3 – Jose Fernandez Esp-1625
Natural Sport Videlgi
Points 0.00
3 – Oier Magdaleno Esp-2566
Gimnastico Bilbao (eus)
Points 0.00

-80 Male

1 – Ruben Martinez Esp-1738
Jayan
Points 0.00
2 – Jose Luis Cruz Esp-1564
Chong-ma
Points 0.00
3 – Ismael Fernandez Esp-1732
Taekwondo Damian
Points 0.00
3 – Alvaro Leo Esp-3645
Taekwondo Aljamar
Points 0.00

87 Male

1 – Omar El Fra-1570
Montpellier Mediterranee Euro Club
Points 0.00
2 – David Prados Esp-4328
Taekwondo Nazaret
Points 0.00
3 – Junior Luciano Martinez Esp-3409
Neka Monforte
Points 0.00
3 – Fernando Rascado Esp-1606
Natural Sport Videlgi
Points 0.00

-87 Male

1 – Ivan Garcia Esp-2171
Club Mat`s
Points 0.00
2 – Victor Garcia Esp-1801
Han Kuk (mad)
Points 0.00
3 – Adil El Fra-3172
Julie – Adil
Points 0.00
3 – Manuel Villen Esp-3356
Tkd Mediterraneo Cartagena
Points 0.00

-46 Female

1 – Judith Iñiguez Esp-2198
Seul Polinya
Points 0.00
2 – Laura Muñoz Esp-2192
Cde Sanchez Elez Sanabria
Points 0.00
3 – Noelia Grau Esp-3929
Chang
Points 0.00
3 – Gloria Ruiz Esp-3557
Tkd Olimpic El Vendrell
Points 0.00

-49 Female

1 – Tania Garcia Esp-1591
A.muÑoz – San AgustÍn
Points 0.00
2 – Blanca Palmer Esp-1718
Deportivo Olimpo
Points 0.00
3 – Irene Laguna Esp-1662
Cde Sanchez Elez Sanabria
Points 0.00
3 – Ayelet Hasachar Koren Isr-1617
Kogorio Fighters
Points 0.00

-53 Female

1 – Lorena Cabel Esp-2089
Deportivo Olimpo
Points 0.00
2 – Lydia Garcia Esp-1720
Alcalaadidas
Points 0.00
3 – Carla Reig Esp-3650
Deportivo Olimpo
Points 0.00
3 – Ane Cinto Esp-1965
Mendialdea K.e.
Points 0.00

-57 Female

1 – Arlet Ortiz Esp-3288
Club Mat`s
Points 0.00
2 – Rosa Rodriguez Esp-1985
Han Kuk (clm)
Points 0.00
3 – Pilar Martin Esp-1589
Sport Kyoto
Points 0.00
3 – Andrea Bosch Esp-1810
Hnos. Argudo
Points 0.00

-62 Female

1 – Marta Calvo Esp-1584
Cde Sanchez Elez Sanabria
Points 0.00
2 – Maria Jimenez Esp-3683
Tkd Mairena
Points 0.00
3 – Miryam Garcia Esp-1717
Club PatiÑo MoaÑa
Points 0.00
3 – Laura Perez Esp-1668
Club Taekwondo Benavente.
Points 0.00

-67 Female

1 – Jone Magdaleno Esp-1744
Gimnastico Bilbao (eus)
Points 0.00
2 – Lua Piñeiro Esp-1631
Natural Sport Videlgi
Points 0.00
3 – Sara Cabeza Esp-2300
Cde Sanchez Elez Sanabria
Points 0.00
3 – Eva Calvo Esp-1528
Cde Sanchez Elez Sanabria
Points 0.00

73 Female

1 – Belen Moran Esp-2183
Tkd Ciudad Expo
Points 0.00
2 -Tania Castiñeira Esp-2188
Club De Taekwondo Hebe
Points 0.00
3 – Aida Martinez Esp-1587
Garrut
Points 0.00
3 РZuri̱e Padilla Esp-2150
The Masters
Points 0.00

-73 Female

1 – Cecilia Castro Esp-1678
A.muÑoz – San AgustÍn
Points 0.00
2 – Sofia Perez Esp-2273
Natural Sport Videlgi
Points 0.00
3 – Silvia Boix Esp-4168
Balmesrubi
Points 0.00
3 – Adriana Hernandez Esp-4165
Nuevo Doksuri
Points 0.00

Kids – Day 1 and 2 – Final Podiums

Local athletes were the main dominators of the European Club Taekwondo Championships for Kids, which was held in Marina d’Or, Spain, during Monday and Tuesday, after collecting no less than 8 gold medals in the two days of competition. Ukraine and Italy finished in second place with 5 titles each, while Russia was the other nation to step on top of the podium in more than 1 occasion with 2. Great Britain, Germany and Sweden managed to win 1 gold each to complete all the divisions in competition.

Kids – Day 1 and 2 – Final Podiums

-27 Male

1 – Martiros Tarkhanian Ukr-2802
Motor-sich
Points 0.00
2 – Michael Peci Ita-3828
C.sportivo Tkd Marletta S.s.d A R.l
Points 0.00
3 – Alvaro Cordoba Esp-4614
Deportivo Piaam Paiporta
Points 0.00
3 – Jairo Agenjo Esp-4511
Taekwondo Finestrat
Points 0.00

-30 Male

1 – Kurbanmagomed Magomedov Rus-6185
R. Dagestan Club Champion Sshor
Points 0.00
2 – Ignazio Federico Cavallaro Ita-3811
A.s.d. Tkd Sport Academy
Points 0.00
3 – Shane Vicente Irl-1673
Champion
Points 0.00
3 – Abdulatip Adiev Rus-6181
R. Dagestan Club Champion Sshor
Points 0.00

-33 Male

1 – Samir Mirzoiev Ukr-2585
Mykolaiv Region Team
Points 0.00
2 – Ianis Rusu Mda-1743
Hwarang Mda
Points 0.00
3 – Ricards Rauls-ruslevics Lat-1592
Musado Club Team
Points 0.00
3 – Mukhammadgelmat Mamaev Rus-5244
R. Dag
EUROPEAN CLUBS TKD CHAMPIONSHIPS KIDS
Pre-cadets_A

-40 Male

1 – Jake Pachansky Gbr-3948
Aquila Taekwondo
Points 0.00
2 – Carlos Collados Esp-4363
Magic Sport Studio 06
Points 0.00
3 – Domingo Perez Esp-4458
Tkd Mairena
Points 0.00
3 – Ivan Cardenas Esp-4621
Tkd Olimpic El Vendrell
Points 0.00

-44 Female

1 – Adriana Gonzalez Esp-4362
Magic Sport Studio 06
Points 0.00
2 – Laura Cardenes Esp-4651
Jansu Tenerife
Points 0.00
3 – Noelia Rodriguez Esp-4733
Han Kuk (clm)
Points 0.00
3 – Nuria Gelabert Esp-4260
Tkd Alfaro
Points 0.00

-48 Female

1 – Sofia Rodriguez Esp-4442
Club Taekwondo Benavente.
Points 0.00
2 – Rocio Anahi Hernandez Esp-4782
Deportivo El Templo
Points 0.00
3 – Hanadi Sarotic Bih-1734
Sarajevo
Points 0.00
3 – Rut Sanz Esp-4259
Tkd Alfaro
Points 0.00

-52 Female

1 – Yessenia Salgado Esp-4712
Club Saya
Points 0.00
2 – Marina Dorado Esp-4348
La Lira Vendrellenca
Points 0.00

-57 Female

1 – Paula Jimenez Esp-4688
Club Koryo Lucena
Points 0.00
2 – Grace Di Sui-1738
Grand Sports Academy
Points 0.00
3 – Ainara Alfaro Esp-4263
Tkd Alfaro
Points 0.00

57 Female

1 – Giada Marraro Ita-3463
Team Marraro – Il Drago E La Tigre
Points 0.00
2 – Nekane Pozo Esp-4581
Tkd Cubelles
Points 0.00
3 – Alejandra Navas Esp-4619
Kukkiwon
Points 0.00

-27 Male

1 – Antonio Grasso Ita-3824
C.sportivo Tkd Marletta S.s.d A R.l
Points 0.00
2 – Kirill Rushmanov Rus-5832
Taekwondo Federation Vologda
Points 0.00
3 – Miguel Angel Sanchez Esp-4368
Magic Sport Studio 06
Points 0.00
3 – Hector Ferrer Esp-4783
Deportivo El Templo
Points 0.00

-30 Male

1 – Obida Alsaid Swe-2981
Team Taekyon
Points 0.00
2 – Alvaro Velasco Esp-4661
Tae Guk Kim Cc
Points 0.00
3 – Michael Maurici Ita-3827
C.sportivo Tkd Marletta S.s.d A R.l
Points 0.00
3 – Juan Jose Carrillo Esp-4590
Taekwondo Damian
Points 0.00

-33 Male

1 – Ismail Magomedov Rus-6180
R. Dagestan Club Champion Sshor
Points 0.00
2 – Guillem Bonilla Esp-4033
Escola Taekwondo Sesrovires
Points 0.00
3 – Lukas Gabriel Hansen Den-2676
Proud Lions
Points 0.00
3 – Roi Fraga Esp-4171
Mace-sport
Points 0.00

-36 Male

1 – Daniel Martinez Esp-4508
La Lira Vendrellenca
Points 0.00
2 – Joan Nicolas Esp-4463
Club Taekwondo Niko
Points 0.00
3 – Damian NuÑez Esp-4784
Deportivo El Templo
Points 0.00
3 – Jose Gabriel Garcia Esp-4527
Club Deportivo Furyo
Points 0.00

-40 Male

1 – Joel Garcia Esp-4367
Magic Sport Studio 06
Points 0.00
2 – Nicolò Alejandro Venuto Ita-3838
Asd Taekwondo Yon
Points 0.00
3 – Pablo Antelo Esp-4241
Kae Sport
Points 0.00
3 – Jose Izan Brito Esp-4276
Tkd Alfaro
Points 0.00

-44 Male

1 – Angelo Mangione Ita-3493
Team Mangione
Points 0.00
2 – Daniils Jefimcovs Lat-1590
Musado Club Team
Points 0.00
3 – John Clarence Camorongan Esp-4344
Sant Pau Jade Taekwondo Ce

57 Male

1 – Daniel Martin Esp-4334
Club Taekwondo Valladolid
Points 0.00
2 – Josep Gelabert Esp-4262
Tkd Alfaro
Points 0.00

-27 Female

1 – Yaryna Kostyuk Ukr-3655
Ifrft-wtf
Points 0.00
2 – Iryna Chesalkina Ukr-3773
Sc Kiev School Of Sport
Points 0.00
3 – Stefani Nikolajeva Est-1556
Team Idablokk
Points 0.00
3 – Mireia Ruiz Esp-4575
Taekwondo Ciudad De Teruel
Points 0.00

-30 Female

1 – Vincenza Marika Virgillito Ita-3832
C.sportivo Tkd Marletta S.s.d A R.l
Points 0.00
2 – Nadia Bouzas Esp-4240
Kae Sport
Points 0.00
3 – Judith Cordoba Esp-4319
My-ju Cunit
Points 0.00
3 – Milica Vasic Bih-1723
Brcko
Points 0.00

-33 Female

1 – Mariia Zamoroka Ukr-3498
Khmelnytsk Regional Team
Points 0.00
2 – Kateryna Stupak Ukr-3487
Poltava Region Team
Points 0.00
3 – Jelena Vasic Bih-1722
Brcko
Points 0.00
3 – Noa Romero Esp-4562
Natural Sport Videlgi
Points 0.00

-36 Female

1 – Ashley Sosna Ger-4102
Tvbb Elite Berlin
Points 0.00
2 – Ema Bugarinovic Cro-4764
Omega
Points 0.00
3 – Abril De Esp-4705
Club Goduro
Points 0.00
3 – Anthea Mangione Ita-3798
Team Mangione
Points 0.00

-27 Female

1 – Mariia Papatsenko Ukr-3692
Donetsk Region Team
Points 0.00
2 – Kamila Honcharenko Ukr-3726
Poltava Region Team
Points 0.00
3 – Jaslyn Ten Ned-2288
Abdel-kwan Rotterdam
Points 0.00
3 – Solomiia Savchuk Ukr-3771
Sc Kiev School Of Sport
Points 0.00

-30 Female

1 – Adriana Rodriguez Esp-4702
Club Goduro
Points 0.00
2 – Lucia Perez Esp-4773
Deportivo El Templo
Points 0.00
3 – Tsvietana Pohosian Ukr-3767
Sc Shturm Dnipro
Points 0.00
3 – Oumaïma Allassak Fra-3464
Ecole Taekwondo Trappes
Points 0.00

-33 Female

1 – Asia Sofia Marletta Ita-3826
C.sportivo Tkd Marletta S.s.d A R.l
Points 0.00
2 – Vega Mompo Esp-4741
Tkd Alberic
Points 0.00
3 – Lucia Barbara Dorta Esp-4681
Club Taekwondo Nuryana
Points 0.00
3 – Nuria Miralles Esp-4515
Taekwondo Finestrat
Points 0.00

WTM

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos necesarios están marcados *

*

Puedes usar las siguientes etiquetas y atributos HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>