Select Page

Advertisement

13th Galeb Belgrade Trophy – Serbia Open 2014 (G-1): Croatia leads in Seniors with 3 golds

13th Galeb Belgrade Trophy – Serbia Open 2014 (G-1): Croatia leads in Seniors with 3 golds

13th Galeb Belgrade Trophy – Serbia Open
Belgrad, Serbia
18-19 October 2014
G-1 category event
Round by Round results:

Seniors
Juniors
Cadets
Senior categories – Final Podiums

Category: Seniors Male A -54 / Fin (21 competitors)

1 1155 Tortosa Cabrera, Jesus
Spanish National Team
ESP
2 302 Abarahou, Nidal
French National Team
FRA
3 705 Giorgi, Giovanni
A.P.D. Accademia Dorica
ITA
3 578 Simitsis, Georgios
A.C. Virona
GRE
Category: Seniors Male A -58 / Fly (29 competitors)

1 753 Villa Valadez, Damian Alejandro
Mexico National Team
MEX
2 824 Braganca, Rui
Abc De Braga
POR
3 682 Atias, Ron
National Team Of Israel
ISR
3 854 Iskakov, Zhanat
Chelyabinsk
RUS
Category: Seniors Male A -63 / Bantam (48 competitors)

1 71 Achab, Jaouad
Flemish Taekwondo Union
BEL
2 945 Kim, Vladimir
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
3 940 Jugay, Vladislav
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
3 137 Brecic, Lovre
Croatian National Team
CRO
Category: Seniors Male A -68 / Feather (40 competitors)

1 845 Irgaliev, Arman
Moscow Region
RUS
2 1151 Quuesada Barrera, Daniel
Spanish National Team
ESP
3 77 Almeida De Souza, Gustavo
Brazil National Team
BRA
3 857 Minin, Viacheslav
Chelyabinsk
RUS
Category: Seniors Male A -74 / Light (47 competitors)

1 829 Ferreira, Julio
Sporting Clube De Braga
POR
2 935 Belov, Philipp
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
3 102 Georgiev, Teodor
Gladiator
BUL
3 307 Bouzid, Ismael
French National Team
FRA
Category: Seniors Male A -80 / Welter (32 competitors)

1 1068 Karajlovic, Ivan
Letnjikovac
SRB
2 1095 Rabijac, Stojan
Serbia
SRB
3 730 Clementi, Cristian
G.S. Ff.Oo.
ITA
3 993 Golubovic, Milos
Azija
SRB
Category: Seniors Male A -87 / Middle (21 competitors)

1 1104 Jovanov, Drasko
Zmaj
SRB
2 960 Babaevskiy, Gleb
Saint-Petersburg, Russia
RUS
3 957 Larin, Vladislav
Russia,karelian Team
RUS
3 7 Mohammadi, Ahmad
Alpe Adria
AUT
Category: Seniors Male A +87 / Heavy (18 competitors)

1 139 Golec, Vedran
Croatian National Team
CRO
2 1247 Walker, Lyle
Great Britain Taekwondo Team
GBR
3 1016 Trajkovic, Ivan
Eurosped
SRB
3 311 El Yazidi, Omar
French National Team
FRA
Category: Seniors Female A -46 / Fin (20 competitors)

1 238 Kouttouki, Kyriaki
N.Nicolaou Taekwondo
CYP
2 961 Smirnova, Maria
Saint-Petersburg, Russia
RUS
3 132 Yong, Yvette
Young Choung Taekwondo Academy
CAN
3 593 Koutsou, Ioanna
A.S. Danaos Oraiokastrou
GRE
Category: Seniors Female A -49 / Fly (28 competitors)

1 162 Zaninovic, Lucija
Croatian National Team
CRO
2 981 Igumenova, Svetlana
Woronezh
RUS
3 147 Kunovic, Mateja
Croatian National Team
CRO
3 81 Silva Tang Sing, Iris
Brazil National Team
BRA
Category: Seniors Female A -53 / Bantam (33 competitors)

1 958 Lozhkina, Anastasia
Russia,karelian Team
RUS
2 405 Folgmann, Madeline
Nwtu Landeskader
GER
3 369 Nothaft, Roxana
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 1152 San Cirilo Soriano, Bianca
Spanish National Team
ESP
Category: Seniors Female A -57 / Feather (41 competitors)

1 72 Asemani, Raheleh
Flemish Taekwondo Union
BEL
2 165 Zubcic, Martina
Croatian National Team
CRO
3 826 Cunha, Joana
Clube De Taekwondo Lobos Negros
POR
3 654 Edina, Kotsis
National Team Hungary
HUN
Category: Seniors Female A -62 / Light (30 competitors)

1 1145 Calvo Gomez, Marta
Spanish National Team
ESP
2 439 Zinal, Tugce Merve
Post-Sv München
GER
3 1149 Irigoien Elosegui, Nagore
Spanish National Team
ESP
3 166 Ambrus, Nives
Medvedgrad
CRO
Category: Seniors Female A -67 / Welter (23 competitors)

1 1176 Johansson, Elin
European Taekwondo Union
ETU
2 1238 Mcpherson, Paige
Us National Team
USA
3 813 Ulfig, Jagoda
Azs Os Poznan
POL
3 537 Dimitropoulou, Elpida Marina
A.C. Aiantas Agiou Dimitriou
GRE
Category: Seniors Female A -73 / Middle (13 competitors)

1 152 Rados, Iva
Croatian National Team
CRO
2 1040 Mandic, Milica
Galeb
SRB
3 170 Anic, Franka
Taekwondo Club ‘Forteca’ Korcula
CRO
3 462 Brandl, Lorena
Taekwondo Altmannstein E.V.
GER
Category: Seniors Female A +73 / Heavy (12 competitors)

1 815 Kowalczuk, Aleksandra
Polish National Team
POL
2 953 Bardachenko, Olesya`
Russia,karelian Team
RUS
3 376 Weiss, Katharina
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 465 Babic, Violeta
Taekwondo Centar Stuttgart
GER
Junior categories – Final Podiums

Category: Juniors Male A -45 / Fin (9 competitors)

1 872 Dzherezha, Oleg
Dussh Entuziast
RUS
2 756 Belkadi, Adil
Abdelkwan-Rotterdam
NED
3 347 Kavtaradze, Beka
Georgian Taekwondo Federation
GEO
3 64 Yudzenka, Yury
Belarus National Team
BLR
Category: Juniors Male A -51 / Bantam (22 competitors)

1 894 Dilman, Vladislav
Kemerovo
RUS
2 331 Audibert, Stephane
Haute Savoie 74 Taekwondo
FRA
3 946 Kochkorbaev, Gulzhigit
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
3 895 Einalov, Elgun
Kemerovo
RUS
Category: Juniors Male A -59 / Light (19 competitors)

1 454 Konstantinidis, Jordanis
Sg-Ostalb
GER
2 1158 Caballero Echevarria, Marcos
Spain (Tortosa Taekwondo)
ESP
3 1213 Recber, Hakan
Birlik Taekwondo Spor Kulubu
TUR
3 91 Dzhordzhev, Mitko
Gladiator
BUL
Category: Juniors Male A -63 / Welter (26 competitors)

1 350 Shukakidze, Merab
Georgian Taekwondo Federation
GEO
2 276 Andersen, Mike Patrick Smith
Nørrebro Taekwondo Klub
DEN
3 882 Kyays, Kirill
Dussh Entuziast
RUS
3 1201 El Maliki, Ilias
Swiss Taekwondo
SUI
Category: Juniors Male A -68 / Light Middle (22 competitors)

1 979 Salnikov, Daniil
Ungwon
RUS
2 909 Andruyshov, Andrej
Russia Penza Region Taekwondo Team
RUS
3 1189 Linden, Linus
European Taekwondo Union
ETU
3 1093 Pirc, Domen
Serbia
SRB
Category: Juniors Male A -78 / Light Heavy (10 competitors)

1 1208 Soulimani, Ilir
Swiss Taekwondo
SUI
2 982 Zemledeltchev, Andrey
Woronezh
RUS
3 261 Fiala, Jan
TKD Lacek
CZE
3 544 Koutsiaftis, Aristeidis
A.C. Aiantas Agiou Dimitriou
GRE
Category: Juniors Female A -42 / Fin (7 competitors)

1 969 Lager, Bianca
Sonsudan
RUS
2 400 Cornelius, Charleen
Nwtu Landeskader
GER
3 551 Zapantzi, Anastasia
A.C. Arion Thessalonikis
GRE
3 502 Floutsakou, Maria
A.C Atlantas Peristerioy
GRE
Category: Juniors Female A -46 / Bantam (9 competitors)

1 858 Sakhautdinova, Regina
Chelyabinsk
RUS
2 394 Andreopoulou, Ioanna
Nwtu Landeskader
GER
3 572 Antoniou, Vasiliki
A.C. Virona
GRE
3 251 Markova, Stepanka
Czech Team
CZE
Category: Juniors Female A -52 / Light (19 competitors)

1 881 Kudryashova, Anastasia
Dussh Entuziast
RUS
2 1049 Stankovic, Vanja
Galeb
SRB
3 388 Richter, Jenny
Landeskader Hamburg
GER
3 485 Richter, Jasmin
Tus Osterburg 90 Weida E.V.
GER
Category: Juniors Female A -55 / Welter (16 competitors)

1 798 Syversen, Ronja
Taekwondo Team Heimdal
NOR
2 1211 Guven, Oznur
Arifiye Atilgan Spor K.
TUR
3 368 Nat, Rhonda
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 1043 Milovanovic, Marija
Galeb
SRB
Category: Juniors Female A -59 / Light Middle (18 competitors)

1 978 Adamyak, Darya
Ungwon
RUS
2 254 Simankova, Adriana
Czech Team
CZE
3 807 Landsem, Mia
Tong-Ir
NOR
3 467 Bisercic, Nina
Taekwondo Centar Stuttgart
GER
Category: Juniors Female A -63 / Middle (13 competitors)

1 942 Khan, Polina
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
2 732 Rotolo, Daniela
G.S. Ff.Oo.
ITA
3 804 Gjeldsvik, Karoline
Tif Viking
NOR
3 1048 Savkovic, Nadja
Galeb
SRB
Cadet categories – Final Podiums

Category: Cadets Male A -33 / Fin (10 competitors)

1 1183 Olsen, Frederik Emil
European Taekwondo Union
ETU
2 931 Yudin, Ilya
Russia-Bashkortostan
RUS
3 939 Gavrilenko, Fedor
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
3 378 Yilmaz, Kubilay
Bayerische Taekwondo Union
GER
Category: Cadets Male A -37 / Fly (18 competitors)

1 950 Popov, Georgy
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
2 920 Basyrov, Ruslan
Russia-Bashkortostan
RUS
3 1071 Stefanovic, Bojan
Letnjikovac
SRB
3 879 Kharybin, Ruslan
Dussh Entuziast
RUS
Category: Cadets Male A -41 / Bantam (33 competitors)

1 1073 Tomic, Marko
Letnjikovac
SRB
2 911 Sysoev, Artem
Russia Penza Region Taekwondo Team
RUS
3 925 Khamidullin, Kirill
Russia-Bashkortostan
RUS
3 422 Riemer, Daniel
Nwtu Landeskader
GER
Category: Cadets Male A -45 / Feather (34 competitors)

1 936 Buryanenko, Rodion
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
2 413 Kostaras, Spyro
Nwtu Landeskader
GER
3 863 Pastukhov, Dmitry
Chelyabinsk Taekwondo Federation
RUS
3 636 Trichas, Panagiotis
Gymnastic Sports Club Taekwondo Argos (Greece)
GRE
Category: Cadets Male A -49 / Light (21 competitors)

1 966 Krylov, Nikita
Sonsudan
RUS
2 1031 Damnjanovic, Strahinja
Galeb
SRB
3 970 Mazurin, Dmitry
Sonsudan
RUS
3 698 Kelly, Ofek
Tigers Taekwondo
ISR
Category: Cadets Male A -53 / Welter (23 competitors)

1 445 Gοώ½kce, Muhammedcan
S.C. Samurai Berlin E.V.
GER
2 211 Markovic, Rino
TKD Jastreb
CRO
3 367 Metzger, Benjamin
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 395 Arping, Jannik
Nwtu Landeskader
GER
Category: Cadets Male A -57 / Light middle (17 competitors)

1 343 Carre, Anthony
TKD RMB
FRA
2 655 Egyhazas, Andras
National Team Hungary
HUN
3 1017 Velickovic, Velimir
Eurosped
SRB
3 13 Rezai, Rostam
Manna Asian Sports
AUT
Category: Cadets Male A -61 / Middle (8 competitors)

1 922 Ishberdin, Dali
Russia-Bashkortostan
RUS
2 562 Tsipounis, Stavros
A.C. Gaia Alimos
GRE
3 437 Litvinenko, Nikita
Post-Sv München
GER
3 583 Konstantas, Triantafyllos
A.C. Zeas
GRE
Category: Cadets Male A -65 / Light heavy (7 competitors)

1 1108 Topic, Stefan
Zmaj
SRB
2 723 Fogliamanzillo, Domenico
A.S.D.Porlezzese (Sez.Tkd)
ITA
3 1083 Markovic, Marko
Sabac
SRB
3 488 Nikolaidis, Orestis
A.C Athlitis
GRE
Category: Cadets Male A +65 / Heavy (6 competitors)

1 531 Aggelopoulos, Spiros
A.C. Aiantas Agiou Dimitriou
GRE
2 864 Penizev, Sergey
Chelyabinsk Taekwondo Federation
RUS
3 183 Milosevic, Stefan
Taekwondo Club Pantera
CRO
3 1168 Berg, Gabriel
European Taekwondo Union
ETU
Category: Cadets Female A -33 / Fly (11 competitors)

1 903 Belokonskaya, Varvara
Rostov Region
RUS
2 364 Kisskalt, Anja
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 711 Zampetti, Sofia
A.S.D. Centro Taekwondo Ostia
ITA
3 397 Balci, Esmanur
Nwtu Landeskader
GER
Category: Cadets Female A -37 / Bantam (14 competitors)

1 1195 Miccoli, Tatiana
Kim TKD Schaffhausen
SUI
2 97 Kircheva, Rumina
Hereya
BUL
3 709 Sturari, Alessia
A.P.D. Accademia Dorica
ITA
3 93 Sheinova, Nadq
Gladiator
BUL
Category: Cadets Female A -41 / Feather (27 competitors)

1 330 Randrianisa, Tiavo
Cosma Arcueil Taekwondo
FRA
2 934 Andriianenko, Elizaveta
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
3 124 Katsarova, Gabriela
Taekwondo Fitness
BUL
3 332 Rehani, Yasmine
Haute Savoie 74 Taekwondo
FRA
Category: Cadets Female A -44 / Light (23 competitors)

1 664 Patakfalvy, Luca
National Team Hungary
HUN
2 963 Esenova, Eva
Sonsudan
RUS
3 1050 Stevic, Serdja
Galeb
SRB
3 84 Al Masri, Aya
Ahil
BUL
Category: Cadets Female A -47 / Welter (23 competitors)

1 257 Stolbova, Petra
Czech Team
CZE
2 1045 Popova, Taisia
Galeb
SRB
3 908 Trebunskikh, Valeriya
Russia
RUS
3 1102 Biorac, Melanija
Zmaj
SRB
Category: Cadets Female A -51 / Light middle (25 competitors)

1 344 Fulbert, Lindsay
TKD RMB
FRA
2 510 Pappa, Christina
A.C Elefsinas
GRE
3 965 Gritcun, Mariia
Sonsudan
RUS
3 358 Castano, Chamutal
Bayerische Taekwondo Union
GER
Category: Cadets Female A -55 / Middle (14 competitors)

1 451 Gruenhagen, Janina
Sg-Ostalb
GER
2 1056 Bozanic, Nadica
Imperium
SRB
3 528 Ioannou, Vasiliki
A.C TKD Keumgang
GRE
3 1088 Jokanovic, Nevena
Serbia
SRB
Category: Cadets Female A -59 / Light heavy (13 competitors)

1 558 Pantouveri, Nefeli Panagiota
A.C. Gaia Alimos
GRE
2 197 Horvat, Mateja
TK Cigra
CRO
3 242 Drobna, Kristyna
Czech Team
CZE
3 442 Danisman, Cigdem
S.C. Samurai Berlin E.V.
GER
Category: Cadets Female A +59 / Heavy (11 competitors)

1 988 Mcgowan, Rebecca
Caledonian Taekwondo
SCO
2 479 Karamangiolis, Sophia
TSV 1865 Dachau
GER
3 887 Pichugina, Anna
Dussh Entuziast
RUS
3 318 Sassi, Della
French National Team
FRA
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives