Select Page

Advertisement

1st WTF World Cadet Championships (Baku 2014) – Day 4: Iran wins 4 out of 5 gold medals to lead the final standings

1st WTF World Cadet Championships (Baku 2014) – Day 4: Iran wins 4 out of 5 gold medals to lead the final standings

1st WTF World Cadet Taekwondo Championships 2014
24-27 July 2014
Baku, Azerbaijan
Day 4 – Final Podiums:

Category: Cadets Female A -59 – Competitors: 23

1st 124 CERINA, KRISTINA CROATIA CRO
2nd 238 SHOJAEI RAD, ZAHRA IRAN IRI
3rd 543 ABLEY, SIMONE UNITED KINGDOM GBR
3rd 108 YEH, YEN HSIN CHINESE TAIPEI TPE
Category: Cadets Female A +59 – Competitors: 21

1st 239 POURESMAEIL, ZAHRA IRAN IRI
2nd 415 BAKLANOVA, ANASTASIIA RUSSIA RUS
3rd 184 SASSI, DELLA FRANCE FRA
3rd 109 PAN, YUN CI CHINESE TAIPEI TPE
Category: Cadets Male A -61 – Competitors: 18

1st 249 KHAZAEIPOOL, MEHRDAD IRAN IRI
2nd 351 OSORIO, LUIS MEXICO MEX
3rd 474 GONZALEZ GARCIA, JAVIER SPAIN ESP
3rd 504 KARTAL, HUSEYIN TURKEY TUR
Category: Cadets Male A -65 – Competitors: 20

1st 405 BYUN, MYEONG-GYUN REPUBLIC OF KOREA KOR
2nd 246 POULADI, MOHAMMAD AMIN IRAN IRI
3rd 166 MOHAMED, AHMAD EGYPT EGY
3rd 143 EL-JILALI, WASSIM DENMARK DEN
Category: Cadets Male A +65 – Competitors: 19

1st 247 VOGHOUEI AZAR, AMIRHOSSEIN IRAN IRI
2nd 305 URAZBAYEV, NARTAY KAZAKHSTAN KAZ
3rd 573 ADKHAMOV, ISLOMJON UZBEKISTAN UZB
3rd 505 ACIKGOZ, MUHAMMED TURKEY TUR
Day 4 – Round by Round Results: Click HERE
Day 3 – Final Podiums:

Female’s -47 kg

1st. WU, GUAN JIE, TPE (105)
2nd. LIMBU LINGDEN, SIENA, GBR (535)
3rd. KOYUNCU, SEFA CEREN, TUR (493)
3rd. KAMENEVA, OLGA, RUS (413)
Female’s -51 kg

1st. YILMAZ, TUGBA, TUR (492)
2nd. BEN HASSINE, IMEN, FRA (181)
3rd. LAGHAYI, DENISE, CAN (89)
3rd. TASLAK, ANA, CRO (122)
Female’s -55 kg

1st. YILMAZ, ALEYNA, TUR (494)
2nd. BATSAEVA, ANNA, RUS (414)
3rd. SAGOVNOVIC, ANYA, USA (547)
3rd. VOLOCARU, IRINA, MDA (360)
Male’s -53 kg

1st. LEE, UI-HYEON, KOR (404)
2nd. SAARINEN, NIKO, FIN (174)
3rd. LIU, JOSHUA, USA (556)
3rd. CARRE, ANTHONY, FRA (188)
Male’s -57 kg

1st. KOLIVAND, AMIR HOSSEIN, IRI (248)
2nd. TCAKOEV, SARMAT, RUS (422)
3rd. SAIGAKOV, YEVGENIY, UKR (522)
3rd. CRUZ, EMILIANO, MEX (349)
Day 3 – Round by Round Results: Click HERE
Day 2 – Final Podiums:

Male -45kg

1 – ALHALAWANI, ZAID (JOR)
2 – MOISEEV, VLADISLAV (RUS)
3 – ELSAYED, ABDELRAHMAN (EGY)
3 – DOLMACI, MERTCAN (TUR)
Female -44kg

1 – MOHAMMADI, DONYA (IRI)
2 – TARVIDA, JOLANTA (LAT)
3 – CORAN, MAYN YENGELE (PHI)
3 – ERDOGAN, IREM (TUR)
Female -41kg

1 – CHEN, JEIH DIE (TPE)
2 – STRASCEK, PAOLA (CRO)
3 – SIMSEK, HILAL (TUR)
3 – IZMAILOVA, DARIA (RUS)
Male -41kg

1- PASTUKHOV, DMITRII (RUS)
2 – SHIASI DEHSOURI, SHAHIN (IRI)
3 – GOMEZ SAURA, ARTURO (ESP)
3 – J., ABDUL WAHID (IND)
Male -49kg

1 – DELL’AQUILA, VITO (ITA)
2 – SAFARI SOUMEEH, EBRAHIM (IRI)
3 – FARAG, MOHAMED (EGY)
3 – GOEKCE, MUHAMMEDCAN (GER)
Day 2 – Round by Round Results: Click HERE
Day 1 – Final Podiums:

Female’s -29 kg

1 – Mahla Momenzadeh (IRI)
2 – Minaya Akbarova (AZE)
3 – Sofia Zampetti (ITA)
3 – Elizateva Rozhina (RUS)
Male’s -37 kg
1 – Joshua Kosloski (USA)
2 – Andrei Kanaev (RUS)
3 – Daniel Lo Pinto (ITA)
3 – Mohammad Hossein Zahedi (IRI)
Female’s -37 kg
1 – Setareh Chaboki (IRI)
2 – Jovana Atlagic (SRB)
3 – Irem Bekdas (TUR)
3 – Nargiz Mirzayeva (AZE)
Female’s -33 kg

1 – Viktoriya Sobko (UKR)
2 – Charlotte Chiao (FRA)
3 – Emine Gögebakan (TUR)
3 – Valeria Gurchenko (RUS)
Male’s -33 kg

1 – Jeong-min Seo (KOR)
2 – Mahammad Alizada (AZE)
3 – Ranye Drebes (GER)
3 – Jorge Fonseca (MEX)
Day 1 – Round by Round Results (Full Draws): Click HERE
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives