Select Page

Advertisement

7th Asian Junior Champs: Korea dominates along Iran and Chinese Taipei

7th Asian Junior Champs: Korea dominates along Iran and Chinese Taipei

7th Asian Junior Taekwondo Championships
20 – 23 June 2013, Tennis Indoor Stadium Jakarta – Indonesia
Korea, with 12 golds, 2 silvers and 1 bronze, finished first on the medal count of the 7th Asian Junior Taekwondo Championships, sharing the final podium of the competition with Iran, with 3 golds, 5 silvers and 4 bronzes, and Chinese Taipei, with 1 gold, 4 silvers and 9 bronzes.

Complete results:
JUNIOR F-49
1 – DA HWI KIM (KOR)
2 – NAPATSORN CHARANAWAT (THA)
3 – ZENG ZIH JING (TAI)
3 – ZHAN TIANRUI (CHI)
JUNIOR M-78
1 – SAEID RAJABI (IRI)
2 – KYEONG JIN KIM (KOR)
3 – MAULETKANOV SAYAN (PHI)
3 – CHANG WEI CHIEH (JOR)
JUNIOR F-42
1 – HAE JI CHOI (KOR)
2 – LIN WAN TING (THA)
3 – IRENE THERESE BERMEJO (PHI)
3 – BATOOL IBHRAHIM NAIF AL-ALI (JOR)
JUNIOR F-44
1 – PANIPAK WONGPHATTANAKIT (THA)
2 – INNA IZABELLA DIONISIO (PHI)
3 – NONG THI VIET (VIE)
3 – CHIU SHAO WEI (TAI)

JUNIOR M+78
1 – YONG SIK KIM (KOR)
2 – MOHAMMADREZA INANLOU (IRI)
3 – HAMZA KATTAN (JOR)
3 – LO CHIH CHUN (TAI)

JUNIOR M-45
1 – MOATH ALQATAWNEH (JOR)
2 – MOHAMMAD ASLANI (IRI)
3 – KIM ARTUR (KAZ)
3 – NGUYEN KHUONG (VIE)
JUNIOR M-59
1 – GANG MIN CHO (KOR)
2 – ABOLFAZL YAGHOUBIJOUYBARI (IRI)
3 – NUTTHAWEE KLOMPONG (THA)
3 – KORAI MURAKAMI (JAP)

JUNIOR F-46
1 – MIN JI IM (KOR)
2 – NAPAPORN CHARANAWAT (THA)
3 – RAZAN ALSAAIDEH (JOR)
3 – POONEH FARAJI (IRI)

JUNIOR F+68
1 – HANIEH AKHLAGHI
2 – YU CHIA JUNG

3 – BURKITOVA ZHULDYZ
3 – DUHA AL ASSAF

JUNIOR M-68
1 – BAI XINLONG (CHI)
2 – RAMIN HOSSEINGHOLI ZADEH (IRI)
3 – SARAVANA KUMAR P (ATU)
3 – SEONG TAE KIM (KOR)
JUNIOR F-55
1 – LIN CHIEH ERH (CHI)
2 – HEE KYEONG CHO (KOR)
3 – MAHSA JEDDI (IRI)
3 – ALDANG OROVA FARIZA (KAZ)
JUNIOR M-51
1 – SEONG JOO HEO (KOR)
2 – JAVAD AMIRISORKHI (IRI)
3 – MATHEW MICHAEL PADILLA (PHI)
3 – NEMATULLAH MOHD SARWAR (AFG)
JUNIOR F-5
1 – PHANNAPA HARNSUJIN (THA)
2 – NI QINGYUAN (CHI)
3 – LO WAN CHU (TAI)
3 – PAULINE LOUISE LOPEZ (PHI)

JUNIOR M-63

1 – JI WON JANG (KOR)
2 – ANAS ALORANI (JOR)
3 – DINGGO ARDIAN (IND)
3 – LIN CHIA HSIANG (TAI)
JUNIOR M-73
1 – DANIAL SALEHIMEHR (IRI)
2 – CHI CHIH HSIANG (TAI)
3 – MANU GEORGE (ATU)
3 – SONG JIAQI (CHI)

JUNIOR F-59
1 – EUN HWA JEONG (KOR)
2 – TAIMA HBOWAL (JOR)
3 – SHAN YUNYUN (CHI)
3 – YEH LI HSUAN (TAI)

JUNIOR F-63
1 – DA BIN LEE (KOR)
2 – LI HONGXUAN (CHI)
3 – SHREYA SINGH (ATU)
3 – KUO YI CHUN (TAI)

 JUNIOR F-68
1 – HYUN KYUNG LEE (KOR)
2 – CHIU YI TZU (TAI)
3 – NILOUFAR ZAKARIAEI (IRI)
3 – XUE YANG (CHI)

JUNIOR M-48
1 – HYEOK YU (KOR)
2 – MALEK AHMAD (JOR)
3 – HAJIME TAKEUCHI (IRI)
3 – SEYEDABBAS SADEGHITABARI (JAP)

JUNIOR M-55
1 – HO JAE GOH (KOR)
2 – FRANCIS AARON AGOJO (PHI)
3 – TRAN NGOC TUAN (IRI)
3 – CHIU WEN CHENG (TAI)
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives