Select Page

Advertisement

Austrian Open 2015 (G-1): Germany and France dominate with 3 golds

Austrian Open 2015 (G-1): Germany and France dominate with 3 golds

Austrian Open 2015
Innsbruck , Austria
30-31 May 2015
G-1 category event
Report
In the first relevant event after Chelyabinsk 2015 World Championships, Germany and France dominated the Senior categories at this year’s edition of Austrian Open with a total of 3 gold medals each, with Germany finishing on top thanks to the higher amount of silvers and bronzes.
The main names of Germany’s triumph in Innsbruck were Rabia Guelec, Women’s -62 kg champion, Razak Alfaga, winner of the Men’s heavyweight division, and Madeline Folgmann, the strongest in the Women’s -53 kg category. On the other hand, the golden athletes for France were Gwladys Epangue, Women’s heavyweight champion, Torann Mazeroi, the strongest in the Men’s -80 kg division, and Mbar Ndiaye, the winner in Men’s -87 kg.
Spain, Poland, Belgium managed to take two titles each, while Portugal, Cyprus, Ukraine and Sweden clinched one each to complete the 16 different divisions.
Juniors and Cadets – Round by round results: clickHERE
Seniors – Round by round results: click HERE
Seniors – Final Podiums
Men’s -63 kg
1 – Silva, Mario (POR)
2 – Pilavakis, Ioannis (CYP)
3 – Andrun Razic, Deni (CRO)
3 – Millert, Albert (POL)
Men’s -68 kg
1 – Longobardi Radford, Eduardo Peter (ESP)
2 – Minin, Konstantin (RUS)
3 – Zohri, Rafik (NED)
3 – Harvey, Michael (GBR)
Men’s -74 kg
1 – Holubowicz, Karol (POL)
2 – Kanaet, Toni (CRO)
3 – Eissa, Seif (EGY)
3 – Ghassemi, Soheil (ITA)
Men’s +87 kg
1 – Alfaga, Razak (GER)
2 – Golec, Vedran (CRO)
3 – Dobrzeniecki, Aleksander (POL)
3 – Kirichenko, Yury (RUS)
Women’s -46 kg
1 – Romoldanova, Iryna (UKR)
2 – Torrontegui Ronco, Elaia (ESP)
3 – Ismaili, Maryam (BEL)
3 – Koutsou, Ioanna (GRE)
Women’s -49 kg
1 – Kouttouki, Kyriaki (CYP)
2 – Bikic, Irena (CRO)
3 – Lipcsei, Claudia (HUN)
3 – Obrebska, Magdalena (POL)
Men’s -80 kg
1 – Mazeroi, Torann (FRA)
2 – Pazinski, Piotr (POL)
3 – Clementi, Cristian (ITA)
3 – Karajlovic, Ivan (SRB)
Men’s -87 kg
1 – Mbar Ndiaye (FRA)
2 – Georgios Bilalis (GRE)
3 – Kolecki, Bartosz (POL)
3 – Geran, Steeve (FRA)
Women’s -73 kg
1 – Krzemieniecka, Aleksadndra (POL)
2 – Reshmie Oogink (NED)
3 – Matijasevic, Petra (CRO)
3 – Akdeniz, Aylin (NED)
Women’s -57 kg
1 – Raheleh Asemani (BEL)
2 – Anna-Lena Froemming (GER)
3 – Malak Wahba, Hedaya (EGY)
3 – White, Ara June (USA)
Men’s -58 kg
1 – Bensaleh, Salaheddine (BEL)
2 – Braganca, Rui (POR)
3 – Calland, Josh (GBR)
3 – Patti, Machario (NED)
Men’s -54 kg
1- Canales, Jorge (ESP)
2 – Chiovetta, Daniel (GER)
3 – Trolliet, Ulysse (GER)
3 – Gueruez, Oender (GER)
Women’s +73 kg
1 – Gwladys Epangue (FRA)
2 – Violeta Babic (GER)
3 – Kowalczuk, Aleksandra (GER)
3 – Brandl, Lorena (GER)
Women’s -53 kg
1 – Madeline Folgmann (GER)
2 – Despina Pilavaki (CYP)
3 – Gladovic, Dragana (SRB)
3 – Mathiesen, Michella (DEN)
Women’s -67 kg
1 – Johansson, Elin (SWE)
2 – Franka Anic (SLO)
3 – Jelic, Matea (CRO)
3 – Bajic, Ana (SRB)
Women’s -62 kg
1- Rabia Guelec (GER)
2 – Marina Sumic (CRO)
3 – Maga Wiet (FRA)
3 – Ivana Babic (CRO)
Juniors and Cadets – Final Podiums
Category: Cadets Male A -33 / Fin (26 competitors)

1 1884 Greenidge, Amrou
Fusion
GBR
2 722 Yilmaz, Kubilay
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 1903 Hussain, Ilyas
Gurumu Taekwondo
GBR
3 558 Väänänen, Valtteri
Paimion Taekwondo Ry
FIN
Category: Cadets Male A -37 / Fly (40 competitors)

1 1360 Fonseca Armendaris, Jorge Jahaziel
Mexico National Team
MEX
2 95 Guluzade, Bahruz
Azerbaijan National Team
AZE
3 666 Ravet, Cyrian
TKD RMB
FRA
3 1659 Bulat, Bogdan
National Team Serbia
SRB
Category: Cadets Male A -41 / Bantam (45 competitors)

1 1416 Chitaroe, Jase
TC Soekandar
NED
2 758 Drebes, Ranye
Germany Nationalteam
GER
3 681 Caputo, Jordan
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 631 Lucien, Theo
France Nat. TKD Team
FRA
Category: Cadets Male A -45 / Feather (42 competitors)

1 1770 Colom Martin, Paco
Gimnasio Chong-Ma
ESP
2 637 Meziane, Jaber
France Nat. TKD Team
FRA
3 199 Husic, Nedzad
Taekwondo Club Novi Grad Sarajevo
BIH
3 804 Kostaras, Spyro
Nwtu Landeskader
GER
Category: Cadets Male A -49 / Light (31 competitors)

1 840 Mohammad, Ali
S.C. Samurai Berlin E.V.
GER
2 287 Leko, Luka
Skorpion
CRO
3 606 Valli, Gautier
Ecole Taekwondo Aubagne
FRA
3 170 Zbairi, Anass
Association Belge Francophone De Taekwondo
BEL
Category: Cadets Male A -53 / Welter (28 competitors)

1 1362 Gutierrez Pena, Baldomero
Mexico National Team
MEX
2 394 Cvetkovic, Antonio
Taekwondo Savez Zagrebačke Županije
CRO
3 516 Garde, Peter
Furesø Taekwondo Klub
DEN
3 1684 Milic, Stefan
National Team Serbia
SRB
Category: Cadets Male A -57 / Light middle (21 competitors)

1 1485 Wojtkowiak, Adrian
Azs Os Poznan
POL
2 1365 Osorio Riveron, Luis Erasmo
Mexico National Team
MEX
3 1907 Tumber, Will
Gurumu Taekwondo
GBR
3 647 Toullan, Alex
France Nat. TKD Team
FRA
Category: Cadets Male A -61 / Middle (15 competitors)

1 1284 Monticelli, Moreno
Sport Village Genova
ITA
2 621 Cleret, Lilian
France Nat. TKD Team
FRA
3 817 Zarouali, Yassine
Nwtu Landeskader
GER
3 1011 Szivak, Milan
National Team Hungary
HUN
Category: Cadets Male A -65 / Light heavy (10 competitors)

1 1682 Markovic, Marko
National Team Serbia
SRB
2 1225 Diaco, Marcello
G.S. Ff.Oo.
ITA
3 452 Majeric, Don
TKD Jastreb
CRO
3 624 Engels, Thomas
France Nat. TKD Team
FRA
Category: Cadets Male A +65 / Heavy (4 competitors)

1 128 Malinouski, Dzmitry
Belarus National Team
BLR
2 1735 Agustin, Nik
Slovenia
SLO
3 633 Marino, Luigi
France Nat. TKD Team
FRA
3 107 Soltanov, Javid
Azerbaijan National Team
AZE
Category: Juniors Male A -45 / Fin (30 competitors)

1 1375 Belkadi, Adil
Abdelkwan-Rotterdam
NED
2 1037 Oni, Itay
National Team Of Israel
ISR
3 180 Achaibi, Mohamed
Kwan VZW
BEL
3 665 Kerras, Sofiane
TKD RMB
FRA
Category: Juniors Male A -48 / Fly (28 competitors)

1 186 Willemsen, Martijn
Taekwondo Keumgang VZW
BEL
2 1319 Crescenzi, Mattia
TKD Terracina 1984
ITA
3 1629 Pastukhov, Dmitrii
Chelyabinsk
RUS
3 763 Haupt, Viktor
Germany Nationalteam
GER
Category: Juniors Male A -51 / Bantam (33 competitors)

1 727 Binev, Kaloyan
BSV Friedrichshafen
GER
2 801 Grebe, Yannik
Nwtu Landeskader
GER
3 607 Audibert, Stephane
France Nat. TKD Team
FRA
3 356 Golubic, Marko
Taekwondo Club Metalac
CRO
Category: Juniors Male A -55 / Feather (49 competitors)

1 167 Dupont, Antoine
Association Belge Francophone De Taekwondo
BEL
2 115 Harbatsenka, Dzianis
Belarus National Team
BLR
3 1153 Sari, Matteo
A.S.D.Tkd Blackhawks
ITA
3 300 Markovic, Rino
Taekwondo Club ”Osvit”
CRO
Category: Juniors Male A -59 / Light (49 competitors)

1 1779 Caballero Echevarria, Marcos
Tortosa Taekwondo
ESP
2 1359 Casas Garcia, Iker
Mexico National Team
MEX
3 790 Mansour, Mohammed
Landeskader TVBB
GER
3 632 Mansouri, Adel
France Nat. TKD Team
FRA
Category: Juniors Male A -63 / Welter (46 competitors)

1 1385 Ennadiri, Nabil
Sp.School Seongong
NED
2 693 Guelec, Malik
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 853 Saroughi, Erfan
Sportwerk Düsseldorf E.V.
GER
3 522 Andersen, Mike Patrick Smith
Nørrebro Taekwondo Klub
DEN
Category: Juniors Male A -68 / Light Middle (41 competitors)

1 1353 Klemas, Aurimas
Team Centre Of Martial Arts
LTU
2 496 El-Jilali, Wassim
Albertslund Taekwondo Klub
DEN
3 1508 Dziuba, Filip
KS Rapid Srem
POL
3 1392 Zaouia, Fahd
Sp.School Seongong
NED
Category: Juniors Male A -73 / Middle (28 competitors)

1 772 Tausch, Andreas
Germany Nationalteam
GER
2 1761 Stanič, Mark
Slovenia
SLO
3 548 Brewer, Daniel
Quest Taekwondo Uk
ENG
3 149 Yanukovich, Mikalai
Belarus National Team
BLR
Category: Juniors Male A -78 / Light Heavy (12 competitors)

1 261 Perajica, Luka
Kocunar
CRO
2 1465 Kirkerud, Marius
Tveita Taekwondoklubb
NOR
3 1491 Nowak, Filip
Azs Uwm Olsztyn
POL
3 1552 Markiewicz, Bernard
Polish National Team
POL
Category: Juniors Male A +78 / Heavy (17 competitors)

1 638 Miangue, Yoann
France Nat. TKD Team
FRA
2 1744 Kobal, Lucijan
Slovenia
SLO
3 1918 Wagstaffe, Adrian
Ntc
GBR
3 412 Zekic, Mario
Taekwondo Savez Zagrebačke Županije
CRO
Category: Cadets Female A -29 / Fin (7 competitors)

1 91 Allahverdiyeva, Ofeliya
Azerbaijan National Team
AZE
2 1567 Stasik, Martyna
Polish National Team
POL
3 896 Buntusch, Evelyn
TG Allgaeu
GER
3 235 Krilatska, Nia
Sports Club ‘force’
BUL
Category: Cadets Female A -33 / Fly (19 competitors)

1 1876 Zolotic, Anastasija
T-1
USA
2 695 Guerra, Shayna
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 900 Dick, Jessica
TKD Ailingen
GER
3 90 Akbarova, Minaya
Azerbaijan National Team
AZE
Category: Cadets Female A -37 / Bantam (25 competitors)

1 330 Antunovic, Paula
Taekwondo Club Marjan
CRO
2 1873 Sales-Coloso, Aiko Bianca
T-1
USA
3 105 Pirseyidova, Sevda
Azerbaijan National Team
AZE
3 767 Kisskalt, Anja
Germany Nationalteam
GER
Category: Cadets Female A -41 / Feather (41 competitors)

1 347 Runtic, Dora
Taekwondo Club Marjan
CRO
2 240 Taseva, Emilia
TC ‘force-2004’
BUL
3 1000 Kopcsik, Laura
National Team Hungary
HUN
3 1934 Hankin-Wray, Holly
TKD Academy Liverpool
GBR
Category: Cadets Female A -44 / Light (28 competitors)

1 852 Beckstein, Vanessa
Sportverein Nennslingen E.V. Abt. Taekwondo
GER
2 1649 Atlagic, Jovana
National Team Serbia
SRB
3 306 Latinovic, Sandra
Taekwondo Club ‘orion’
CRO
3 1712 Stevic, Serdja
National Team Serbia
SRB
Category: Cadets Female A -47 / Welter (23 competitors)

1 635 Mehnana, Ines
France Nat. TKD Team
FRA
2 354 Zivaljic, Tina
Taekwondo Club Marjan
CRO
3 1506 Lojko, Aleksandra
Kętrzyński Klub Taekwondo ,,tygrys’
POL
3 391 Brandic, Analena
Taekwondo Savez Zagrebačke Županije
CRO
Category: Cadets Female A -51 / Light middle (29 competitors)

1 484 Stolbova, Petra
Czech Team
CZE
2 1905 Lingden, Siena Limbu
Gurumu Taekwondo
GBR
3 260 Znaor, Ela
Karlovac
CRO
3 344 Rastovic, Klara
Taekwondo Club Marjan
CRO
Category: Cadets Female A -55 / Middle (21 competitors)

1 1656 Bozanic, Nadica
National Team Serbia
SRB
2 444 Glasnovic, Laura
TKD Jastreb
CRO
3 217 Markova, Vanessa
Hereya
BUL
3 467 Benesova, Natalie
Czech Team
CZE
Category: Cadets Female A -59 / Light heavy (14 competitors)

1 564 Rannikko, Noora
Yong Taekwondo
FIN
2 965 Siaini, Konstantina
Athletic Club Tirnavos
GRE
3 1544 Kloczynska, Anastazja
Polish National Team
POL
3 416 Horvat, Mateja
TK Cigra
CRO
Category: Cadets Female A +59 / Heavy (8 competitors)

1 335 Cikotic, Karla
Taekwondo Club Marjan
CRO
2 911 Husovic, Darija
TSV 1865 Dachau
GER
3 645 Sassi, Della
France Nat. TKD Team
FRA
3 1363 Guzman Lopez, Rebeca
Mexico National Team
MEX
Category: Juniors Female A -42 / Fin (16 competitors)

1 1774 Laguna Perez, Irene
Sanchez Elez- Sanabria
ESP
2 762 Gueruez, Oezlem
Germany Nationalteam
GER
3 1070 Pantaleoni, Bianca
A.S.D Taekwondo Tricolore
ITA
3 1127 Corelli, Martina
A.S.D. Polisportiva Voltana
ITA
Category: Juniors Female A -44 / Fly (15 competitors)

1 765 Kaya, Sebil-Sara
Germany Nationalteam
GER
2 183 Gevers, Anke
Taekwondo Keumgang VZW
BEL
3 1827 Schnell, Andrea
Noels Taekwondo Und Meditationsschule
SUI
3 593 Rougette, Ines
Cosma Arcueil Taekwondo
FRA
Category: Juniors Female A -46 / Bantam (27 competitors)

1 1004 Patakfalvy, Luca
National Team Hungary
HUN
2 1470 Krajewska, Oliwia
Aks Osw ‘start’ Olsztyn
POL
3 759 Federici, Giuliana
Germany Nationalteam
GER
3 1035 Mirengof, Adi
National Team Of Israel
ISR
Category: Juniors Female A -49 / Feather (34 competitors)

1 761 Gueler, Sueheda
Germany Nationalteam
GER
2 627 Fulbert, Lindsay
France Nat. TKD Team
FRA
3 1433 Prins, Mathilde
Top Taekwondo Eemland
NED
3 1355 Tvaronaviciute, Klaudija
Team Centre Of Martial Arts
LTU
Category: Juniors Female A -52 / Light (29 competitors)

1 755 Aydin, Ela
Germany Nationalteam
GER
2 1565 Rutkowska, Magda
Polish National Team
POL
3 351 Vuletic, Bruna
Taekwondo Club Marjan
CRO
3 1794 Kling, Thea
Soo Shim TKD Klubb
SWE
Category: Juniors Female A -55 / Welter (39 competitors)

1 349 Taslak, Ana
Taekwondo Club Marjan
CRO
2 1364 Mares Amanza, Hillary Danahi
Mexico National Team
MEX
3 1051 Bugari, Priscilla
A.P.D. Accademia Dorica
ITA
3 1046 Pavlova, Ekaterina
Unifight Haifa
ISR
Category: Juniors Female A -59 / Light Middle (32 competitors)

1 323 Mrzljak, Helena
Taekwondo Club Fox
CRO
2 1703 Ruljic, Jana
National Team Serbia
SRB
3 1946 Vital, Sara
Sporting Clube de Braga
POR
3 313 Beros, Kristina
Taekwondo Club Dubrava
CRO
Category: Juniors Female A -63 / Middle (25 competitors)

1 1947 Cruz, Sofia
Sporting Clube de Braga
POR
2 912 Karamangiolis, Sophia
TSV 1865 Dachau
GER
3 326 Rajcevic, Sara
Taekwondo Club Fox
CRO
3 315 Pollak, Lara
Taekwondo Club Dubrava
CRO
Category: Juniors Female A -68 / Light Heavy (18 competitors)

1 1893 Mcgowan, Rebecca
Great Britain Taekwondo Team
GBR
2 997 Furedi, Rebeka
National Team Hungary
HUN
3 960 Moysidou, Maria
Athletic Club Hwarang (Maxites)
GRE
3 615 Ble, Marie Paule
France Nat. TKD Team
FRA
Category: Juniors Female A +68 / Heavy (13 competitors)

1 608 Avoulette, Solène
France Nat. TKD Team
FRA
2 433 Pozega, Iva
TKD Banija
CRO
3 503 Lauridsen, Natalie
BTK Huk-Tti Denmark
DEN
3 1066 Giacomini, Laura
A.S.D Taekwondo Tricolore
ITA
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Cadet World Champs LIVE VIDEO

Archives