Select Page

Advertisement

Fujairah Open 2015 (G-1) – Days 1 to 3: Iran leads with 5 golds followed by Belgium, who clinched 3 titles

Fujairah Open 2015 (G-1) – Days 1 to 3: Iran leads with 5 golds followed by Belgium, who clinched 3 titles

3rd Fujairah Open International Taekwondo Championship
5-7 February 2015
Fujairah, UAE
G-1 category event
Report
Iran finished on top of the Fujairah Open 2015 Senior medal count after grabbing 5 of the 16 gold medals of the category. The Iranian winners of the event were Benham Asnaghhikhanghah, who became the new Men’s -68 kg champion by beating his compatriot Mohammad Bagheri in the final, Mahdi Khodabakhsi, who defeated the Canadian Jordan Stewart in the Men’s -87 kg crucial fight, Sajjad Mardani, who got also rid of another Iranian athlete, Morteza Shiri, to reign as the best player of the Men’s +87 kg division, Alireza Nassrazadany, who starred yeat another Iranian final with Masoud Haji to achieve the gold in the Women’s -74 kg category and Farzani Ashour, who beat Mohamed Ketbi (BEL) to taste the Men’s -58 kg glory.
The second nation on the final medal count was Belgium, who clinched only one gold medal less than Iran thanks to Jaouad Achab (Men’s -63 kg), Inda Craen (Women’s -53 kg) and Mourad Laachraoui’s (Men’s -54 kg) outsanding performances.
The other 8 golds were taken by Tijana Bogdanovic (SRB), Nikita Glasnovic (SWE), Nina Klaey (SUI), Elin Johansson (SWE), Kyriaki Kouttouki (CYP), Reshmei Oogink (NED), Tina Skaar (NOR) and Aaron Cook (IMN).
Day 3 – Round by round results: click HERE
Day 3 – Final Podiums

Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 8

1st 465 BOGDANOVIC, TIJANA SERBIAN NATIONAL TEAM SRB
2nd 12 ATABROUR, SANAA AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TAE UAE
3rd 219 TOURAN, DANA JORDAN NATIONAL TEAM. JOR
3rd 280 ALDANGOROVA, FARIZA KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 10

1st 483 GLASNOVIC, NIKITA TEAM TOIGYE PANTHERS SWE
2nd 349 CARSTENS, CAROLENA PANAMA NATIONAL TEAM PAN
3rd 493 THORS, FRIDA RONJA TVEITA TAEKWONDOKLUBB NOR
3rd 168 FROEMMING, ANNA-LENA GERMANY NATIONALTEAM GER
Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 11

1st 441 KLAEY, NINA SWISS NATIONAL TEAM SUI
2nd 147 ELSAWALHY, SEHAM EGYPT NATIONAL TEAM EGY
3rd 273 BEDALZHANOVA, AINISSYAM KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 124 SQOUR, MARAH BURKAN TEAM JOR
Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 9

1st 449 JOHANSSON, ELIN TEAM SWEDEN SWE
2nd 289 YERGESHOVA, FERUZA KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 286 IRGEBAY, AIZERE KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 287 BIBALAYEVA, GULIM KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 34

1st 166 ACHAB, JAOUAD FLEMISH TAEKWONDO UNION BEL
2nd 109 DUNAYEU, YAHOR BELARUS NATIONAL TEAM BLR
3rd 395 ISLAMKHANOV, KAIYRZHAN SC DOSTAR KAZ
3rd 631 ALBERT, MEREMRVLOV TEAM KCHR RUS
Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 26

1st 204 ASBAGHIKHANGHAH, BEHNAM IRAN NATIONAL TEAM IRI
2nd 206 BAGHERI MOTAMED, MOHAMMAD IRAN NATIONAL TEAM IRI
3rd 167 CORTEN, NICHOLAS FLEMISH TAEKWONDO UNION BEL
3rd 577 DIEYE, BALLA BSV FRIEDRICHSHAFEN GER
Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 7

1st 211 KHODABAKHSHI, MAHDI IRAN NATIONAL TEAM IRI
2nd 129 STEWART, JORDAN CANADA CAN
3rd 173 BACHMANN, ALEXANDER GERMANY NATIONALTEAM GER
3rd 130 SANDERS, DAFYDD CENTRAL OLYMPIC TAEKWONDO NZL
Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 8

1st 214 MARDANI, SAJJAD IRAN NATIONAL TEAM IRI
2nd 213 SHIRI, MORTEZA IRAN NATIONAL TEAM IRI
3rd 174 WODZICH, VOLKER GERMANY NATIONALTEAM GER
3rd 111 SILLA, ARMAN-MARSHALL BELARUS NATIONAL TEAM BLR
Day 2 – Round by round results: click HERE
Day 2 – Final Podiums

Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 9

1st 32 AL-KWALDEH, MOUSA ALNOKHBA CENTER – JORDAN JOR
2nd 97 DELBANY, RAYAN SHARJAH UAE
3rd 432 SAIHAKOV , YEVHENII SPORT CLUB BARS UKR
3rd 629 ISKANDER, ABILKAIYR MUSTAFA KAZ
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 12

1st 248 KOZHAKHMET, NURKANAT KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 3 AHMED, JIBRIL TØYEN TAEKWONDO KLUBB/ TEA NOR
3rd 422 BOGOVIC, FRAN SKORPION CRO
3rd 136 MONTVIDAS, RIMAS CENTRE OF MARTIAL ARTS LTU
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 3

1st 528 ZEINOUN, MARC CHAMPVILLE MARISTES LIB
2nd 250 URAZBAYEV, NARTAY KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 95 EL HOSNI, GEORGIO BOUDDHA LEBANON LIB
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 3

1st 307 ATABEK, ORYNBAYEV KAZAKHSTAN SHYMKENT KAZ
2nd 358 GONCHAROV, VITALII SC “NIKA-SPORT” RUS
3rd 569 SAMEER, ABDELRAHMAN BLACK TIGERS UAE
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 4

1st 617 GHULAM RASOOL, MUSTAFA QARL AFGHANISTAN TEAM AFG
2nd 251 KHASSENOV, BAUYRZHAN KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 583 RAFAT, ABDOLLAH ALWAHDA TEAM UAE
3rd 527 HARB, PATRICK CHAMPVILLE MARISTES LIB
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 4

1st 254 UASHPAY, AINUR KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 253 YEDILBAYEVA, AIDANA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 597 AHMED, FATIMA ALAIN CLUB UAE
3rd 52 MOUSLLI SIRJIE, JOUD AL FUJAIRAH TAEKWONDO CLUB UAE
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 2

1st 258 ASHIMOVA, ZHANEL KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 256 ABDIRZHAN, DINARA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 6

1st 137 TVARONAVICIUTE, KLAUDIJA CENTRE OF MARTIAL ARTS LTU
2nd 255 KYDYRBEKOVA, TOIZHAN KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 260 UBAIDULLAYEVA, NURILA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 379 ZHUMAGAZY, AKNIYET SC DOSTAR KAZ
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 8

1st 437 DIDDEN, ROBIN SPORTVERENIGING KORYOSPORT NED
2nd 433 ILCHYK , LIUBAVA SPORT CLUB BARS UKR
3rd 259 SERIK, ARUZHAN KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 105 HOSPESS, DELLA BAEKDUSAN TKD CLUB SWE
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 6

1st 262 YESBERGENOVA, AINUR KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 381 TRUKHINA, ANNA SC DOSTAR KAZ
3rd 223 MASHKANOVA, KAMILA KAZAKHSTAN BARS TAEKWONDO KAZ
3rd 119 TORMAN, MERA BURKAN TEAM JOR
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 5

1st 263 OSTROVSKAYA , ANASTASSIA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 120 ADNAN, MARAH BURKAN TEAM JOR
3rd 257 SEITZHAPBAR, GULZHAMAL KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 101 TANIOS, CHRISTINA JANE BOUDDHA LEBANON LIB
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 4

1st 121 MOHAMMED, RAHAF BURKAN TEAM JOR
2nd 233 GAIZAUSKAITE, GERDA KAUNAS TKD LTU
3rd 266 RAIMKUL, LAURA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 264 ASHIRBEKOVA, AIGERIM KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 3

1st 85 HABAWAL, TAIMA ALAM AL REYADAH JOR
2nd 265 URAZAKOVA, ARAILYM KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 267 ISMETULLAYEVA, SHOKHNOZA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 3

1st 269 TILEGEN, ZHANEL KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 268 ZHAKSYBAYEVA, FATIMA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 65 JALLAB, SARA AL-DOY SPORTS CENTRE TAEKWO BRN
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 3

1st 122 SQOUR, HALA BURKAN TEAM JOR
2nd 270 KAIYRZHANOVA , MADINA KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 584 SEBIY ALBETAIHI, SHAMSA ALWAHDA TEAM UAE
Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 12

1st 141 KOUTTOUKI, KYRIAKI CYPRUS TAEKWONDO FEDERATIO CYP
2nd 573 CHO, HUIEUN KYUNG HEE UNIVERSITY KOR
3rd 112 GOFFIN, ANNELEEN BRUSSELS TAEKWONDO TEAM BEL
3rd 24 AL-TMAIZY, CHRISTINA AL-NASHAMA CLUB JOR
Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 14

1st 164 CRAEN, INDRA FLEMISH TAEKWONDO UNION BEL
2nd 146 ABDELKADER, RADWA EGYPT NATIONAL TEAM EGY
3rd 281 DULATOVA, RAKHAT KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 440 BEZZOLA, MANUELA SWISS NATIONAL TEAM SUI
Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 5

1st 144 OOGINK, RESHMIE DUTCH NATIONAL TEAM NED
2nd 288 YELUBAY, AIGUL KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 8 CHRISTIDOU, GRAMMATIKI AC EORDAIKI DYNAMI GRE
3rd 652 AL-SAADI, RIYAM CHALLENGING CLUB OMA
Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 7

1st 344 SKAAR, TINA ROE NORWAY NATIONAL TEAM NOR
2nd 9 WIAM, DISLAM ACADEMIE DE TAEKWONDO MARR MAR
3rd 290 UZAKBAYEVA, DINARA KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
3rd 291 ZHUNUSSOVA, MEREKE KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 23

1st 6 LAACHRAOUI, MOURAD ABFT BEL
2nd 200 MOSTEAN LORON, HADI IRAN NATIONAL TEAM IRI
3rd 570 CHO, SUNGHYEOK KYUNG HEE UNIVERSITY KOR
3rd 618 MIRAKHAN, ABDUL WAHAB AFGHANISTAN TEAM AFG
Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 17

1st 207 NASSRAZADANY, ALIREZA IRAN NATIONAL TEAM IRI
2nd 208 HAJI ZAVAREH, MASOUD IRAN NATIONAL TEAM IRI
3rd 114 GEORGIEV, TEODOR BULGARIAN NATIONAL TEAM BUL
3rd 297 MYRZABAYEV, NURLAN KAZAKHSTAN NATIONAL TEAM KAZ
Day 2 – Draws: click HERE
Day 1 – Round by round results: click HERE
Day 1 – Final Podiums

Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 25

1st 199 ASHOUR ZADEH FALLAH, FARZAN IRAN NATIONAL TEAM IRI
2nd 7 KETBI, SI MOHAMED ABFT BEL
3rd 165 BENSALEH, SALAHEDDINE FLEMISH TAEKWONDO UNION BEL
3rd 198 YAGHOUBIJOUYBARI, ABOLFAZL IRAN NATIONAL TEAM IRI
Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 17

1st 628 COOK, AARON ISLE OF MAN NATIONAL TEAM IMN
2nd 210 ABDOLLAHI, FARZAD IRAN NATIONAL TEAM IRI
3rd 346 EL HATRI, MOHAMMED NORWAY NATIONAL TEAM NOR
3rd 347 ORDEMANN, RICHARD NORWAY NATIONAL TEAM NOR
Category: Cadets Female A -29 – Competitors: 4

1st 537 QABHA, MIAR PALESTINE TEAM PLE
2nd 524 MOUJAES, CHLOE CHAMPVILLE MARISTES LIB
3rd 580 KHARGJI, MARYAM JALIL ALWAHDA TEAM UAE
3rd 579 ABDULLA ALSAYEGH, MAKYA ALWAHDA TEAM UAE
Category: Cadets Female A -33 – Competitors: 5

1st 29 ALHUSAMI, RUAA ALNOKHBA CENTER – JORDAN JOR
2nd 326 TAMMILA, IDA NATIONAL TRAINING CENTRE FINL FIN
3rd 656 AL-HARTHY, RAYAN CHALLENGING CLUB OMA
3rd 585 AL KTEBI, ROUDHA ALI ALWAHDA TEAM UAE
Category: Cadets Female A -37 – Competitors: 3

1st 115 SQOUR, BATOOL BURKAN TEAM JOR
2nd 523 AVAKIAN, ALEXIA MARIA CHAMPVILLE MARISTES LIB
3rd 606 MUTEA, NABILA ALAIN CLUB UAE
Category: Cadets Female A -41 – Competitors: 3

1st 420 BESEDNIK, VIKTORIJA SKORPION CRO
2nd 365 BAIBATYROVA, FARIDA SC DOSTAR KAZ
3rd 581 ALRAHMA, SHAIKHA MOHAMMAD ALWAHDA TEAM UAE
Category: Cadets Female A -44 – Competitors: 6

1st 406 KOLOSOVA, VALERIYA SDUSHOR ESSENTUKI (SKIF) RUS
2nd 366 KAPANOVA, BOTAKOZ SC DOSTAR KAZ
3rd 39 BAHAA ABDELRAHMAN , NAGHM AL FUJAIRAH TAEKWONDO CLUB UAE
3rd 40 SAAD MOHAMMED , ISRAA AL FUJAIRAH TAEKWONDO CLUB UAE
Category: Cadets Female A -47 – Competitors: 4

1st 327 REIMAN, EMMA NATIONAL TRAINING CENTRE FINL FIN
2nd 402 ZHUMATAY, GULDANA SC MUSTAFA-ASTANA KAZ
3rd 458 VORONA, VLADISLAVA TAEKWONDO ACADEMY TORNADO LTU
3rd 477 ASP , HANNA TEAM ONE TAEKWONDO SWE
Category: Cadets Female A -51 – Competitors: 3

1st 117 ABU ALROB, RAMA BURKAN TEAM JOR
2nd 38 SALEH SAEED HAREB ALKINDI, SA AL FUJAIRAH TAEKWONDO CLUB UAE
3rd 35 FOUAD HUSSEIN, ISRAA AL FUJAIRAH TAEKWONDO CLUB UAE
Category: Cadets Female A -55 – Competitors: 2

1st 427 SAIHAKOVA , YULIIA SPORT CLUB BARS UKR
2nd 457 BRUZGELEVICIUTE, GABRIELE DA TAEKWONDO ACADEMY TORNADO LTU
Category: Cadets Female A -59 – Competitors: 2

1st 603 ALMESSABI, YASMEEN ALAIN CLUB UAE
2nd 582 ALRAHMA, SHERIN MOHAMMAD ALWAHDA TEAM UAE
Category: Cadets Female A +59 – Competitors: 1

1st 607 NADIR, SUAAD ALAIN CLUB UAE
Category: Cadets Male A -33 – Competitors: 17

1st 22 AHMAD, MOHAMMAD AL-NASHAMA CLUB JOR
2nd 328 VAANANEN, VALTTERI NATIONAL TRAINING CENTRE FINL FIN
3rd 354 KUZNETSOV , MAXIM SC “NIKA-SPORT” RUS
3rd 554 ABDULLA, SAUOOD BLACK TIGERS UAE
Category: Cadets Male A -37 – Competitors: 15

1st 410 STARCHANKA, IVAN SPORT CLUB “HVARAN” BLR
2nd 428 MAMATOV , OLEG SPORT CLUB BARS UKR
3rd 538 QABAHA, HAYTHAM PALESTINE TEAM PLE
3rd 356 GRIGOREV, DANILA SC “NIKA-SPORT” RUS
Category: Cadets Male A -41 – Competitors: 10

1st 369 DAULET, ALIMZHAN SC DOSTAR KAZ
2nd 666 AL-ESSRY, MOHAMED CHALLENGING CLUB OMA
3rd 132 KAZLAUSKAS, MATAS CENTRE OF MARTIAL ARTS LTU
3rd 556 YUSEF, ABDULLA BLACK TIGERS UAE
Category: Cadets Male A -45 – Competitors: 10

1st 133 KAZLAUSKAS, BENAS CENTRE OF MARTIAL ARTS LTU
2nd 411 PALIAKOU, DANIIL SPORT CLUB “HVARAN” BLR
3rd 106 ZHURAULIOU , DANIIL BELARUS NATIONAL TEAM BLR
3rd 461 DJACEKAS, DANIELIUS TAEKWONDO ACADEMY TORNADO LTU
Category: Cadets Male A -49 – Competitors: 10

1st 421 LEKO, LUKA SKORPION CRO
2nd 426 KADYSH , OLEKSANDR SPORT CLUB BARS UKR
3rd 460 PUNDZEVICIUS, EDUARDAS TAEKWONDO ACADEMY TORNADO LTU
3rd 539 ABUKHALF, BASEL PALESTINE TEAM PLE
Category: Cadets Male A -53 – Competitors: 6

1st 424 MESHCHUK , DMYTRO SPORT CLUB BARS UKR
2nd 625 JAWED, MAJED DELAWAR AFGHANISTAN TEAM AFG
3rd 108 MAZALENKA , MIKITA BELARUS NATIONAL TEAM BLR
3rd 521 AL KARAKI, GEORGIO CHAMPVILLE MARISTES LIB
Category: Cadets Male A -57 – Competitors: 1

1st 520 ABI NAJEM, SAMIR CHAMPVILLE MARISTES LIB
Category: Cadets Male A +65 – Competitors: 4

1st 370 SVATKOVSKIY, NIKITA SC DOSTAR KAZ
2nd 533 RAHY, RAY CHAMPVILLE MARISTES LIB
3rd 563 MAKHLOUF, OMAR BLACK TIGERS UAE
3rd 44 EID FAIROUZ ALMESMARI, FAIROU AL FUJAIRAH TAEKWONDO CLUB UAE
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 13

1st 235 BIRIMBAY, ELDAR KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
2nd 304 KOZHAKHMET, ALMAT KAZAKHSTAN SHYMKENT KAZ
3rd 638 ALOBEIDILI, SUHAIL UAE NATIONAL TEAM UAE
3rd 45 SAEED RASHED ALKINDI, MOHAM AL FUJAIRAH TAEKWONDO CLUB UAE
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 12

1st 319 ZHAIDAR, AIKYN MUSTAFA KAZ
2nd 371 SHAIKENOV, AITUAR SC DOSTAR KAZ
3rd 240 IBRAIMOV, ASSILZHAN KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 232 ABDIRASHEV, SAPARGALI KAZAKHSTAN-ASTANA KAZ
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 13

1st 462 URBUTIS, ROKAS TAEKWONDO ACADEMY TORNADO LTU
2nd 241 ZHOLDASBAYEV, SAGDAT KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 242 SHYMYRBAY, SAGYNYSH KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 305 DUISENOV, DAUREN KAZAKHSTAN SHYMKENT KAZ
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 19

1st 306 SERIKULY, ARMAN KAZAKHSTAN SHYMKENT KAZ
2nd 243 SERIKBAY, GALYMZHAN KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 110 ANUSHKEVICH, YAUHENI BELARUS NATIONAL TEAM BLR
3rd 375 SYDYKOV, DONGES SC DOSTAR KAZ
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 13

1st 425 NOSULYA , MAKSYM SPORT CLUB BARS UKR
2nd 663 RUSLAN, KHARLAMPIYEV KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 245 KIM, VYACHESLAV KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
3rd 244 ABSADYK, NURBEK KAZAKHSTAN JUNIOR NATIONAL T KAZ
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Cadet World Champs LIVE VIDEO

Archives