Select Page

Advertisement

Croatia triumphs at the Austrian Open 2013

Croatia triumphs at the Austrian Open 2013

The Austrian Open 2013 came to an end yesterday at the Innsbruck Olympia World after two days of pure Taekwondo excitement. The Croatian national team easily topped the medal table with nine golds, eight silvers and five bronzes. France ended up second with two golds, five silvers and 11 bronzes. Serbia nearly beat the French, but finished third with four golds, one silver and nine bronzes.
Lucija Zaninovic, bronze in London 2012, met the expectations and won the -49kg tournament. The Croatian star didn’t have to struggle in any of her bouts. Zaninovic proved to be in a good shape one week before competing in the Swiss Open and with the World Championships in Puebla already in sight.
In fact, most of the 2012 Olympians succeeded; like Brazil’s Natalia Falavigna won the -73kg tournament after struggling in every single fight, Serbia’s Dragana Gladovic had no rival in the -53 kg category and Nigeria’s Chika Chukwumerije won the Male +87 kg competition, with his brother Uche taking the silver and giving Nigeria the only two medals their country got.
On the other hand, Uno Sanli lost to the Turkish Huseyin Bezci in the first bout of the Male -58 kg. Bezci cruised past the Swede 12-4.
Check out the complete results of the Austrian Open 2013:
Seniors Male A -54
1 Simitsis, Georgios, Athletic Club Of Virona GRE
2 Serbanescu, Edi, National Team Of Israel ISR
3 Maag, Dominik, Kim TKD Schaffhausen SUI
3 Arceri, Marco, Centro TKD Kukkiwon ITA
Seniors Male A -58
1 Atias, Ron, National Team Of Israel ISR
2 Chrapkowski, Patrik, Polish National Team POL
3 Machado, Gustavo, Nat Team Venezuela VEN
3 Lugasi, Moti, National Team Of Israel ISR
Seniors Male A -63
1 Andrun Razic, Deni, Taekwondo Club ”Osvit” CRO
2 Segedin, Toni, Taekwondo Club ‘Forteca’ Korula CRO
3 Storchak, Viacheslav, Ukraine Taekwondo Team UKR
3 Yilmazer, Tayfun, Taekwondo Özer E.V. GER
Seniors Male A -68
1 Dalakliev, Vladimir, National Team BUL
2 Braginski, Ilan, National Team Of Israel ISR
3 Boui, David, Fctkd CAF
3 Zohri, Rafik, Sp.School Seongong NED
Seniors Male A -74
1 Kolecki, Bartosz, Polish National Team POL
2 Ghassemi, Soheil, A.S.D. Hwarang-Do TKD Milano ITA
3 Scognamiglio, Luigi, Centro Sportivo Carabinieri ITA
3 Ricci, Francesco, A.S.D TKD Taranto ITA
Seniors Male A -80
1 Pazinski, Piotr, Polish National Team POL
2 Kanaet, Toni, Taekwondo Club Marjan CRO
3 Dominishyn, Maksym, Ukraine Taekwondo Team UKR
3 Karajlovic, Ivan, National Team Serbia SRB
Seniors Male A -87
1 Jovanov, Drasko, National Team Serbia SRB
2 Jonker, Patrick, Tkd.Ver. Oude Luttikhuis NED
3 Alazoula, Remy, Fctkd CAF
3 Marcetic, Djordje, National Team Serbia SRB
Seniors Male A +87
1 Chukwumerije, Chika, New Team Of Nigeria NGR
2 Chukwumerije, Uche, New Team Of Nigeria NGR
3 Vidakovic, Petar, National Team Serbia SRB
3 Hatowski, Piotr, Polish National Team POL
Seniors Female A -46
1 Dellan, Virginia, Nat Team Venezuela VEN
2 Ofer, Mor, Ahi Yehuda TKD, Jerusalem ISR
3 Simunic, Stela, Taekwondo Club Metalac CRO
3 Eneva, Iliana, National Team BUL
Seniors Female A -49
1 Zaninovic, Lucija, Taekwondo Club Marjan CRO
2 Mitrovits, Natascha, Team Austria AUT
3 Pasanen, Tanja, Team Nordic NOR
3 Cujic, Ivana, National Team Serbia SRB
Seniors Female A -53
1 Gladovic, Dragana, National Team Serbia SRB
2 Gattella, Lisa, Edera TKD Forli ITA
3 Schott, Alicia, 1. Gelnhäuser Taekwondo Club 1968 E.V. GER
3 Chikol’ba, Julia, Ukraine Taekwondo Team UKR
Seniors Female A -57
1 Zubzic, Martina, TK Dubrava CRO
2 Saridogan, Fatma, Gaziosmanpasa Belediyesi Spor Kulubu TUR
3 Krunes, Lucija, Feniks Vukomerec CRO
3 Rastovic, Tanja, Taekwondo Club Marjan CRO
Seniors Female A -62
1 Zeravica, Antonija, Taekwondo Club ‘Orion’ CRO
2 Uscinska, Aleksandra, Polish National Team POL
3 Leone, Francesca, A.P.D. Accademia Dorica ITA
3 Persson, Caroline, Team Nordic NOR
Seniors Female A -67
1 Zinal, Tugce Merve, Gaziosmanpasa Belediyesi Spor Kulubu TUR
2 Matijasevic, Petra, Taekwondo Club Marjan CRO
3 Schneider, Yanna, Sportwerk Düsseldorf E.V. GER
3 Abbink, Marjolein, Tkd.Ver. Oude Luttikhuis NED
Seniors Female A -73
1 Falavigna, Natalia, Brazil National Team BRA
2 Fernandez, Carolina, Nat Team Venezuela VEN
3 Rajher, Nusa, Slovenia SLO
3 Losert, Nadja, Team Niederoesterreich AUT
Seniors Female A +73
1 Bajic, Ana, National Team Serbia SRB
2 Deniz, Cansel, Gaziosmanpasa Belediyesi Spor Kulubu TUR
3 Godel, Anika, Polish National Team POL
3 Jimenez, Francis, Nat Team Venezuela VEN
Juniors Male A -45
1 Needham, Tim, Team Ultimate (Great Britain) GBR
2 Waldock, Archie, Bts GBR
3 Sinden, Bradly, Kings GBR
3 Eloidin, Yohan, French National Team FRA
Juniors Male A -48
1 Patti, Machario, Sp.School Seongong NED
2 Moores-Duffield, Tyron, Ntc GBR
3 Haimovitz, Gadi, National Team Of Israel ISR
3 Audibert, Stephane, French National Team FRA
Juniors Male A -51
1 Flecca, Antonio, G.S. Vigilfuoco – Catanzaro-Italy ITA
2 Konstantinidis, Jordanis, Sg-Ostalb GER
3 Giorgi, Giovanni, A.P.D. Accademia Dorica ITA
3 Maric, Piero, Croatian National Team CRO
Juniors Male A -55
1 Ketbi, Si Mohamed, Association Belge Francophone De Taekwondo BEL
2 Bonnet, Kyliann, French National Team FRA
3 Maljkovic, Marko, Croatian National Team CRO
3 Krapec, Karlo, Taekwondo Club Fox CRO
Juniors Male A -59
1 Yorulmaz, Mehmet, Bayerische Taekwondo Union GER
2 Repovs, Marius, Turp GER
3 De La Rua, Alessandro, Asd Taekwondo Olimpic Cattolica ITA
3 Blanckenburg, Daniel, Turp GER
Juniors Male A -63
1 Chamalidis, Konstandinos, Veberter SG GER
2 Dunayeu, Yahor, Belarus National Team BLR
3 Sucur, Milos, National Team Serbia SRB
3 El Kariti, Kamel, Sipjin Strasbourg FRA
Juniors Male A -68
1 Zicarelli, Lorenzo, TKD Regis Bologna A.S.D. ITA
2 Sep, Hrvoje, Croatian National Team CRO
3 Szaferski, Mikolaj, Polish National Team POL
3 Marjanovic, Matteo, Olimpic Taekwondo Verona ITA
Juniors Male A -73
1 Horvat, Luka, Croatian National Team CRO
2 Zekic, Mario, Taekwondo Savez Zagreba Županije CRO
3 Frizelle, Mason, Kang Han GBR
3 Bouzid, Ismael, Sipjin Strasbourg FRA
Juniors Male A -78
1 Djoric, Aleksandar, National Team Serbia SRB
2 Miangue, Yohann, French National Team FRA
3 Kula, Jan, SCM Praha CZE
3 Smychkou, Barys, Belarus National Team BLR
Juniors Male A +78
1 Tsachtsirlis, Dimitrios, A.C.Makedoniki Aspida Koufalion GRE
2 Zoric, Dorian, Croatian National Team CRO
3 Ziadeh, Nashat, South Dublin Taekwondo IRL
3 Jereb, Jakob, Slovenia SLO
Juniors Female A -42
1 Stones, Abigail, TKD Academy Liverpool GBR
2 562 Federici, Giuliana Bodensee Schulsportverein E.V. Friedrichshafen Abt GER
3 Andreopulou, Ioanna, Veberter SG GER
3 Temiz, Hediye, Team Nordic NOR
Juniors Female A -44
1 Levenova, Nikolina, Hereya BUL
2 Kavelj, Stela, Croatian National Team CRO
3 Pacadi, Andrea, Taekwondo Club Fox CRO
3 Akrimi, Adda, French National Team FRA
Juniors Female A -46
1 Kunovic, Mateja, Croatian National Team CRO
2 Vetokhina, Iryna, Belarus National Team BLR
3 Gemini, Arianna, Edera TKD Forli ITA
3 Adamkiewicz, Patrycja, Polish National Team POL
Juniors Female A -49
1 Adidou, Sarah, Club Isle D’Abbeau-Bourgoin Jallieu FRA
2 Nat, Rhonda, Bayerische Taekwondo Union GER
3 Cibaric, Sara, Croatian National Team CRO
3 Prodanovic, Jelena, Team Nordic NOR
Juniors Female A -52
1 Babic, Ivana, Taekwondo Club Marjan CRO
2 Bianca, Biricz, Team Austria AUT
3 Matosic, Nina, Taekwondo Club Marjan CRO
3 Jovic Vujakovic, Iris, National Team Serbia SRB
Juniors Female A -55
1 Bersinic, Tadea, Croatian National Team CRO
2 Demir, Tanita, Taekwondo Club ”Osvit” CRO
3 Lewis, Leighann, Gurumu Taekwondo GBR
3 Hillergren, Sandra, Team Nordic NOR
Juniors Female A -59
1 Cvetkovic, Dorotea, Taekwondo Savez Zagrebake Županije CRO
2 Nothaft, Tamara, Bayerische Taekwondo Union GER
3 Thorso, Frida Ronja, Team Nordic NOR
3 Schoenmakers, Bodine, TS Ali Tapia NED
Juniors Female A -63
1 Vranesic, Ana, Croatian National Team CRO
2 Schindlerova, Tereza, Czech National Team CZE
3 Zschoch, Linda, Team Htu GER
3 Malysjeva, Jelizaveta, Östermalms Hapktkd SWE
Juniors Female A -68 
1 Matic, Josipa, Croatian National Team CRO
2 Brandl, Lorena, Taekwondo Altmannstein E.V. GER
3 Attoumani, Axelle, French National Team FRA
3 Schmit, Christine, Kukkiwon-Luxembourg LUX
Juniors Female A +68
1 Lemajic, Dunja, Slovenia SLO
2 Kowalczuk, Aleksandra, Polish National Team POL
3 Wegscheider, Verena, Team Austria AUT
3 Yorulmaz, Rabia, Bayerische Taekwondo Union GER
Cadets Male A -33
1 Gnanapandithan, Viroshan, Gurumu Taekwondo GBR
2 Badanin, Dzianis, Belarus National Team BLR
3 Gil, Francois, French National Team FRA
3 Pragalos, Pano, Bayerische Taekwondo Union GER
Cadets Male A -37
1 Ackermann, Rene, Turp GER
2 Leroy, Arnaud, French National Team FRA
3 Alesio, Sebasien, French National Team FRA
3 Isazade, Ali, Azerbaijan National Taekwondo Team AZE
Cadets Male A -41
1 Katsaros, Vasilios, Bayerische Taekwondo Union GER
2 Golubic, Marko, Croatian National Team CRO
3 Celin, Lyve-Stone, French National Team FRA
3 Keras, Sofiane, French National Team FRA
Cadets Male A -45
1 Ibisi, Adam, French National Team FRA
2 Worgan, Harry, Ntc GBR
3 Meloul, Melvin French National Team FRA
3 Oezkaya, Imran, TKD Varol E.V. Neu-Ulm GER
Cadets Male A -49
1 Larsson, Ivar, Team Nordic NOR
2 Lupori, Axel, French National Team FRA
3 Hatulan, Aaron, Manna Asian Sports AUT
3 Hasanov, Bakhtiyar, Azerbaijan National Taekwondo Team AZE
Cadets Male A -53
1 Fataliyev, Nurlan, Azerbaijan National Taekwondo Team AZE
2 Divkovic, Patrik, Slovenia SLO
3 Karajlovic, Filip National Team Serbia SRB
3 Lenna, Angelo French National Team FRA
Cadets Male A -57
1 Kolic, Jan, Croatian National Team CRO
2 Cvrtila, Bruno, Kondor CRO
3 Diemehave, Yuri, French National Team FRA
3 Georgiev, Aleksander, National Team BUL
Cadets Male A -61
1 Asgarli, Nijat, Azerbaijan National Taekwondo Team AZE
2 Aliyev, Aliaskar, Azerbaijan National Taekwondo Team AZE
3 Simek, David, TKD Lacek CZE
3 Roul, Christopher, Team Austria AUT
Cadets Male A -65
1 Manukjan, Azat, Bodensee Schulsportverein E.V. Friedrichshafen Abt, GER
2 Rodik, Stanislav, Ukraine Taekwondo Team UKR
3 Vidovic, Toni, Croatian National Team CRO
3 Ilijevic, Matej, Otok CRO
Cadets Male A +65
1 Stiperski, Matija, Taekwondo Savez Zagreb Županije CRO
2 Peraica, Luka, Croatian National Team CRO
3 Zhuchkevich, Mikita, Belarus National Team BLR
3 Dobler, Elias, Taekwondo Scorpions Austria AUT
Cadets Female A -29
1 Smith, Jordyn, Scottish National Team SCO
2 Lovric, Natalia, Croatian National Team CRO
3 Guerra, Shayna, TKD Black Tiger GER
3 Drachova, Katsiaryna, Belarus National Team BLR
Cadets Female A -33
1 Taseva, Emilia, Taekwondo Club ‘Force-1992’ BUL
2 Milanova, Mariela, Gladiator BUL
3 Cornelius, Charleen, Taekwondo Team Tornado Velbert E.V. GER
3 Tsintsarska, Ivona Gladiator BUL
Cadets Female A -37
1 Couvilliers, Imane, French National Team FRA
2 Berhanu, Ruweida, TSV 1865 Dachau GER
3 Thompson, Tia, TKD Academy Liverpool GBR
3  Jamiołkowska, Ewa, Aks Osw ‘Start’ Olsztyn POL
Cadets Female A -41
1 Tvaronaviciute, Klaudija, Team Centre Of Martial Arts LTU
2 Randrianisi, Tiavo, French National Team FRA
3 Aydin, Ela, Bayerische Taekwondo Union GER
3 Cosic, Andela, Croatian National Team CRO
Cadets Female A -44
1 Vuletic, Bruna, Croatian National Team CRO
2 Physick, Hannah, Bts GBR
3 Rumeysa, Gneyoglu, Taekwondo Moo Duk Kwan E.V. Bad Windsheim GER
3 Güler, Süheda, TSC Gladbeck E.V. Abt. Taekwondo GER
Cadets Female A -47
1 Hronova, Dominika, Czech National Team CZE
2 Stoeva, Hristina, Hereya BUL
3 Cibicka, Kamila, Azs Os Poznan POL
3 Madunic, Anja, Taekwondo Club Marjan CRO
Cadets Female A -51
1 Kunjasic, Marija, Taekwondo Club ‘Forteca’ Korula CRO
2 Runtic, Anamaria, Croatian National Team CRO
3 Uzunkavakli, Angelina, Bayerische Taekwondo Union GER
3 Zahirovic, Laura, Taekwondo Club ‘Osijek’ CRO
Cadets Female A -55
1 Mrzljak, Helena, Croatian National Team CRO
2 Markovic, Vanja, National Team Serbia SRB
3 Gradecak, Dora, Taekwondo Club ”Osvit” CRO
3 Bisercic, Nina, National Team Serbia SRB
Cadets Female A -59
1 Pavlovski, Viktoria, Croatian National Team CRO
2 Cerina, Kristina, Taekwondo Club Marjan CRO
3 Pozega, Iva, TKD Banija CRO
3 Vranesic, Ivana, TKD Banija CRO
Cadets Female A +59
1 Sophia, Karamangiolis, Bayerische Taekwondo Union GER
2 Darmati, Ana, Croatian National Team CRO
3 Antonic, Andrijana, National Team Serbia SRB
3 Cikotic, Karla, Taekwondo Club Marjan CRO
WTM
Oliver F. Domínguez
© World Taekwon Media
It is forbidden to sell, license, copy or reproduce the contents of this website in whole or in part, in any manner, for commercial purposes, without the prior written consent of the respective owners.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives