Select Page

Advertisement

Strasbourg 2015 European Cadet Championships: Russia reigns with 4 titles followed by Turkey

Strasbourg 2015 European Cadet Championships: Russia reigns with 4 titles followed by Turkey

Euopean Cadet Championships 2015
3-5 July 2015
Straasbourg, France
Report
Russia proved to be the strongest Cadet team in Europe after collecting no less than 4 gold medals, 4 silvers and 2 bronzes at Strasbourg 2015 European Cadet Championships, which were held from last Friday until today in the French city.
The gold medalists of the Russian team were Adebaio (F+59), Melnik (M-65), Aliev (+65) and Shishko (M-33).
Turkey was close to reach the top of the medal count, taking as many titles as Russia, 4, thanks to Korkut (F-59), Polat (F-37), Taskin (F-29) and Teke (M-45), but achieving less medals in total -3 silvers and 1 bronze-.
Ukraine also standed out with 3 golds, while France and Germany lifted 2 titles each. Azerbaijan, Italy, Great Britain, Serbia and Hungary clinched 1 gold each to complete the 20 titles in play.
Days 1 and 2 – Round by round results: click HERE HERE, and HERE
Medal count

Day 3 – Final Podiums
Category: Cadets Male A -61 / Middle (16 competitors)
1
Cleret, Lilian
National Team France FRA
2
Sokolov, Mikhail
National Team Russia RUS
3
Zorko, Mateo
National Team Croatia CRO
3
Yerko, Vladyslav
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Male A -65 / Light heavy (10 competitors)
1
Melnik, Stanislav
National Team Russia RUS
2
Engels, Thomas
National Team France FRA
3
Pires, Afonso
National Team Portugal POR
3
Tynnyy, Andriy
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Male A +65 / Heavy (12 competitors)
1
Aliev, Emil
National Team Russia RUS
2
Atesli, Emre Kutalmis
National Team Turkey TUR
3
Pilavas, Viktoras
National Team Cyprus CYP
3
Markin, Dmytro
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Male A -61 / Middle (16 competitors)
1
Cleret, Lilian
National Team France FRA
2
Sokolov, Mikhail
National Team Russia RUS
3
Zorko, Mateo
National Team Croatia CRO
3
Yerko, Vladyslav
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Male A -65 / Light heavy (10 competitors)
1
Melnik, Stanislav
National Team Russia RUS
2
Engels, Thomas
National Team France FRA
3
Pires, Afonso
National Team Portugal POR
3
Tynnyy, Andriy
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Male A +65 / Heavy (12 competitors)
1
Aliev, Emil
National Team Russia RUS
2
Atesli, Emre Kutalmis
National Team Turkey TUR
3
Pilavas, Viktoras
National Team Cyprus CYP
3
Markin, Dmytro
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Female A -55 / Middle (20 competitors)
1
Bozanic, Nadica
National Team Serbia SRB
2
Azran, Dana
National Team Israel ISR
3
Batsaeva, Anna
National Team Russia RUS
3
Nikliborc, Natalia
National Team Poland POL
Category: Cadets Female A -59 / Light heavy (9 competitors)
1
Korkut, Huri
National Team Turkey TUR
2
Drobna, Kristyna
National Team Czech Republic CZE
3
Rannikko, Noora
National Team Finland FIN
3
Horvat, Mateja
National Team Croatia CRO
Category: Cadets Female A +59 / Heavy (12 competitors)
1
Adebaio, Kristina
National Team Russia RUS
2
Boric, Adna
National Team Bosnia And Herzegovina BIH
3
Castineira Etcheverria, Tania Maria
National Team Spain ESP
3
Podgorna, Anastasiia
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Female A -55 / Middle (20 competitors)
1
Bozanic, Nadica
National Team Serbia SRB
2
Azran, Dana
National Team Israel ISR
3
Batsaeva, Anna
National Team Russia RUS
3
Nikliborc, Natalia
National Team Poland POL
Category: Cadets Female A -59 / Light heavy (9 competitors)
1
Korkut, Huri
National Team Turkey TUR
2
Drobna, Kristyna
National Team Czech Republic CZE
3
Rannikko, Noora
National Team Finland FIN
3
Horvat, Mateja
National Team Croatia CRO
Category: Cadets Female A +59 / Heavy (12 competitors)
1
Adebaio, Kristina
National Team Russia RUS
2
Boric, Adna
National Team Bosnia And Herzegovina BIH
3
Castineira Etcheverria, Tania Maria
National Team Spain ESP
3
Podgorna, Anastasiia
National Team Ukraine UKR
Days 1 and 2 – Final Podiums
Category: Cadets Male A -33 / Fin (20 competitors)

1
Shishko, Dmitrii
National Team Russia RUS
2
Albaladejo Cegarra, Joaquin
National Team Spain ESP
3
Olsen, Frederik Emil
National Team Denmark DEN
3
Edvardsson, Agust Kristinn
National Team Iceland ISL
Category: Cadets Male A -37 / Fly (21 competitors)

1
Guluzade, Bahruz
National Team Azerbaijan AZE
2
Tykhonov, Bogdan
National Team Ukraine UKR
3
Menghini, Mattia
National Team Italy ITA
3
Kintsurashvili, Zurab
National Team Georgia GEO
Category: Cadets Male A -41 / Bantam (19 competitors)

1
Drebes, Ranye
National Team Germany GER
2
Liaukou, Aliaksei
National Team Belarus BLR
3
Khalilov, Ziya
National Team Azerbaijan AZE
3
Guest, Matthew
National Team Great Britain GBR
Category: Cadets Male A -45 / Feather (24 competitors)

1
Teke, Mustafa Emre
National Team Turkey TUR
2
Lantratov, Denis
National Team Russia RUS
3
Zaharov, Anton
National Team Moldova MDA
3
Meziane, Jaber
National Team France FRA
Category: Cadets Male A -33 / Fin (20 competitors)

1
Shishko, Dmitrii
National Team Russia RUS
2
Albaladejo Cegarra, Joaquin
National Team Spain ESP
3
Olsen, Frederik Emil
National Team Denmark DEN
3
Edvardsson, Agust Kristinn
National Team Iceland ISL
Category: Cadets Male A -37 / Fly (21 competitors)

1
Guluzade, Bahruz
National Team Azerbaijan AZE
2
Tykhonov, Bogdan
National Team Ukraine UKR
3
Menghini, Mattia
National Team Italy ITA
3
Kintsurashvili, Zurab
National Team Georgia GEO
Category: Cadets Male A -41 / Bantam (19 competitors)

1
Drebes, Ranye
National Team Germany GER
2
Liaukou, Aliaksei
National Team Belarus BLR
3
Khalilov, Ziya
National Team Azerbaijan AZE
3
Guest, Matthew
National Team Great Britain GBR
Category: Cadets Male A -45 / Feather (24 competitors)

1
Teke, Mustafa Emre
National Team Turkey TUR
2
Lantratov, Denis
National Team Russia RUS
3
Zaharov, Anton
National Team Moldova MDA
3
Meziane, Jaber
National Team France FRA
Category: Cadets Male A -33 / Fin (20 competitors)

1
Shishko, Dmitrii
National Team Russia RUS
2
Albaladejo Cegarra, Joaquin
National Team Spain ESP
3
Olsen, Frederik Emil
National Team Denmark DEN
3
Edvardsson, Agust Kristinn
National Team Iceland ISL
Category: Cadets Male A -37 / Fly (21 competitors)

1
Guluzade, Bahruz
National Team Azerbaijan AZE
2
Tykhonov, Bogdan
National Team Ukraine UKR
3
Menghini, Mattia
National Team Italy ITA
3
Kintsurashvili, Zurab
National Team Georgia GEO
Category: Cadets Male A -41 / Bantam (19 competitors)

1
Drebes, Ranye
National Team Germany GER
2
Liaukou, Aliaksei
National Team Belarus BLR
3
Khalilov, Ziya
National Team Azerbaijan AZE
3
Guest, Matthew
National Team Great Britain GBR
Category: Cadets Male A -45 / Feather (24 competitors)

1
Teke, Mustafa Emre
National Team Turkey TUR
2
Lantratov, Denis
National Team Russia RUS
3
Zaharov, Anton
National Team Moldova MDA
3
Meziane, Jaber
National Team France FRA
Category: Cadets Female A -29 / Fin (8 competitors)

1
Taskin, Zeynep
National Team Turkey TUR
2
Galaseva, Polina
National Team Russia RUS
3
Dellenbach, Mallorie
National Team France FRA
3
Chorna, Darya
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Female A -33 / Fly (16 competitors)

1
Smith, Jordyn
National Team Great Britain GBR
2
Guerra, Shayna
National Team Germany GER
3
Kepenek, Kubra
National Team Turkey TUR
3
Zampetti, Sofia
National Team Italy ITA
Category: Cadets Female A -37 / Bantam (17 competitors)

1
Polat, Melek
National Team Turkey TUR
2
Pirseyidova, Sevda
National Team Azerbaijan AZE
3
Jovic, Teodora
National Team Serbia SRB
3
Palmer Soler, Alba
National Team Spain ESP
Category: Cadets Female A -29 / Fin (8 competitors)

1
Taskin, Zeynep
National Team Turkey TUR
2
Galaseva, Polina
National Team Russia RUS
3
Dellenbach, Mallorie
National Team France FRA
3
Chorna, Darya
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Female A -33 / Fly (16 competitors)

1
Smith, Jordyn
National Team Great Britain GBR
2
Guerra, Shayna
National Team Germany GER
3
Kepenek, Kubra
National Team Turkey TUR
3
Zampetti, Sofia
National Team Italy ITA
Category: Cadets Female A -37 / Bantam (17 competitors)

1
Polat, Melek
National Team Turkey TUR
2
Pirseyidova, Sevda
National Team Azerbaijan AZE
3
Jovic, Teodora
National Team Serbia SRB
3
Palmer Soler, Alba
National Team Spain ESP
Category: Cadets Female A -29 / Fin (8 competitors)

1
Taskin, Zeynep
National Team Turkey TUR
2
Galaseva, Polina
National Team Russia RUS
3
Dellenbach, Mallorie
National Team France FRA
3
Chorna, Darya
National Team Ukraine UKR
Category: Cadets Female A -33 / Fly (16 competitors)

1
Smith, Jordyn
National Team Great Britain GBR
2
Guerra, Shayna
National Team Germany GER
3
Kepenek, Kubra
National Team Turkey TUR
3
Zampetti, Sofia
National Team Italy ITA
Category: Cadets Female A -37 / Bantam (17 competitors)

1
Polat, Melek
National Team Turkey TUR
2
Pirseyidova, Sevda
National Team Azerbaijan AZE
3
Jovic, Teodora
National Team Serbia SRB
3
Palmer Soler, Alba
National Team Spain ESP
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives