Select Page

Advertisement

Dutch Open 2016 (G-1): Russia reigns with 8 golds followed by Turkey with 3

Dutch Open 2016 (G-1): Russia reigns with 8 golds followed by Turkey with 3

43RD LOTTO DUTCH OPEN 2016
Eindhoven, Netherlands
12-13 March 2016
G-1 category event
Round by round results: Day 1 / Day 2
Days 1 and 2 – Report
Russia clearly dominated the 43rd edition of the Dutch Open after clinching no less than 8 out of 16 Senior titles in Eindhoven this weekend, taking the top of the medal count with Turkey as its closest follower with a total of 3 gold medals.
The other 5 titles were awarded to Spain, Great Britain, Serbia, Belgium and Netherlands.
The 8 golden athletes for the Russian team were Igumenova, who climbed to the top of the Women’s -49 kg podium after beating her compatriot Antipenko by 5-1 in the big final; Gaun, who reigned in Men’s -80 kg after defeating British Samsun by 7-4 in the gold medal match; Larin, who proved to be the strongest in the Men’s -87 kg division after getting rid of Turkish Yuksel by 2-0 in the last match of the draw; Kudashova, who shone in Women’s -53 kg after edging her team mate Kim by 17-8; Artomonov, who beat yet another fellow compatriot Gaponyuk by 2-1 in the Men’s -54 kg final; Lupeta, who tasted glory in Men’s -63 kg after getting rid of Russian Irgaliev by 3-2; Ustaev, who dominated the Men’s -74 kg after proving to be stronger than Georgiev from Bulgaria by 10-1; and Kirishenko, who edged no other than world champion Shokin from Uzbekistan in the Men’s +87 kg final by 4-3 thanks to a golden point.
Days 1 and 2 – Final Podiums
Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 20
1st 1089 IGUMENOVA, SVETLANA VORONEZH TEAM RUS
2nd 362 ANTIPENKO, NATALIA KDUSH ”NEVSKI STARS” RUS
3rd 824 KUNOVIC, MATEJA TAEKWONDO CLUB BANIJA PANDA CRO
3rd 87 ANOKHINA, ANASTASIIA ALTAY TEAM RUS
Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 25
1st 233 ASEMANI, RAHELEH FLEMISH TOPSPORT TEAM BEL
2nd 975 PARK, SKYLAR TRP EXCEL CAN
3rd 415 DRIAMOVA, MILANA LENINGRAD REGION RUS
3rd 591 ZHURAVLEVA, DARIA SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 25
1st 1038 TATAR, NUR TURKEY NATIONAL TEAM TUR
2nd 580 BARYSHNIKOVA, ANASTASIIA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 784 CALVAR MARTINEZ, KATIA SPAIN NATIONAL TEAM ESP
3rd 109 GODEL, ANIKA AZS AWF WARSZAWA POL
Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 13
1st 575 OOGINK, RESHMIE RONIN NED
2nd 582 ZHIVOTKOVA, ARINA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 579 ZHDANOVA, KARINA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 597 GURSKAIA, ANASTASIIA SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 40
1st 684 GLADOVIC, MILOS SERBIA NATIONAL TEAM SRB
2nd 548 BRAGANCA, RUI PORTUGAL NATIONAL TEAM POR
3rd 379 KARGAPOLOV, SERGEY KORYO CLUB RUS
3rd 1087 KIRGUEV, TAMERLAN VLADIKAVKAZ TEAM RUS
Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 52
1st 765 LONGOBARDI RADFORD, EDUARD SPAIN NATIONAL TEAM ESP
2nd 771 RUIZ DOMENECH, RAMON SPAIN NATIONAL TEAM ESP
3rd 530 ROBAK, KAROL POLAND NATIONAL TEAM POL
3rd 167 MININ, KONSTANTIN CHELYABINSK TEAM RUS
Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 36
1st 590 GAUN, ALBERT RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 277 SANSUM, DAMON GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM GBR
3rd 526 PAZINSKI, PIOTR POLAND NATIONAL TEAM POL
3rd 469 ORDEMANN, RICHARD ANDRE NORWAY NATIONAL TEAM NOR
Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 25
1st 585 LARIN, VLADISLAV RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
2nd 1030 YUKSEL, SERDAR TURKEY NATIONAL TEAM TUR
3rd 1071 BAYKUZIYEV, JASUR UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 596 BABAEVSKIY, GLEB SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 19
1st 1008 YILDIRIM, RUKIYE TURKEY NATIONAL TEAM TUR
2nd 1088 USENKO, POLINA VOLGOGRAD TAEKWONDO FEDER RUS
3rd 421 MOZLOVA, ANASTASIA LIPETSK TEAM RUS
3rd 936 MARINOVIC, TENA TK METALAC ZAGREB CRO
Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 33
1st 375 KUDASHOVA, TATIANA KORYO CLUB RUS
2nd 265 KIM, EKATERINA KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
3rd 1086 CHELOKHSAEVA, ANISIIA VLADIKAVKAZ TEAM RUS
3rd 263 FOLGMANN, MADELINE GERMANY NATIONAL TEAM GER
Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 30
1st 1005 YAMAN, IREM TURKEY NATIONAL TEAM TUR
2nd 270 BOOTH, RACHELLE GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM GBR
3rd 862 VAN BAAREN, JOYCE TAEKWONDO OUDE LUTTIKHUIS NED
3rd 935 SUMIC, MARINA TK METALAC ZAGREB CRO
Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 11
1st 271 WALKDEN, BIANCA GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM GBR
2nd 1043 KUS, NAFIA TURKEY NATIONAL TEAM TUR
3rd 525 KOWALCZUK, ALEKSANDRA POLAND NATIONAL TEAM POL
3rd 576 IVANOVA, OLGA RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 29
1st 598 ARTAMONOV, MIKHAIL SAINT-PETERSBURG TAEKWONDO RUS
2nd 399 GAPONYUK, VLADISLAV KUMGAN CLUB RUS
3rd 448 DENISOV, STANISLAV MOSCOW TAEKWONDO TEAM RUS
3rd 1042 ERDOGAN, MERT TURKEY NATIONAL TEAM TUR
Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 42
1st 392 LUPETA, SERGEY KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
2nd 577 IRGALIEV, ARMAN RUSSIA NATIONAL TEAM RUS
3rd 760 CABALLERO ECHEVARRIA, MARCO SPAIN NATIONAL TEAM ESP
3rd 481 SINDEN, BRADLY NTC (GREAT BRITAIN) GBR
Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 45
1st 360 USTAEV, SAID KARACHAEVO-CHERKESSIA TAEK RUS
2nd 222 GEORGIEV, TEODOR EASTERN MARTIAL ARTS CLUB GL BUL
3rd 1073 RAFALOVICH, NIKITA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 661 FEJZIC, DAMIR SERBIA NATIONAL TEAM SRB
Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 16
1st 391 KIRICHENKO, YURY KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
2nd 1072 SHOKIN, DMITRIY UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 346 KUZNETCOV, OLEG IRKUTSK REGION RUS
3rd 586 KUZNETSOV, ROMAN RUSSIA NATIONAL TEAM RUS

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives