Select Page

Advertisement

East Asian Games Tianjin 2013: China and Korea collect 10 out of 13 golds

East Asian Games Tianjin 2013: China and Korea collect 10 out of 13 golds

6th East Asian Games
Tianjin, China
Dongjuzi Gymnasium
MON 07 OCT 2013
WTF G-1 category event
Introduction:

he East Asian Games is a multi-sport event organised by the East Asian Games Association (EAGA) and held every four years since 1993 among athletes from East Asian countries and territories of the Olympic Council of Asia (OCA), as well as the Pacific island of Guam, which is a member of the Oceania National Olympic Committees.
The East Asian Games is 1 of 5 Regional Games of the OCA. The others are the Central Asian Games, the South Asian Games, the South East Asian Games (or SEA Games), and the West Asian Games.
Day 3 Complete Results:

Women’s 49-53kg

1 – JEONG YEON YOON (KOR)
2 – OYUNERDENE GANSUKH (MGL)
3 – JINGRONG LU (MAC)
3 – CHIA YEN LIN (TPE)
Women’s 62-67kg

1 – HYE MI PARK (KOR)
2 – QING LIU (MAC)
3 – CHEN LI (CHN)
3 – CHIA CHIA CHUANG (TPE)
Women’s +73kg

1 – SHU YIN ZHENG (CHN)
2 – CHIA HWI PENG (TPE)
3 – HYEON SEON SHIN (KOR)
3 – JUNNAN WANG (MAC)
Men’s 63-68kg

1 – JOO SEONG LEE (KOR)
2 – XIN LONG BAI (CHN)
3 – YOSHIHIRO NAGANO (JPN)
3 – TZU TE CHUANG (TPE)
Day 2 Complete Results:

Women’s -46kg

1 – SEO HEE LEE (KOR)
2 – WAN TING LIN (TPE)
3 – TIAN RUI ZHAN (CHN)
3 – JUSTINA LEI (MAC)
Women’s 53-57kg

1 – MAYU HAMADA (JPN)
2 – YU ZHUO HOU (CHN)
3 – GA HYEONG PARK 8KOR)
3 – I WEN KUAN (TPE)
Men’s 54-58kg

1 – SHUAI ZHAO (CHN)
2 – HYEOK JIN KWON (KOR)
3 – YUMA YAMADA (JPN)
3 – CHENG CHING HUANG (TPE)
Men’s 68-74kg

1 – HYEOKJIN KWON (KOR)
2 – ALEXANDER XAVIER GACES ALLEN (GUM)
3 – JIANNAN HUANG (CHN)
3 – HO YIN TSOI (HKG)
Men’s 80-87kg

1 – ZHAO YONG MA (CHN)
2 – DONG YOON KIM (KOR)
3 – CHAO HAO (MAC)
3 – YI HSIN CHIEN (TPE)
Day 1 Complete Results:

Women’s 46-49kg

1 – YUN TAO WEN REN (CHN)
2 – JI HYE PARK (KOR)
3 – KHAND URTBAYAR (MGL)
3 – HUEI NING SUN (TPE)
Women’s 57-62kg

1 – JING LIU (CHN)
2 – XIAO FENG (MAC)
3 – BO HYEON KANG (KOR)
3 – MAN TING CHANG (TPE)
Men’s -54kg

1 – TAKAYA NAKAGAWA (JPN)
2 – DONG DONG LIU (CHN)
3 – TUMENBAYAR MOLOM (MGL)
3 – CHIA LIN HSU (TPE)
Men’s 58-63kg

1 – CHEN YANG WEI (TPE)
2 – TAE HYUN KIM (KOR)
3 – GUO DONG SONG (CHN)
3 – TEMUUJIN PUREVJAV (MGL)
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Cadet World Champs LIVE VIDEO

Archives