Select Page

Advertisement

French National Senior Championships 2014: Complete Results

French National Senior Championships 2014: Complete Results

French National Taekwondo Championships 2014
8-9 February 2014
Gerland Sports Center, Lyon, France
Complete Results:

Women

-46 kg

1. MUSTAPHA Hajer (Rhône-Alpes)
2. LAHELY Francine (Martinique)
3. GAYE Serrah (Ile de France)
3. BEN-TAHAR Sondess (Rhône-Alpes)
-49 kg

1. AZIEZ Yasmina (Languedoc Rous.)
2. MICHEL Claire (Midi-Pyrénées)
3. JEFFALI Anissa (Centre)
3. FALLETTA Marine (Rhône-Alpes)
-53 kg

1. DENIS Odeyssa (Midi-Pyrénées)
2. GULEC Melissa (Alsace)
3. MOKHTARI Sephora (Lorraine)
3. BENDOUCHA Alexandra (Nord Pas de Calais)
-57 kg

1. CELIN Laurygan (Centre)
2. AYCHOUN Marilyn (PACA)
3. CAPUT Angélique (Lorraine)
3. DOUET Vinciane (PACA)

-62 kg

1. WIET- HENIN Magda (Lorraine)
2. VANDER ZWALM Estelle (Ile de France)
3. RABANI Cindy (Midi-Pyrénées)
3. MALLIEN Clara (Alsace)
-67 kg

1. NIARE Haby (Ile de France)
2. TAOUSSARA Faiza (Languedoc Rous.)
3. SANFILIPPO Aurélia (Languedoc Rous.)
3. SIOSSE Bénédicte (St Pierre et Miquelon)
-73 kg

1. MELLIER Maeva (Ile de France)
2. MAIZEROI Canelle (Ile de France)
3. SOUCHARD Fiona (Ile de France)
3. PARENT Viviane (Ile de France)

+73 kg

1. EPANGUE Gwladys (Ile de France)
2. GRAFFE Anne Caroline (PACA)
3. JOLY Hina (Polynésie)
3. SCHOTT Marine (Alsace)
Men

-54 kg

1. BONNET Kyliann (Rhône-Alpes)
2. TROLLIET Ulysse (Rhône-Alpes)
3. BENKHELIFA Amin (Rhône-Alpes)
3. BENGORINE Afid (Rhône-Alpes)
-58 kg

1. CHELAMOOTOO DYLAN (Ile de France)
2. HANE FALIOU (Ile de France)
3. BETTE LIAM (Midi-Pyrénées)
3. PINELLI NICOLAS (Languedoc Rous.)
-63 kg

1. AZIEZ Sofiane (Rhône-Alpes)
2. DOURDIN Edouard (Nord Pas de Calais)
3. TAOUFIK Skandrani (Alsace)
3. SELLY Christophe (Languedoc Rous.)
-68 kg

1. CHIN Raihau (PACA)
2. SARR Taib (Ile de France)
3. AMGHAR Alexandre (Ile de France)
3. DUBOIS Christopher (Languedoc Rous.)

-74 kg

1. MAIZEROI Torann (Ile de France)
2. BOULDOIRES Xavier (Midi-Pyrénées)
3. TCHOKOMENY Max (Pays de Loire)
3. TINIRAU Remuela (Languedoc Rous.)
-80 kg

1. DOUCARA Mamedy (Ile de France)
2. JUNIQUE Anthony (Rhône-Alpes)
3. ROUSSELLE Jonathan (Ile de France)
3. BUREL Yann (Ile de France)

-87 kg

1. N’DIAYE M’bar (Ile de France)
2. BAUDOIN Maxime (Ile de France)
3. EL ASSALI Ilies (Ile de France)
3. IBO Frederic (Ile de France)
+87 kg

1. EL YAZIDI Omar (Languedoc Rous.)
2. MAIZEROI Mathias (Ile de France)
3. FAUSTIN Stewen (Ile de France)
3. MAYAUD Kevin (Ile de France)
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives