Select Page

Advertisement

GCS COVID-19 Virtual International Taekwondo Championships: USA reigns with 54 gold medals

GCS COVID-19 Virtual International Taekwondo Championships: USA reigns with 54 gold medals

Local athletes took more titles than any other nation. The event, held between June 4-7, was organized by GCS Portland USA, US World Class Taekwondo and MASTKD

Report

USA collected no less than 54 gold medals at the 1st online taekwondo championships, which was held between June 4-7, was organized by the GCS International Portland, USA Chapter and the U.S. World Class Taekwondo Association. The event was also supported by GCS International, MasTKD and other taekwondo bodies.

The 4-day virtual taekwondo drew over 300 athletes from 20 countries. Among the athletes are 10 refugee children at the WT-THF Humanitarian Taekwondo Center at the Azraq refugee camp in Amman, Jordan, and about 30 taekwondo students from Nepal, Cambodia and Sri Lanka, who are and were taekwondo students under the WT-ADF Taekwondo Cares Program.

The 20 participating countries were Aruba, Cambodia, Canada, Cayman Island, Chile, Colombia, Ecuador, Guatemala, Haiti, India, Jordan (Humanitarian Taekwondo Center), Korea (GCS Global Taekwondo Peace Corps members), Malaysia, Nepal, Nicaragua, Panama, Russia, Sri Lanka, Turkey and the United States.

Complete Results

Black belt

Black belt

Individual Poomsae

Youth (8-9) – Male 
1 – Ryda Alayub (JOR)
2 – Chun-Cheng Ou (USA)
3 – Ridha Attab (USA)

Youth (10-11) – Female 
1 – Emma Auble (USA)
2 – Millie Johnson (USA)
3 – Esmeralda Acevedo (USA)

Youth (10-11) – Male 
1 – Joel Muller (CAN)
2 – Tate Alvey (USA)

Cadet I (12-14) – Female
1 – Emery Jackson (USA)
2 – Manuela Lynette Inca Mejia (ECU)
3 – Isidora Guesalaga (CHI)
3 – Kelsey Canning (USA)

Cadet II (12-14) – Female
1 – Daniela Valentina Garcia Chavez (ECU)
2 – Isabella Jackson (USA)
3 – Erika Paola Hernández Aguilar (GUA)
3 – Ema Santis (CHI)

Cadet I (12-14) – Male
1 – Jordan Ortiz (USA)
2 – Maximiliano Dias (CHI)
3 – Billy Rivera (USA)
3 – Mohammad Alsuliman (JOR)

Cadet II (12-14) – Male
1 – Grant Vermeulen (USA)
2 – Abiel Ali (VEN)
3 – Lewis Tengelitsch (USA)
3 – Sebastian Figuera (VEN)

Junior I (15-17) – Female
1 – Almendra Guyyiana (CHI)
2 – Taitum Nelson (USA)
3 – Tamara Fernanda Orellana Navarro (ECU)
3 – Lon Leangei (CAM)

Junior II (15-17) – Female
1 – Anaeli Nayeli Orquera Proaño (ECU)
2 – Michelle Ortiz (USA)
3 – Fernanda Reyes (CHI)
3 – Yorleni Abigail Urizar Hernández (GUA)

Junior I (15-17) – Male
1 – Anthony Gomez (USA)
2 – Chhorn Kimhak (CAM)
3 – Ballav Malo (IND)
3 – Woobens Cazeau (HAI)

Junior II (15-17) – Male
1 – Fernando Andres Salgado Mujica (ECU)
2 – Aditya Vishwa (USA)
3 – Oneiver Rojas (VEN)
3 – Yahya Algotany (JOR)

Under 30 I (18-30) – Female
1 – Milena Castro (CHI)
2 – Claudia Sofia Cardenas Mendieta (ECU)
3 – Maria Alejandra Higueros Luna (GUA)
3 – Rituparna Mukherjee (IND)

Under 30 II (18-30) – Female
1 – Katlen Alejandra Jerves Armijos (ECU)
2 – Anita Pal (IND)
3 – Kaushiki Raman (IND)

Under 30 I (18-30) – Male
1 – Dany Adolfo Coy Chen (GUA)
2 – Shanmith Ishara (SRI)
3 – Tanu Das (IND)
3 – Emmanuel Desilien (HAI)

Under 30 II (18-30) – Male
1 – Willy Fernando Sac Barreno (GUA)
2 – Francisco Silva (CHI)
3 – John Carven S. Saint Fleur (HAI)
3 – Bibek Rai (NEP)

Under 30 III (18-30) – Male
1 – Elian Ortega (NIC)
2 – Ranuka Prabhath (SRI)
3 – Héctor Geovanny Morales Álvarez (GUA)
3 – Alvy Piña (VEN)

Under 40 (31-40) – Female
1 – Jenniffer Baez Garcia (ARU)
2 – Margarita Escobar (CHI)
3 – Nilsa Montserrat (VEN)
3 – Rekh Maya Gurung (NEP)

Under 40 (31-40) – Male
1 – Krishantha Weerasinghe (SRI)
2 – Yung Hernandez (VEN)
3 – Luis Ortiz (CHI)
3 – Ricardo Escobar (CHI)

Under 50 (41-50) – Male
1 – Laxman Bahadur Air (NEP)
2 – Nalinda Rathnayaka (SRI)

Under 60 (51-60) – Male
1 – Alexis Castellanos (COL)
2 – Senol Cudin (TUR)

Under 50 & Under 60 – Female
1 – Artavia Edwards (USA)
2 – Melissa Klausler (USA)

Under 65 (61-65) – Male
1 – Marcelo Efren Prado Verdesoto (ECU)

Pairs Poomsae – Ages 6 to 17 – Male & Female
1 – Anthony Gomez – Valeria Espinosa (USA)
2 – Merissa Rivera – Nora Rivera (USA)

Freestyle Poomsae

Junior (15-17) – Male
1 – Mario Alejandro Troya Jimenez (ECU)

Over 18 – Male
1 – Joel Andee Campos Cuases (ECU)

Para-Taekwondo Poomsae

Para P20 – Senior Female
1 – Morgan Barber (USA)

Weapon Form

All Ages – Male & Female
1 – Michelle Ortiz (USA)
2 – Jordan Ortiz (USA)
3 – Eli Newcomer (USA)
3 – Lewis Tengelitsch (USA)

Color Belt

Individual Poomsae

Youth (6-7) – Yellow & Green – Male & Female
1 – Hridaan Sadani (IND)

Youth (6-7) – Purple & Blue – Male
1 – Landon Sen (USA)
2 – Raditya Azwaa Bimantara (MAL)
3 – Nirvair Shah (USA)
3 – Camden Apilado (USA)
3 – Dominic Dion (USA)

Youth (6-7) – Red & Brown – Male & Female
1 – Ting-Hsuan Ou (USA)
2 – Sam Chen (USA)
3 – Atharv Banerjee (USA)

Youth (6-7) – Poom – Male & Female
1 – Hailey Lazo (USA)
2 – Josiah Rivera (USA)
3 – Misha Dewan (USA)

Youth (8-9) – Green – Male
1 – Amnan Aryanta Krishtyan (CYM)

Youth (8-9) – Red & Brown – Male & Female
1 – Arseniy Makarov (RUS)
2 – Erica Agbayani (USA)
3 – Fernando Alvarez Flores (USA)

Youth (8-9) – Blue – Male & Female
1 – Emma Navarro (USA)
2 – Wesley Kai Le Wong (MAL)
3 – Earn You Hoe (MAL)
3 – Riley Atkin (USA)

Youth (8-9) – Poom – Male
1 – Kalin Hansen (USA)
2 – Josh Rivera (USA)
3 – Pawan Kumar Senthil Kumar (USA)
3 – Jason Rivera (USA)

Youth (10-11) – Yellow & Orange – Male
1 – Alexander Berger (USA)
2 – Von Frogner (USA)

Youth (10-11) – Green – Female
1 – Marie Chrissy Jayne Dreux (MAL)
2 – Sanika Biswas (IND)

Youth (10-11) – Purple & Blue – Female
1 – Mara Lacsamana (USA)
2 – Grace O’Brien (USA)
3 – Ciana Holmes (USA)
3 – Caitlin O’Brien (USA)

Youth (10-11) – Red & Brown –Male & Female
1 – Wave Chua (MAL)
2 – Bailey Steele (USA)

Youth (10-11) – Poom – Female
1 – Kayda Arion (USA)
2 – Ain Sophia Rozaidi (MAL)
3 – Janani Varshitha Sivamurugan (USA)

Youth (10-11) – Poom – Male
1 – Benjamin Burrier (USA)
2 – Asa Trigg Webb (USA)

Cadet (12-14) – Yellow – Male & Female
1 – Miguel Peña (COL)
2 – Nethmi Dulanji (SRI)
3 – Antonio Acosta (COL)
3 – Aya Almusallam (JOR)

Cadet (12-14)–Green & Purple–Male & Female
1 – Sarah Larez (VEN)
2 – Magdalena Holmes (USA)
3 – Isabella O’Brien (USA)

Cadet (12-14) – Blue – Male & Female
1 – Nadeska Guevara (VEN)
2 – Zaynab Alsuliman (JOR)

Cadet (12-14) – Red – Female
1 – Senori Fernando (SRI)
2 – Ananda Fadhila Krishtyan (CYM)
3 – Sharit Zabala (COL)
3 – Amaya Ranasinghe (SRI)

Cadet (12-14) – Red & Brown – Male
1 – Ashen Rajapaksha (SRI)
2 – Ardra Maulana Krishtyan (CYM)
3 – Mohammad Alrefai (JOR)
3 – Sanjay Vikram (USA)

Cadet (12-14) – Poom – Female
1 – Zoey Fum (MAL)
2 – Adeline Gronnert (USA)
3 – Liang Chanreatrey (CAM)
3 – Harmony Tinsley (USA)

Cadet (12-14) – Poom – Male
Jin Yit Khoo (MAL)
GamunuRyan De Silva (MAL)
Wei Jien Ang (MAL)
Dineth De Zoysa (SRI)

Junior (15-17) – Yellow – Male & Female
1 – Shashikala Probodhani (SRI)

Junior (15-17) Yellow-Green – Female
1 – Marceline Aridou (HAI)
2 – Arjun Tamang (NEP)
3 – Nethumini Disanayaka (SRI)

Junior (15-17) Blue – Female
1 – Sofia Barrera (COL)

Junior (15-17) Red & Brown / Under 30 – Red – Female
1 – Dawa Sherpa (NEP)
2 – Susmita KC (NEP)
3 – Peri Medell (USA)

Junior (15-17) – Red – Male
1 – Manujaya Ranasinghe (SRI)
2 – And Almajeed Albaker (JOR)

Junior (15-17) Poom – Male & Female
1 – Shivangi Biswas (IND)
2 – Rahul Vikram (USA)

Under 30 (18-30) – Yellow – Female
1 – Gayani Priyadarshani (SRI)

Under 40 (31-40) – Blue – Female
1 – Monalisa Sinha (IND)

Under 40 (31-40) – Poom – Male & Female
1 – Francis Garneaux (USA)
2 – Janet Dix (USA)

Under 40 & Under 50 – Green–Male & Female
1 – Ember Breckenridge (USA)
2 – Mohammad Alayub (JOR)

Under 50 (41-50) – Red – Male & Female
1 – Kpandja Ali-Napo (USA)
2 – Jodi Henry (USA)

Cadet (12-14) – Poom – Male & Female
1 – Lii Hern Liew – Carys Wong (MAL)
2 – Kai Morris – Tierney Morris (USA)

Pairs Poomsae Ages 18 & Over – All Belts – Male & Female
1 – Senori Fernando – Ranuka Prabhath (SRI)
2 – Toshiko Rivera – Jean Rivera (USA)
3 – Christie Rivera – Angela Rivera (USA)

Mixed Team – Male
1 – Ranuka Prabhath, Shamith Ishara, Ashe Rajapaksha (SRI)

Team Poomsae All Ages – All Belts – Male & Female
1 – Gudrun Haun, Gunnar Haun, Laurel Mellema Haun (USA)

Freestyle Poomsae

Youth (6-11) – All Belts – Male & Female
1 – Kayda Arion (USA)
2 – Celeste Marin (COL)

Cadet (12-14) – Yellow to Poom
1 – Adeline Gronnert (USA)

Weapon Form

Youth (8-9) – All Belts – Male & Female
1 – Xander Paul (USA)

Cadet (12-14) – All Belts – Male & Female
1 – Adeline Gronnert (USA)

Individual Poomsae

Youth (8-9) – Male 
1) Ryda Alayub (JOR)
2) Chun-Cheng Ou (USA)
3) Ridha Attab (USA)

Youth (10-11) – Female 
1) Emma Auble (USA)
2) Millie Johnson (USA)
3) Esmeralda Acevedo (USA)

Youth (10-11) – Male 
1) Joel Muller (CAN)
2) Tate Alvey (USA)

Cadet I (12-14) – Female
1) Emery Jackson (USA)
2) Manuela Lynette Inca Mejia (ECU)
3) Isidora Guesalaga (CHI)
3) Kelsey Canning (USA)

Cadet II (12-14) – Female
1) Daniela Valentina Garcia Chavez (ECU)
2) Isabella Jackson (USA)
3) Erika Paola Hernández Aguilar (GUA)
3) Ema Santis (CHI)

Cadet I (12-14) – Male
1) Jordan Ortiz (USA)
2) Maximiliano Dias (CHI)
3) Billy Rivera (USA)
3) Mohammad Alsuliman (JOR)

Cadet II (12-14) – Male
1) Grant Vermeulen (USA)
2) Abiel Ali (VEN)
3) Lewis Tengelitsch (USA)
3) Sebastian Figuera (VEN)

Junior I (15-17) – Female
1) Almendra Guyyiana (CHI)
2) Taitum Nelson (USA)
3) Tamara Fernanda Orellana Navarro (ECU)
3) Lon Leangei (CAM)

Junior II (15-17) – Female
1) Anaeli Nayeli Orquera Proaño (ECU)
2) Michelle Ortiz (USA)
3) Fernanda Reyes (CHI)
3) Yorleni Abigail Urizar Hernández (GUA)

Junior I (15-17) – Male
1) Anthony Gomez (USA)
2) Chhorn Kimhak (CAM)
3) Ballav Malo (IND)
3) Woobens Cazeau (HAI)

Junior II (15-17) – Male
1) Fernando Andres Salgado Mujica (ECU)
2) Aditya Vishwa (USA)
3) Oneiver Rojas (VEN)
3) Yahya Algotany (JOR)

Under 30 I (18-30) – Female
1) Milena Castro (CHI)
2) Claudia Sofia Cardenas Mendieta (ECU)
3) Maria Alejandra Higueros Luna (GUA)
3) Rituparna Mukherjee (IND)

Under 30 II (18-30) – Female
1) Katlen Alejandra Jerves Armijos (ECU)
2) Anita Pal (IND)
3) Kaushiki Raman (IND)

Under 30 I (18-30) – Male
1) Dany Adolfo Coy Chen (GUA)
2) Shanmith Ishara (SRI)
3) Tanu Das (IND)
3) Emmanuel Desilien (HAI)

Under 30 II (18-30) – Male
1) Willy Fernando Sac Barreno (GUA)
2) Francisco Silva (CHI)
3) John Carven S. Saint Fleur (HAI)
3) Bibek Rai (NEP)

Under 30 III (18-30) – Male
1) Elian Ortega (NIC)
2) Ranuka Prabhath (SRI)
3) Héctor Geovanny Morales Álvarez (GUA)
3) Alvy Piña (VEN)

Under 40 (31-40) – Female
1) Jenniffer Baez Garcia (ARU)
2) Margarita Escobar (CHI)
3) Nilsa Montserrat (VEN)
3) Rekh Maya Gurung (NEP)

Under 40 (31-40) – Male
1) Krishantha Weerasinghe (SRI)
2) Yung Hernandez (VEN)
3) Luis Ortiz (CHI)
3) Ricardo Escobar (CHI)

Under 50 (41-50) – Male
1) Laxman Bahadur Air (NEP)
2) Nalinda Rathnayaka (SRI)

Under 60 (51-60) – Male
1) Alexis Castellanos (COL)
2) Senol Cudin (TUR)

Under 50 & Under 60 – Female
1) Artavia Edwards (USA)
2) Melissa Klausler (USA)

Under 65 (61-65) – Male
1) Marcelo Efren Prado Verdesoto (ECU)

Pairs Poomsae – Ages 6 to 17 – Male & Female
1) Anthony Gomez – Valeria Espinosa (USA)
2) Merissa Rivera – Nora Rivera (USA)

Freestyle Poomsae

Junior (15-17) – Male
1) Mario Alejandro Troya Jimenez (ECU)

Over 18 – Male
1) Joel Andee Campos Cuases (ECU)

Para-Taekwondo Poomsae

Para P20 – Senior Female
1) Morgan Barber (USA)

Weapon Form

All Ages – Male & Female
1) Michelle Ortiz (USA)
2) Jordan Ortiz (USA)
3) Eli Newcomer (USA)
3) Lewis Tengelitsch (USA)

Color Belt

Individual Poomsae

Youth (6-7) – Yellow & Green – Male & Female
1) Hridaan Sadani (IND)

Youth (6-7) – Purple & Blue – Male
1) Landon Sen (USA)
2) Raditya Azwaa Bimantara (MAL)
3) Nirvair Shah (USA)
3) Camden Apilado (USA)
3) Dominic Dion (USA)

Youth (6-7) – Red & Brown – Male & Female
1) Ting-Hsuan Ou (USA)
2) Sam Chen (USA)
3) Atharv Banerjee (USA)

Youth (6-7) – Poom – Male & Female
1) Hailey Lazo (USA)
2) Josiah Rivera (USA)
3) Misha Dewan (USA)

Youth (8-9) – Green – Male
1) Amnan Aryanta Krishtyan (CYM)

Youth (8-9) – Red & Brown – Male & Female
1) Arseniy Makarov (RUS)
2) Erica Agbayani (USA)
3) Fernando Alvarez Flores (USA)

Youth (8-9) – Blue – Male & Female
1) Emma Navarro (USA)
2) Wesley Kai Le Wong (MAL)
3) Earn You Hoe (MAL)
3) Riley Atkin (USA)

Youth (8-9) – Poom – Male
1) Kalin Hansen (USA)
2) Josh Rivera (USA)
3) Pawan Kumar Senthil Kumar (USA)
3) Jason Rivera (USA)

Youth (10-11) – Yellow & Orange – Male
1) Alexander Berger (USA)
2) Von Frogner (USA)

Youth (10-11) – Green – Female
1) Marie Chrissy Jayne Dreux (MAL)
2) Sanika Biswas (IND)

Youth (10-11) – Purple & Blue – Female
1) Mara Lacsamana (USA)
2) Grace O’Brien (USA)
3) Ciana Holmes (USA)
3) Caitlin O’Brien (USA)

Youth (10-11) – Red & Brown –Male & Female
1) Wave Chua (MAL)
2) Bailey Steele (USA)

Youth (10-11) – Poom – Female
1) Kayda Arion (USA)
2) Ain Sophia Rozaidi (MAL)
3) Janani Varshitha Sivamurugan (USA)

Youth (10-11) – Poom – Male
1) Benjamin Burrier (USA)
2) Asa Trigg Webb (USA)

Cadet (12-14) – Yellow – Male & Female
1) Miguel Peña (COL)
2) Nethmi Dulanji (SRI)
3) Antonio Acosta (COL)
3) Aya Almusallam (JOR)

Cadet (12-14)–Green & Purple–Male & Female
1) Sarah Larez (VEN)
2) Magdalena Holmes (USA)
3) Isabella O’Brien (USA)

Cadet (12-14) – Blue – Male & Female
1) Nadeska Guevara (VEN)
2) Zaynab Alsuliman (JOR)

Cadet (12-14) – Red – Female
1) Senori Fernando (SRI)
2) Ananda Fadhila Krishtyan (CYM)
3) Sharit Zabala (COL)
3) Amaya Ranasinghe (SRI)

Cadet (12-14) – Red & Brown – Male
1) Ashen Rajapaksha (SRI)
2) Ardra Maulana Krishtyan (CYM)
3) Mohammad Alrefai (JOR)
3) Sanjay Vikram (USA)

Cadet (12-14) – Poom – Female
1) Zoey Fum (MAL)
2) Adeline Gronnert (USA)
3) Liang Chanreatrey (CAM)
3) Harmony Tinsley (USA)

Cadet (12-14) – Poom – Male
Jin Yit Khoo (MAL)
GamunuRyan De Silva (MAL)
Wei Jien Ang (MAL)
Dineth De Zoysa (SRI)

Junior (15-17) – Yellow – Male & Female
1) Shashikala Probodhani (SRI)

Junior (15-17) Yellow-Green – Female
1) Marceline Aridou (HAI)
2) Arjun Tamang (NEP)
3) Nethumini Disanayaka (SRI)

Junior (15-17) Blue – Female
1) Sofia Barrera (COL)

Junior (15-17) Red & Brown / Under 30 – Red – Female
1) Dawa Sherpa (NEP)
2) Susmita KC (NEP)
3) Peri Medell (USA)

Junior (15-17) – Red – Male
1) Manujaya Ranasinghe (SRI)
2) And Almajeed Albaker (JOR)

Junior (15-17) Poom – Male & Female
1) Shivangi Biswas (IND)
2) Rahul Vikram (USA)

Under 30 (18-30) – Yellow – Female
1) Gayani Priyadarshani (SRI)

Under 40 (31-40) – Blue – Female
1) Monalisa Sinha (IND)

Under 40 (31-40) – Poom – Male & Female
1) Francis Garneaux (USA)
2) Janet Dix (USA)

Under 40 & Under 50 – Green–Male & Female
1) Ember Breckenridge (USA)
2) Mohammad Alayub (JOR)

Under 50 (41-50) – Red – Male & Female
1) Kpandja Ali-Napo (USA)
2) Jodi Henry (USA)

Cadet (12-14) – Poom – Male & Female
1) Lii Hern Liew – Carys Wong (MAL)
2) Kai Morris – Tierney Morris (USA)

Pairs Poomsae Ages 18 & Over – All Belts – Male & Female
1) Senori Fernando – Ranuka Prabhath (SRI)
2) Toshiko Rivera – Jean Rivera (USA)
3) Christie Rivera – Angela Rivera (USA)

Mixed Team – Male
1) Ranuka Prabhath, Shamith Ishara, Ashe Rajapaksha (SRI)

Team Poomsae All Ages – All Belts – Male & Female
1) Gudrun Haun, Gunnar Haun, Laurel Mellema Haun (USA)

Freestyle Poomsae

Youth (6-11) – All Belts – Male & Female
1) Kayda Arion (USA)
2) Celeste Marin (COL)

Cadet (12-14) – Yellow to Poom
1) Adeline Gronnert (USA)

Weapon Form

Youth (8-9) – All Belts – Male & Female
1) Xander Paul (USA)

Cadet (12-14) – All Belts – Male & Female
1) Adeline Gronnert (USA)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives