Select Page

Advertisement

Incheon 2014 Asian Games – Day 4: Cambodia, China, Iran and Korea say goodbye with golds

Incheon 2014 Asian Games – Day 4: Cambodia, China, Iran and Korea say goodbye with golds

Asian Games 2014
Incheon, Korea
30 September – 3 October 2014
G-4 category event
Day 4 – Final Podiums

Women’s -73 kg

1 – SORN Seavmey (CAM)
2 – ROUHANI Fatemeh (IRI)
3 – ALORA Kirstie Elaine (PHI)
4 – ABRAR M A M Alfahad (KUW)
Women’s +73 kg

1 – LI Donghua (CHN)
2 – KHODABANDEH Akram (IRI)
3 – KHALIMOVA Mokhru (TJK)
3 – WANG Junnan (MAC)
Men’s -54 kg

1 – KIM Taehun (KOR)
2 – HUANG Yu Jen (TPE)
3 – SAWEKWIHAREE Ramnarong (THA)
3 – MOLOM Tumenbayar (MGL)
Men’s -58 kg

1 – ASHOURZADEHFALLAH Farzan (IRI)
2 – MAMAYEV Nursultan (KAZ)
3 – YAMADA Yuma (JPN)
3 – WEI Chen Yang (TPE)
Day 3 – Final Podiums

Women’s -62 kg

1 – LEE Dabin (KOR)
2 – ZHANG Hua (CHN)
3 – PHAM Thi Thu Hien (VIE)
3 – CHUANG Chia Chia (TPE)
Women’s -67 kg

1 – GUO Yunfei (CHN)
2 – LEE Wonjin (KOR)
3 – LIU Qing (MAC)
3 – HA Thi Nguyen (VIE)
Men’s -63 kg

1 – LEE Daehoon (KOR)
2 – KITWIJARN Akkarin (THA)
3 – ABASI Ahmad Roman (AFG)
3 – CHEN Yen Ming (TPE)
Men’s -68 kg

1 – ASBAGHIKHANGHAH Behnam (IRI)
2 – HUANG Jiannan (CHN)
3 – SARYMSAKOV Kairat (KAZ)
3 – SEMBRANO Benjamin Keith (PHI)
Day 2 – Final Podiums

Men’s +87 kg

1 – JO Cholho (KOR)
2 – SHOKIN Dmitriy (UZB)
3 – EL HEDARI Elias (LIB)
3 – GULOV Alisher (TJK)
Men’s -80 kg

1 – KHODABAKHSHI Mahdi (IRI)
2 – RAFALOVICH Maksim (UZB)
3 – QIAO Sen (CHN)
3 – NEGMATOV Farkhod (TJK)
Women’s -57 kg

1 – LEE Ahreum (KOR)
2 – HAMADA Mayu (JPN)
3 – NISAISOM Rangsiya (THA)
3 – WANG Yun (CHN)
Women’s -46 kg

1 – KIM Sohui (KOR)
2 – LIN Wan Ting (TPE)
3 – WONGPATTANAKIT Panipak (THA)
3 – PELAEZ Mary Anjelay (PHI)
Day 1 – Final Podiums

Men’s -87 kg

1 – BAYKUZIEV Jasur (UZB)
2 – CHEN Linglong (CHN)
3 – SHIN Yeongrae (KOR)
3 – TANTRAMART Nattapat (THA)
Women’s -53 kg

1 – HUANG Yun Wen (TPE)
2 – YOON Jeongyeon (KOR)
3 – WU Jingyu (CHN)
3 – HAJIPOURGOLI Sousan (IRI)
Men’s -74 kg

1 – HAJIZAVAREH Masoud (IRI)
2 – RAFALOVICH Nikita (UZB)
3 – SONG Younggeon (KOR)
3 – MORRISON Samuel Thomas Harper (PHI)
Women’s -49 kg

1 – SONKHAM Chanatip (THA)
2 – LI Zhaoyi (CHN)
3 – ILAO Levita Ronna (PHI)
3 – SUN Nuei Ning (TPE)
Complete Draws

– Women’s -49 kg: click HERE
– Women’s -53 kg: click HERE
– Men’s -74 kg: click HERE
– Men’s -87 kg: click HERE
– Men’s -80 kg: click HERE
– Men’s -87 kg: click HERE
– Women’s -46 kg: click HERE
– Women’s -57 kg: click HERE
– Men’s -63 kg: click HERE
– Men’s -68 kg: click HERE
– Women’s -62 kg: click HERE
– Women’s -67 kg: click HERE
– Women’s -73 kg: click HERE
– Women’s +73 kg: click HERE
– Men’s -54 kg: click HERE
– Men’s -58 kg: click HERE
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives