Select Page

Advertisement

Israel Open 2018 (G-1): France and Russia dominate with 5 titles

Israel Open 2018 (G-1): France and Russia dominate with 5 titles

Israel Open 2018
Ramla, Israel
G-1 category event
24-25 November 2018
Complete Results (including Cadets and Juniors): Day 1 / Day 2
Report
Russia and France dominated the Senior category at the 2018 edition of the Israel Open, held last weekend in Ramla, after clinching 5 titles each. Turkey, Portugal, Israel, Lithuania, Greece and Ukraine did also reach the top of the podium in one occasion to complete the 16 divisions in competition.
In Cadets, local athletes set the standard after collecting more gold medals than any other nation, while Russia stood out in Juniors with a total of 3 titles, with Israel and Macedonia grabbing 2 gold in this category as well.
Seniors – Final Podiums
Category: Seniors Male A -54 / Fin (10 competitors)

1 – Gorkem Polat
?bbsk TUR
2 – Vadim Dimitrov
Moldova National Team MDA
3 – St phane AUDIBERT י
Cosmatkd Arcueil FRA
3 – AMAN KUMAR
Indian National Team IND
Category: Seniors Male A -58 / Fly (11 competitors)

1 – Gulzhigit KOCHKORBAEV
Rostov Region Grandmaster RUS
2 – Georgios SIMITSIS
Ac Virona GRE
3 – Sotirios BOUTIOS
Ac TKD Keumgang GRE
3 – Eleftherios FAKINOS
Aiantas A.C. GRE
Category: Seniors Male A -63 / Bantam (14 competitors)

1 – Nuno COSTA
Portugal National Team POR
2 – Ruslan ALIEV
Republic Of Dagestan. Club Champion / Sshor ?3 RUS
3 – Nikolaos KALAITSIDIS
Ac Virona GRE
3 – Gili HAIMOVITZ
Israel National Team ISR
Category: Seniors Male A -68 / Feather (12 competitors)

1 – Nimrod KRIVISHKIY
Israel National Team ISR
2 – Stepan LABUDIN
Schor 41 RUS
3 – Mehmet Kani POLAT
Ankara Adliye Spor Kulubu TUR
3 – Maksym NOSULYA
Ukraine National Team UKR
Category: Seniors Male A -74 / Light (9 competitors)

1 – Mikhail SHESTAKOV
Sshor 42 RUS
2 – Christos PILAVAKIS
Andreas Pilavakis Taekwondo CYP
3 – Stavros TSIPOUNIS
Ac Gaia GRE
3 – Eitan TOUATI
Kogorio Fighters ISR
Category: Seniors Male A -80 / Welter (7 competitors)

1 – Ismael BOUZID SOUHILI
Estkd Strasbourg France FRA
2 – Marek WOZNIAK
Szakal Jezyce POL
3 – OLEKSANDR FILIPPOV
Israel National Team ISR
3 – Yordan KOLEV
Taekwondo Club Ramus BUL
Category: Seniors Male A -87 / Middle (10 competitors)

1 – Gleb ZAHAROV
Belgorod Team Rus RUS
2 – Pavel Tsygankov
“sshor “”neva Stars””” RUS
3 – Krystian Haremza
Uks Hwarang Wrze?nia POL
3 – Mikolaj SZAFERSKI
Azs Os Poznan POL
Category: Seniors Male A +87 / Heavy (3 competitors)

1 – Yoann MIANGUE
Cosmatkd Arcueil FRA
2 – David Gevondyan
Cuta Team USA
3 – Markus Zadra
Asd Zadra Fighting ITA
Category: Seniors Female A -46 / Fin (7 competitors)

1 – Hajer MUSTAPHA
C.O.M.B Bagneux TKD FRA
2 – Vanesa Markova
Hereya BUL
3 – Sabrina Sorokorensky
Cuta Team USA
3 – Sofia Didenko
Voronez Taekwondo Team RUS
Category: Seniors Female A -49 / Fly (6 competitors)

1 – Natalia Antipenko
“sshor “”neva Stars””” RUS
2 – Apostolia TSANTOUKLA
Ac TKD Keumgang GRE
3 – Sarah ADIDOU
Asc Champigny FRA
3 – Abishag Semberg
Israel National Team ISR
Category: Seniors Female A -53 / Bantam (13 competitors)

1 – Christianna TYROLOGOU
Ac Virona GRE
2 – Anna GIAKOUMOPOULOU
Ac Kyparissia GRE
3 – Sana AKRIMI
C.O.M.B Bagneux TKD FRA
3 – Despina PILAVAKI
Andreas Pilavakis Taekwondo CYP
Category: Seniors Female A -57 / Feather (10 competitors)

1 – Klaudija TVARONAVICIUTE
Romualdas Montvidas Team LTU
2 – Joana CUNHA
Portugal National Team POR
3 – Anastasia Irida GALAZOULA
Ac Virona GRE
3 – Kashish MALIK
Indian National Team IND
Category: Seniors Female A -62 / Light (10 competitors)

1 – Laurygan Celin
Asc Champigny FRA
2 – Carmen Marton
Team Aus AUS
3 – Ioanna – Stavroula DESYLLA
Ac Virona GRE
3 – Clara MALLIEN
Estkd Strasbourg France FRA
Category: Seniors Female A -67 / Welter (6 competitors)

1 – Tetiana TETEREVIATNYKOVA
Ukraine National Team UKR
2 – Weronika Wrembel
Azs Os Poznan POL
3 – Tatiana Kuzmina
Voronez Taekwondo Team RUS
3 – Polina NIKULICHEVA
Norilsk Team RUS
Category: Seniors Female A -73 / Middle (7 competitors)

1 – Marie Paule BLE
Cosmatkd Arcueil FRA
2 – Bintou DIAKITE
Van Thuyne TKD Team FRA
3 – Michelle Schein
Saarland GER
3 – Emma CACCIAMANI
Cosmatkd Arcueil FRA
Category: Seniors Female A +73 / Heavy (2 competitors)

1 – Alina KHUSNUTDINOVA
Koryo RUS
2 – Taylor Ramirez
Cuta Team USA
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives