Select Page

Advertisement

Israel Open 2019 (G-1): Local fightes dominate with 5 golds

Israel Open 2019 (G-1): Local fightes dominate with 5 golds

Germany shines as well with 4 gold medals, while Croatia and Russia grab 2 titles each

Final Podiums: Cadets, Juniors and Seniors

Seniors – Report

Local fighters set the standard at the 2019 edition of the Israel International Taekwondo Open, which was held in the city of Ramla last weekend, after clinching 5 titles in the Senior category of the event.

Germany finished in second place of the medal count after bagging no less than 4 titles, two more than Croatia and Russia, who also performed at a very high level, collecting a total of 2 golds.

Greece, Cyprus and Mexico were the other nations to step on top of the final podium with 1 title each.

The 5 Israelian athletes who tasted gold at home were: Ori Patishi, who proved to be the best fighter in Men’s -54 kg after defeating his compatriot Haimovitz in the crucial fight of the draw; Daniel Coichman, who got rid of another member of the Israel National Team such as Rogozhine to grab the Men’s -58 kg title; Nimrod Krivishkiy, who beat Pilavakis from Cyprus in the Men’s -68 kg final to taste glory at home; Rivka Bayech, who got rid of Kouttouki from Cyprus in the gold medal match of the Women’s -46 kg division; and Abishag Semberg, who proved to be stronger than Georgiana from Romania in the last fight of the Women’s -49 kg draw.

Seniors – Final Podiums

Category: Seniors Male A -54 / Fin (5 competitors)

1 – Ori patishi
Israel National Team ISR
2 – Eitan HAIMOVITZ
Israel National Team ISR
3 – Julien GUILLERME
Taekwondo Nice Elite FRA
3 – Louis FEIEREISEN
Luxembourg National Team LUX

Category: Seniors Male A -58 / Fly (11 competitors)

1 – Daniel GOICHMAN
Israel National Team ISR
2 – Egor rogozhine
Israel National Team ISR
3 – Sebastian PAZMANDY
Dojang Wien Taekwondo AUT
3 – Georgios NICOLAOU
N Nicolaou Taekwondo CYP

Category: Seniors Male A -63 / Bantam (15 competitors)

1 – Leon GLASNOVIC
TKD Marjan CRO
2 – Malik GULEC
Taekwondo Oezer GER
3 – Gadi liel HAIMOVITS
Israel National Team ISR
3 – Gili HAIMOVITZ
Israel National Team ISR

Category: Seniors Male A -68 / Feather (11 competitors)

1 – Nimrod KRIVISHKIY
Israel National Team ISR
2 – Ioannis PILAVAKIS
A. Pilavakis Israel Open 2019 CYP
3 – Omry AZULAY
Israel National Team ISR
3 – Kodai KURIYAMA
Team Kuriyama For Israel Open JPN

Category: Seniors Male A -74 / Light (6 competitors)

1 – Timur GATIYATULLIN
Yunost-Metar RUS
2 – Stavros TSIPOUNIS
Ac Gaia GRE
3 – Georgios RODITIS
A.C. Athloforos GRE
3 – Dmitriy ARTYUKHOV
Krasnodar Region Sshor”vityaz””” RUS

Category: Seniors Male A -80 / Welter (6 competitors)


1 – Toni KANAET
TKD Marjan CRO
2 – Oleksandr FILIPPOV
Israel National Team ISR
3 – Stjepan PETRIC
TKD Marjan CRO
3 – Pasko BOZIC
TKD Marjan CRO

Category: Seniors Male A -87 / Middle (8 competitors)

1 – Alexander BACHMANN
Germany National Team GER
2 – Nikolaos TZELLOS
A.C. Santorini Lions GRE
3 – Tahir GUELEC
Germany National Team GER
3 – Serhii BABENKO
Dnipro Regional Team UKR

Category: Seniors Male A +87 / Heavy (4 competitors)

1 – Alberto CELESTRIN
Taekwondo Club Ingelheim 2019 GER
2 – Kyriakos STRATOURAS
Powerkick(Syllogos Morfou) CYP
3 – Stamatios TARAMAS
Ac Kolonou Alaiskas Team GRE
3 – Marek LANGER
Ttm GER

Category: Seniors Female A -46 / Fin (6 competitors)

1 – Rivka BAYECH
Israel National Team ISR
2 – Kyriaki KOUTTOUKI
N Nicolaou Taekwondo CYP
3 – Shayna guerra
Taekwondo Oezer GER
3 – Michal ZRIHEN
Tigers ISR

Category: Seniors Female A -49 / Fly (3 competitors)

1 – Abishag SEMBERG
Israel National Team ISR
2 – Mihai GEORGIANA
Rou Israel Open 2019 ROU
3 – Katharina lazic
Dojang Wien Taekwondo AUT

Category: Seniors Female A -53 / Bantam (5 competitors)


1 – Despina PILAVAKI
A. Pilavakis Israel Open 2019 CYP
2 – Julia RONKEN
TSC Gladbeck GER
3 – Mihaela nicoleta claudia BAJAN
Rou Israel Open 2019 ROU
3 – Athina EVANGELOU
Petros Hadjicosti Taekwondo CYP

Category: Seniors Female A -57 / Feather (5 competitors)

1 – Faidra KALTEKI
A.C. Dias Larissas Israel Open G1 GRE
2 – Fani TZELI
Soat GRE
3 – Sebil KAYA
Taekwondo Oezer GER
3 – Lea hoglinger
Dojang Wien Taekwondo AUT

Category: Seniors Female A -62 / Light (7 competitors)

1 – Polina ARZHEVITINA
Yunost-Metar RUS
2 – Ioanna – stavroula DESYLLA
Ac Virona GRE
3 – Andriana asprogeraka
A.C Fotia GRE
3 – Alena KUNYSHOVA
Yunost-Metar RUS

Category: Seniors Female A -67 / Welter (3 competitors)

1 – Victoria TAMEZ
Mexico MEX
2 – Matea JELIC
TKD Marjan CRO
3 – Andreea catalina MOCANU
Rou Israel Open 2019 ROU

Category: Seniors Female A -73 / Middle (5 competitors)

1 – Vanessa KOERNDL
Tiger And Dragon GER
2 – Elpida marina DIMITROPOULOU
A.C Fotia GRE
3 – Kristina MISHCHENKO
Dnipro Regional Team UKR
3 – Marlen sophie NEDIC
Tiger And Dragons GER

Category: Seniors Female A +73 / Heavy (1 competitors)

1 – Marina STREMEL
Ttm GER

WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives