Select Page

Advertisement

Spanish Open 2015 (G-1): Local athletes take 11 out of 16 Senior titles

Spanish Open 2015 (G-1): Local athletes take 11 out of 16 Senior titles

Spanish Open 2015
10-12 April 2015
G-1 category event
Pontevedra, Spain
Report
Local athletes clearly dominated the 13th edition of the Spanish Open, winning 11 out of the 16 Senior titles in play and beating every other nation also competing in Juniors and Cadets on Sunday and in Poomsae on Friday.
The main names of the Spanish success were two current Olympic medallists: Joel Gonzalez, Men’s -58 kg gold in London 2012, who became champion of the Men’s -63 kg category, and Brigitte Yagüe, Women’s -49 kg silver in London and Spanish Open 2015 Women’s -49 kg gold medallist. Gonzalez took the title after beating the Portuguese Mario Silva in the big final by 2-0, while Yagüe climbed to the top of the podium after getting rid of Diez from Peru in the crucial fight by 3-1.
The rest of Spanish athletes who tasted gold in Pontevedra city were: Longobardi (M-68), Martinez (M-74), Eva Calvo (W-57), Marta Calvo (W-62), Tortosa (M-54), Farhani (W-46), Simon (W+73), Garcia (W-53) and Oueslati (M-80).
Another reigning Olympic champion, Anthony Obame (GAB), did also come back to competition with a gold medal hanging on his neck, leaving the remaining four titles for: Great Britain (Bianca Walkden, W-73), Argetina (Lucas Guzman, M-58), Venezuela (Carlos Rivas, M-58) and Franka Anic (W-57).
Day 3 – Seniors – Final Podiums
Men’s -68 kg
1 – Longobardi Radford, Eduardo Peter (ESP)
2 – Stamper, Martin (GBR)
3 – Elfeky, Ziad (EGY)
3 – Colon Iii, Luis (PUR)
Men’s -63 kg
1 – Gonzalez Bonilla, Joel (ESP)
2 – Silva, Mario (POR)
3 – Briki, Quahid (ESP)
3 – Braganca, Rui (POR)
Women’s -67 kg
1 – Anic, Franka (SLO)
2 – Elsawalhy, Seham (EGY)
3 – Pineiro Devesa, Lua Maria (ESP)
3 – Calvar Martinez, Katia (ESP)
Men’s -74 kg
1 – Martinez Garcia, Raul (ESP)
2 – Kassi, Kabenan Anicet Baudouin (CIV)
3 – Trabelsi, Seideddine (ESP)
3 – Eissa, Seif (EGY)
Women’s -57 kg
1 – Calvo Gomez, Eva (ESP)
2 – Lewis, Devon (USA)
3 – Carstens, Carolena (PAN)
3 – Asemani, Raheleh (ETU)
Women’s -62 kg
1 – Calvo Gomez, Marta (ESP)
2 – Booth, Rachelle (GBR)
3 – Mouega Mouega, Urgence (GAB)
3 – Klaey, Nina (SUI)
Men’s -54 kg
1 – Tortosa Cabrera, Jesus (ESP)
2 – Woolley, Jack (IRL)
3 – Canales Torres, Jorge (ESP)
3 – Jimenez Dos Santos, Adrian (ESP)
Women’s -46 kg
1 – Farhani, Fedia (ESP)
2 – Ismaili, Maryam (ETU)
3 – Bradley, Katie (GBR)
3 – Afifi, Raneem (EGY)
Women’s +73 kg
1 – Simon Alamo, Rosanna (ESP)
2 – Brandl, Lorena (GER)
3 – Lopez Riobo, Sabela (ESP)
3 – Maher, Mena (EGY)
Women’s -53 kg
1 – Garcia Romero, Tania (ESP)
2 – Brown, Charlotte (CAN)
3 – Maddock, Charlie (GBR)
3 – Bezzola, Manuela (SUI)
Men’s -80 kg
1 – Oueslati, Oussama (ESP)
2 – Quesada Barrera, Daniel (ESP)
3 – Cisse, Cheick Sallah Junior (CIV)
3 – Iliesco, Christopher (CAN)
Women’s -49 kg
1 – Yague Enrique, Brigitte (ESP)
2 – Diezcanseco, Lizbeth Julissa (PER)
3 – Abdelsalam, Nour (EGY)
3 – Dallaire-Leblanc, Camille (CAN)
Men’s +87 kg
1 – Obame, Anthony (GAB)
2 – Wodzich, Volker (GER)
3 – Cabo Esteban, Adrian (ESP)
3 – Elhendi, Abdelrahman (EGY)
Men’s -87 kg
1 – Rivas, Carlos (VEN)
2 – Wanrooij, Jeroen (NED)
3 – Elhatri, Mohammed (NOR)
3 – Kim, Jungsoo (KOR)

Men’s -58 kg

1 – Guzman, Lucas (ARG)
2 – Ketbi, Si Mohamed (ETU)
3 – Falgas Fischer, Alex (ESP)
3 – Oviedo, Heiner (CRI)
Women’s -73 kg
1 – Walkden, Bianca (GBR)
2 – Schneider, Yanna (GER)
3 – Aullo Padilla, Cristina (ESP)
3 – Akdeniz, Aylin (NED)
Day 3 – Seniors – Draws: click HERE
Day 2 – Cadets and Juniors – Round by round results: click HERE
Day 2 – Cadets and Juniors – Final Podiums
Category: Cadets Male A -33 / Fin (19 competitors)

1 1207 Greenidge, Amrou
Fusion
GBR
2 147 Erik, Werner
Baek´s Taekwondo Bottrop E.V.
GER
3 1076 Lopez Carpintero, Adrian
Tortosa Taekwondo
ESP
3 794 Silva Carollo, Luis
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Cadets Male A -37 / Fly (26 competitors)

1 1248 Yarrow, Mason
Team Ultimate (Great Britain)
GBR
2 899 Dimayuga Bagui, Jade Mariele
Sant Pau Jade Taekwondo Centre
ESP
3 1087 Lopez Gonzalez, Alejandro
Wellness Sport Cacheiras
ESP
3 1148 Hanny, Brayden
National Aau Taekwondo Team
USA
Category: Cadets Male A -41 / Bantam (24 competitors)

1 192 Drebes, Ranje
Nwtu Landeskader
GER
2 842 Arillo Vazquez, Hugo
Jayan
ESP
3 556 Vicente Fernandez, Ruben
Escuela De Taekwondo Castejon
ESP
3 629 Sanchez Garcia, Daniel
Federacion Andaluza De Taekwondo
ESP
Category: Cadets Male A -45 / Feather (26 competitors)

1 638 Colom Martin, Francisco
Federacion Balear Taekwondo
ESP
2 974 Del Barrio Garcia, Pablo
Taeguk Torrejon
ESP
3 195 Riemer, Daniel
Nwtu Landeskader
GER
3 194 Kostaras, Spyro
Nwtu Landeskader
GER
Category: Cadets Male A -49 / Light (20 competitors)

1 208 Mohammed, Ali
S.C. Samurai Berlin E.V.
GER
2 336 Westerkamp-Sesay, Suliaman
TC Soekandar
NED
3 1225 Alpha, Jonathan
Kixstar Dragon TKD
GBR
3 151 Chiovetta, Eros
Bayerische Taekwondo Union
GER
Category: Cadets Male A -53 / Welter (12 competitors)

1 206 Gökce, Muhammedcan
S.C. Samurai Berlin E.V.
GER
2 399 Fernandes, Andre
Clube Jovens D’ouro
POR
3 30 Sohail, Amal
ETU
ETU
3 734 Gonzalo Martin, Sergio
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Cadets Male A -57 / Light middle (11 competitors)

1 795 Silva Pazos, Unai
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
2 768 Pereira Farina, Noh
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 661 Cosgaya Villacorta, Gaizka
Federacion Cantabra De Taekwondo
ESP
3 861 Varela Miras, Rodrigo
Luar
ESP
Category: Cadets Male A -61 / Middle (6 competitors)

1 199 Zarouali, Yassine
Nwtu Landeskader
GER
2 736 Iglesias Cosquet, Sergio
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 812 Saura Ubeda, Juan Antonio
Federacion Murciana De Taekwondo
ESP
3 896 Aglibot Butay, John Xyrelle
Sant Pau Jade Taekwondo Centre
ESP
Category: Cadets Male A -65 / Light heavy (3 competitors)

1 392 Romano, Afonso
Clube Do Parque
POR
2 735 Guardado Collazo, Brais
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 479 Posada Soto, Victor
Asociacion Deportiva Doyang
ESP
Category: Cadets Male A +65 / Heavy (6 competitors)

1 1022 Robledo, Yeray
Taekwondo Nazaret
ESP
2 717 Franco Gulias, Brian
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 1053 Salvador De La Cruz, Oscar
TKD El Casar
ESP
3 872 Camean Queiruga, Moises
Natural Sport Videlgi
ESP
Category: Juniors Male A -45 / Fin (19 competitors)

1 602 Jorquera Cala, Joan
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
2 598 Hidalgo Saplan, Jason Clark
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
3 150 Canan, Hueseyin
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 40 Achaibi, Mohamed
ETU
ETU
Category: Juniors Male A -48 / Fly (25 competitors)

1 39 Willemsem, Martijn
ETU
ETU
2 228 Haupt, Viktor
Tasg Dresden E.V.
GER
3 750 Orro Muinos, Miguel
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 568 Gomez Saura, Arturo
Fed. Espanola De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Male A -51 / Bantam (31 competitors)

1 29 Laachraoui, Rida
ETU
ETU
2 493 Martinez Gata, Jaime
Centro Deportivo Imca Sport
ESP
3 1179 Bobobekov, Sukhrob
Jizzakh
UZB
3 551 Arrondo Belloso, Mikel
Escuela De Taekwondo Castejon
ESP
Category: Juniors Male A -55 / Feather (30 competitors)

1 566 Garcia Ortiz, Ruben
Fed. Espanola De Taekwondo
ESP
2 1217 Waldock, Archie
Great Britain Taekwondo Team
GBR
3 25 Dupont, Antoine
ETU
ETU
3 659 Torrens Guardia, Jaume
Federacion Balear Taekwondo
ESP
Category: Juniors Male A -59 / Light (32 competitors)

1 910 Caballero Echevarria, Marcos
Seleccion De Madrid
ESP
2 342 Plomp, Jelle
Top Taekwondo Eemland
NED
3 846 Abdi Eddine, Nassar
Koryo Torre Pacheco
ESP
3 1155 Liu, Joshua
National Aau Taekwondo Team
USA
Category: Juniors Male A -63 / Welter (32 competitors)

1 314 Ennadiri, Nabil
Sp.School Seongong
NED
2 1040 Cintado Artetxe, Jon Andoni
The Masters
ESP
3 1112 El Maliki, Ilias
Swiss Taekwondo
SUI
3 540 Heredero Iborra, Cesar
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
Category: Juniors Male A -68 / Light Middle (21 competitors)

1 330 Kusmus, Jahmal
Taekwondo Zuid-Oost
NED
2 196 Stach, Martin
Nwtu Landeskader
GER
3 674 Gomez Romero, Alberto
Federacion Extremeña De Taekwondo
ESP
3 489 Panasiti Vera, Giorgio
C.D.Furyo
ESP
Category: Juniors Male A -73 / Middle (17 competitors)

1 185 Tausch, Andreas
Germany Nationalteam
GER
2 813 Rodrguez Blanco, Unai
Garriko
ESP
3 378 Portela, Pedro
Associação De Taekwondo Costa Verde
POR
3 628 Rabaneda Garcia, Manuel A.
Federacion Andaluza De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Male A -78 / Light Heavy (13 competitors)

1 829 Artal Yera, Antonio
Gimnasio Seul Zaragoza
ESP
2 909 Buenaпїѕo Caпїѕas, Ruben
Seleccion De Madrid
ESP
3 636 Amengual Tarongi, Luis
Federacion Balear Taekwondo
ESP
3 382 Fonseca, Hugo
Atgaia – Associação Taekwondo De Gaia
POR
Category: Juniors Male A +78 / Heavy (11 competitors)

1 180 Lenkewitz, Mark
Germany Nationalteam
GER
2 608 Romero Moyano, Daniel
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
3 176 Keselj, Aleksandar
Germany Nationalteam
GER
3 710 Fernandez De La Iglesia, Anxo
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Cadets Female A -29 / Fin (4 competitors)

1 536 Blanca, Calvo Rodriguez
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
2 1228 Sarsoza, Shayanne
Kixstar Dragon TKD
GBR
3 773 Piedras Torres, Nerea
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 701 Curras Iglesias, Elena
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Cadets Female A -33 / Fly (11 competitors)

1 452 Smith, Jordyn
Central Taekwondo Academy
SCO
2 197 Stoiber, Sophie
Nwtu Landeskader
GER
3 236 Guerra, Shayna
Team Nuernberg
GER
3 1054 Villalba Vaz, Paula
TKD El Casar
ESP
Category: Cadets Female A -37 / Bantam (11 competitors)

1 543 Palmer Soler, Alba
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
2 950 Rodriguez Marquina, Alicia
Seleccion De Madrid
ESP
3 868 Forgan Oses, Alison
Mendialdea K.E.
ESP
3 893 Roque Bravo, Ainara
Sanchez Elez- Sanabria
ESP
Category: Cadets Female A -41 / Feather (14 competitors)

1 1111 Ehigi, Nehima
Swiss Taekwondo
SUI
2 1255 Hankin-Wray, Holly
TKD Academy Liverpool
GBR
3 1134 Coloso, Aiko Bianca
National Aau Taekwondo Team
USA
3 125 Burnside, Brooklyn
Chi Taekwondo
ENG
Category: Cadets Female A -44 / Light (13 competitors)

1 770 Perez Parrado, Alma Maria
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
2 218 Beckstein, Vanessa
Sportverein Nennslingen E.V. Abt. Taekwondo
GER
3 800 Trigo Carballo, Leticia
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 929 Fernandez San Felipe, Alba
Seleccion De Madrid
ESP
Category: Cadets Female A -47 / Welter (11 competitors)

1 867 Cinto Pascual, Ane
Mendialdea K.E.
ESP
2 918 Cano Villanueva, Maria
Seleccion De Madrid
ESP
3 498 Romero Mates, Carla
Club Cultura Y Estilo
ESP
3 996 Barrul Frias, Zaira
Taekwondo Baza Sport
ESP
Category: Cadets Female A -51 / Light middle (17 competitors)

1 751 Ortiz Benito, Arlet
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
2 820 Ferre Pons, Yaiza
Gimnasio Club Taekwondo Alfaro
ESP
3 533 Campillo Sanchez, Lidia
Club TKD Horadada
ESP
3 242 Gruenauer, Stefanie
TSV 1865 Dachau
GER
Category: Cadets Female A -55 / Middle (9 competitors)

1 791 Santome Santos, Aitana
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
2 819 Brito Rico, Cheyenne
Gimnasio Club Taekwondo Alfaro
ESP
3 803 Vazquez Bande, Zaira
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 985 Losada Moledo, Celia
Taekanart (Monteporreiro)
ESP
Category: Cadets Female A -59 / Light heavy (8 competitors)

1 612 Barroso Sanchez, Claudia
Federacion Andaluza De Taekwondo
ESP
2 805 Vidal Aguin, Alba
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 970 Muñiz Lago, Carla
Suh Sport
ESP
3 722 Garcia Gesto, Silvia
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Cadets Female A +59 / Heavy (7 competitors)

1 694 Castineira Etcheverria, Tania Maria
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
2 1000 Maestro Gomez, Goizane
Taekwondo Baza Sport
ESP
3 973 De La Rosa Crespo, Ana
Taeguk Torrejon
ESP
3 1199 Cooke, Jasmine
Bts
GBR
Category: Juniors Female A -42 / Fin (11 competitors)

1 610 Torres Tortosa, Sheila
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
2 173 Gueruez, Oezlem
Germany Nationalteam
GER
3 591 Elorduy Masip, Martina
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
3 934 Laguna, Irene
Seleccion De Madrid
ESP
Category: Juniors Female A -44 / Fly (14 competitors)

1 175 Kaya, Sebil-Sara
Germany Nationalteam
GER
2 544 Palmer Soler, Blanca
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
3 191 Cornelius, Charleen
Nwtu Landeskader
GER
3 231 Heuschkel, Sophie
Team Htu
GER
Category: Juniors Female A -46 / Bantam (15 competitors)

1 653 Oliver Hernandez, Marta
Federacion Balear Taekwondo
ESP
2 1205 Goodall, Taylor
Buzz Taekwondo
GBR
3 189 Andreopoulou, Ioanna
Nwtu Landeskader
GER
3 922 Cerro Alvarado, Paula
Seleccion De Madrid
ESP
Category: Juniors Female A -49 / Feather (25 competitors)

1 172 Gueler, Sueheda
Germany Nationalteam
GER
2 1146 Gonciarz, Michelle
National Aau Taekwondo Team
USA
3 1258 Stones, Abigail
TKD Academy Liverpool
GBR
3 343 Prins, Mathilde
Top Taekwondo Eemland
NED
Category: Juniors Female A -52 / Light (24 competitors)

1 164 Aydin, Ela
Germany Nationalteam
GER
2 245 Richter, Jasmin
Tus Osterburg 90 Weida E.V.
GER
3 1052 Ruedas Diaz, Natalia
Federacion De Taekwondo Cast. Mancha
ESP
3 460 Aguado Paredes, Iciar
A. Muñoz – San Agustin
ESP
Category: Juniors Female A -55 / Welter (23 competitors)

1 928 Fernandez Ruiz, Lidia
Seleccion De Madrid
ESP
2 1173 Tubbs, Casandre
National Aau Taekwondo Team
USA
3 870 Villava Gonzalez, Maider
Mendialdea K.E.
ESP
3 340 Loubna, Elmansori
Top Taekwondo Eemland
NED
Category: Juniors Female A -59 / Light Middle (27 competitors)

1 1176 White, Ara
National Aau Taekwondo Team
USA
2 1051 Rodriguez Torres, Rosa
TKD El Casar
ESP
3 203 Danisman, Cigdem
S.C. Samurai Berlin E.V.
GER
3 153 Killisperger, Vanessa
Bayerische Taekwondo Union
GER
Category: Juniors Female A -63 / Middle (16 competitors)

1 1230 Abley, Simone
Ntc
GBR
2 424 Cruz, Sofia
Sporting Clube De Braga
POR
3 764 Pazos Soto, Lara
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 728 Garcia Vidal, Miryam
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Female A -68 / Light Heavy (10 competitors)

1 243 Karamangiolis, Sophia
TSV 1865 Dachau
GER
2 167 Derev, Ekaterina
Germany Nationalteam
GER
3 686 Boubeta Vazquez, Ainhoa
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 1162 Roman Torres, Naishka
National Aau Taekwondo Team
USA
Category: Juniors Female A +68 / Heavy (8 competitors)

1 182 Martin, Leonie
Germany Nationalteam
GER
2 1147 Gorman-Shore, Madelynn
National Aau Taekwondo Team
USA
3 214 Buhr, Lucia
Sportinternat Swisttal
GER
3 599 Homar Gonzalez, Paula
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives