Select Page

Advertisement

Mexico Open 2014 (G-1) – Day 3: Mexico clinches 3 new titles as USA wins 2

Mexico Open 2014 (G-1) – Day 3: Mexico clinches 3 new titles as USA wins 2

Mexico Open 2014
Aguascalientes, Mexico
12 -14 September 2014
G-1 category event
Day 3 – Final Podiums

Female’s -53 kg

1 – Aziza Chambers (USA)
2 – Charlotte Brown (CAN)
3 – Monica Pimentel (ARU)
3 – Laura Garcia (COL)
Male’s -63 kg

1 – Abel Mendoza (MEX)
2 – Salvador Alvarez (MEX)
3 – Julio Antonio Flores Lopez (GUA)
3 – Miguel Radillo (MEX)
Female’s -67 kg

1 – Nathalie Iliesco (CAN)
2 – Melissa Pagnotta (CAN)
3 – Paige McPherson (USA)
3 – Ashley Kraayeveld (CAN)
Male’s -80 kg

1 – Hugo Enrique Palacios Baez (MEX)
2 – Mahmoud Ahmed Fathy Said (EGY)
3 – Thmas Rahimi (USA)
3 – Yair Medina (COL)
Female’s +73 kg

1 – Lauren Hamon (USA)
2 – Guadalupe Ruiz Lopez (MEX)
3 – Ashley Saldowski (USA)
3 – Taylor Ramirez (USA)
Male’s +87 kg

1 – Angel De Jesus Martinez (MEX)
2 – Phillip Yun (USA)
3 – Stephen Lambdin (USA)
3 – Angel Carmona (MEX)
Day 2 – Final Podiums

Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 20

1st 811 REIS, TALISCA SÃO CAETANO BRA
2nd 145 RODRIGUEZ, IBETH COLOMBIA NATIONAL TEAM COL
3rd 345 DALLAIRE-LEBLANC, CAMILLE EQUIPE QUEBEC CAN
3rd 540 ALEGRIA, JANNET MEXICO NATIONAL TEAM MEX
Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 22

1st 862 LEWIS, CHEYENNE TEAM STIX USA
2nd 938 MACARIO, ALBA VERACRUZ ASOC MEX
3rd 532 ARMERIA, PAULINA MEXICO NATIONAL TEAM MEX
3rd 151 PATIÑO, DORIS COLOMBIA NATIONAL TEAM COL
Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 7

1st 874 SHAHBAZI MCCOLLISTER, SANAZ USA USA
2nd 647 GONZALEZ, ILSE NUEVO LEÓN MEX
3rd 908 GALLOWAY, JACQUELINE UNITED STATES USA
3rd 150 VANEGAS, SANDRA COLOMBIA NATIONAL TEAM COL
Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 22

1st 535 NAVARRO, CARLOS MEXICO NATIONAL TEAM MEX
2nd 269 GARCIA DE LEON, DIEGO EDO MEX ASOC TKD MEX
3rd 929 AGUILAR, LUIS VERACRUZ ASOC MEX
3rd 74 TEIXEIRA, VENILTON BRAZILIAN NATIONAL TEAM BRA
Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 34

1st 356 POTVIN, MAXIME EQUIPE QUEBEC CAN
2nd 629 GARCIA, MARCELO NUEVO LEÓN MEX
3rd 194 GRACE, JACOB CUTA USA USA
3rd 506 LOPEZ, MARK LOPEZ TAEKWONDO USA
Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 18

1st 847 SALAZAR, BRIAN ANDRES TAMAULIPAS MEX
2nd 512 SANSORES ACEVEDO, CARLOS AD MEXICO NATIONAL TEAM MEX
3rd 771 SMITH, CHRISTOPHER ROBINSON’S TAEKWONDO USA
3rd 533 POOL, CARLOS MEXICO NATIONAL TEAM MEX
Category: Cadets Female A -33 – Competitors: 2

1st 398 GÓMEZ, JOCELYNE GUADALUPE GUANAJUATO MEX
2nd 217 BAUTISTA, DANIELA COAHUILA MEX
Category: Cadets Female A -44 – Competitors: 8

1st 871 WASSELL, DANIELLE USA USA
2nd 316 MARTINEZ, DAFNE SARAHI EDO MEX MEX
3rd 395 GARCÍA, ODALYS ESTEFANIA GUANAJUATO MEX
3rd 472 ACUÑA ARELLANO, CINTHIA PAOLA JALISCO ASOC MEX
Category: Cadets Female A -55 – Competitors: 8

1st 427 MARES, HILLARY DANAHI GUANAJUATO MEX
2nd 588 CASTILLO, SOFIA NUEVO LEÓN MEX
3rd 245 CASTILLO, MARIA FERNANDA DISTRITO FEDERAL MEX
3rd 994 MONTELLANO, SCHEIDY LAGUNA MEX
Category: Cadets Female A +59 – Competitors: 14

1st 584 TREVIÑO, RENATTA NUEVO LEÓN MEX
2nd 993 COAPANGO, SHEIL NAOMI MORELOS MEX
3rd 225 CHALITA TIJERINA, FERNANDA DISTRITO FEDERAL ASOC MEX
3rd 783 OLEA, ANA YOLANDA SINALOA MEX
Category: Cadets Male A -37 – Competitors: 17

1st 599 ALVARADO, ELIUD NUEVO LEÓN MEX
2nd 87 VERA, JOSUE CHIAPAS ASOC MEX
3rd 4 YONAMINE, CHASE AGUILA’S TAEKWONDO ASSOCIATI USA
3rd 200 CARDONA, EDDY CHIHUAHUA MEX
Category: Cadets Male A -49 – Competitors: 17

1st 593 MARTINEZ, RICARDO NUEVO LEÓN MEX
2nd 284 LOPEZ ECHEVERRI, LUIS EDUARD EDOMEX ASOC MEX
3rd 320 URIEGA, ALEJANDRO ALBERTO EDO MEX MEX
3rd 403 GÓMEZ, JOSÉ MARÍA GUANAJUATO MEX
Category: Cadets Male A -61 – Competitors: 3

1st 603 CRUZ, EMILIANO NUEVO LEÓN MEX
2nd 89 VIDAL, ROBERTO CHIAPAS ASOC MEX
3rd 716 RODRIGUEZ, JOSE MARIA QUERETARO MEX
Category: Cadets Male A +65 – Competitors: 6

1st 80 LOPEZ, XAVIER CHIAPAS ASOC MEX
2nd 916 RIVERA, GERSON VERACRUZ ASOC MEX
3rd 81 CANCINO, RODOLFO CHIAPAS ASOC MEX
3rd 202 ISIMOTO, CHRISTIAN GADIEL CHIHUAHUA MEX
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 10

1st 290 CARDELAS MORALES, ERICK ALEX EDOMEX ASOC MEX
2nd 621 PADILLA, BRANDO NUEVO LEÓN MEX
3rd 856 BACTISTA, VAN TEAM SALIM USA
3rd 617 CARREON, ZAYD NUEVO LEÓN MEX
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 28

1st 239 GASTON ROJAS, RICARDO DISTRITO FEDERAL ASOC MEX
2nd 38 JO, YUUKI AMERICAN TAEKWONDO UNITED USA
3rd 807 GARCIA, JESUS ANTONIO SINALOA MEX
3rd 878 OROZCO, LUIS DANIEL USA SPORT TAEKWONDO TRAVEL USA
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 4

1st 696 GOMEZ, SERGIO RAMON PUEBLA MEX
2nd 655 AMBROCIO, CARLOS RICARDO OAXACA MEX
3rd 934 GUILLON, ALAN VERACRUZ ASOC MEX
3rd 806 BARRAZA, MARIO SINALOA MEX
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 9

1st 607 ABAROA, DIEGO NUEVO LEÓN MEX
2nd 426 RAMÍREZ, FERNANDO GUANAJUATO MEX
3rd 215 RODRIGUEZ, MIGUEL ANGEL CHIHUAHUA MEX
3rd 608 ORTEGA, LUIS NUEVO LEÓN MEX
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 3

1st 214 OVALLE, LAURA ALEJANDRA CHIHUAHUA MEX
2nd 40 YANG, NICOLE AMERICAN TAEKWONDO UNITED USA
3rd 995 KIM, KELSEY AMERICAN TAEKWONDO UNITED USA
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 5

1st 209 PRIETO, ERICKA PAULINA CHIHUAHUA MEX
2nd 422 AVILA, LUISA PAOLA KARINA GUANAJUATO MEX
3rd 101 MORENO, FERNANDA CHIAPAS ASOC MEX
3rd 825 ESTRADA ORTIZ, PATSY ALEJANDR TABASCO ASOC MEX
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 9

1st 550 VALENCIA, LUISA GEORGINA MICHOACAN MEX
2nd 153 SIBAJA, LINSAY COSTA RICA NATIONAL TEAM CRC
3rd 795 MARTINEZ, ANAYELI SINALOA MEX
3rd 433 MUÑOZ, BLANCA ALEXIS GUANAJUATO MEX
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 4

1st 189 RAMIREZ, TAYLOR CUTA USA USA
2nd 517 GARDZIOLA, GABRIELLA MASTER KIM’S WORLD CLASS TAE USA
3rd 429 MONREAL, FRIDA PATRICIA GUANAJUATO MEX
3rd 800 ALVAREZ, DANIELA ALEJANDRA SINALOA MEX
Day 1 – Final Podiums

Category: Cadets Female A -29 – Competitors: 2

1st 944 RODRIGUEZ, MARIANA VERACRUZ MEX
2nd 579 GARCIA, VANESSA NUEVO LEÓN MEX
Category: Cadets Female A -41 – Competitors: 10

1st 976 DIAS SANDOVAL, MIRKA CHIHUAHUA MEX
2nd 583 NAVA, RUBI NUEVO LEÓN MEX
3rd 473 ARANDA LUELMO, ANA PAOLA JALISCO ASOC MEX
3rd 922 VICEIZO, ARELI VERACRUZ ASOC MEX
Category: Cadets Female A -51 – Competitors: 14

1st 515 WHEELER, BROOKE MASTER KIM’S WORLD CLASS TAE USA
2nd 848 HA, UNI TEAM EAGLES USA
3rd 187 JO, PRISCILLA CUTA USA USA
3rd 229 MESA TORIBIO, SOFIA CAROLINA DISTRITO FEDERAL ASOC MEX
Category: Cadets Male A -33 – Competitors: 7

1st 858 SALIM, SHARIF TEAM SALIM USA
2nd 587 MARTINEZ, ANGEL NUEVO LEÓN MEX
3rd 201 ALVAREZ, CESAR ANGEL CHIHUAHUA MEX
3rd 687 CASTRO, DIEGO PUEBLA MEX
Category: Cadets Male A -45 – Competitors: 16

1st 876 NORZAGARAY-GARCIA, JUANCARL USA SPORT TAEKWONDO TRAVEL USA
2nd 786 EMUS, FERNANDO SINALOA MEX
3rd 785 RODRIGUEZ, JOSE RICARDO SINALOA MEX
3rd 467 SANDOVAL VAZQUEZ, NOEL JALISCO ASOC MEX
Category: Cadets Male A -57 – Competitors: 13

1st 718 LEÓN, GUSTAVO QUERETARO MEX
2nd 322 VEGA, LUIS ARTURO EDO MEX MEX
3rd 917 REYES, GERMAN VERACRUZ ASOC MEX
3rd 971 ORTEGA GARCIA, JESUS EFRAIN CHIAPAS ASOC MEX
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 8

1st 691 HARMAN, ANDRIK PUEBLA MEX
2nd 946 BECEIRO, JOSE VERACRUZ MEX
3rd 918 BENITEZ, ALEJANDRO VERACRUZ ASOC MEX
3rd 393 MONTES, JUAN CARLOS GUANAJUATO MEX
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 20

1st 28 KIM, DAVID AMERICAN TAEKWONDO UNITED USA
2nd 390 GÓMEZ, MARIO ALBERTO GUANAJUATO MEX
3rd 626 NAVARRO, JOSE NUEVO LEÓN MEX
3rd 109 SOBARZO, FELIPE CHILE CHI
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 8

1st 281 PASTOR, JOSE MARIA EDOMEX ASOC MEX
2nd 852 CORONA, JOSUE TEAM LEGACY USA
3rd 164 ALVARADO, DANIEL COSTA RICA NATIONAL TEAM CRC
3rd 278 MORALES RUBIO, DANTE GABRIEL EDOMEX ASOC MEX
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 4

1st 92 GARCIA, ANDREA CHIAPAS ASOC MEX
2nd 317 FERNANDEZ, CARMEN REBECA EDO MEX MEX
3rd 706 CASTILLO, ZIAANCKO MARIBE QUERETARO MEX
3rd 801 JUAREZ, ALISON SINALOA MEX
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 13

1st 955 LOZANO, VIVIANA OLYMPIC TAEKWONDO ACADEMY USA
2nd 981 HERNANDEZ, MONSERRAT DISTRITO FEDERAL MEX
3rd 980 MARTINEZ, GABRIELA DURANGO MEX
3rd 606 RODRIGUEZ, RUBI NUEVO LEÓN MEX
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 8

1st 35 RODRIGUEZ, CEANA AMERICAN TAEKWONDO UNITED USA
2nd 875 NEELEY, ANGELA USA SPORT TAEKWONDO TEAM USA
3rd 490 ROMERO CRUZ, LUISA MARIA JALISCO ASOC MEX
3rd 746 EROSA, MARIA JOSE QUINTANA ROO MEX
Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 15

1st 772 RODRIGUES DOS SANTOS, VALERI SECEG TEAM BRA
2nd 975 COSTA RICA, BRENDA DISTRITO FEDERAL MEX
3rd 863 MORAS, SAMERY TEAM USA USA
3rd 302 TORRES, LESLIE EDOMEX ASOC MEX
Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 20

1st 677 MORROW, EMILIA PEAK PERFORMANCE USA
2nd 902 LEIDEL, SAMANTHA UNITED STATES USA
3rd 612 ROMERO, BRENDA NUEVO LEÓN MEX
3rd 152 PEREZ, YUDY COLOMBIA NATIONAL TEAM COL
Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 22

1st 530 HERNANDEZ, JORGE MEXICO NATIONAL TEAM MEX
2nd 310 GARCIA DE LEON, SANTIAGO EDOMEX ASOC MEX
3rd 138 AVELLA, DUVAN COLOMBIA NATIONAL TEAM COL
3rd 501 CAVAZOS, JOSE EDUARDO LAGUNA MEX
Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 24

1st 191 CURRY, TJ CUTA USA USA
2nd 300 RUIZ BORGES, THOMAS EDOMEX ASOC MEX
3rd 631 ALVAREZ, HECTOR NUEVO LEÓN MEX
3rd 818 NICKOLLAS, RIBEIRO SÃO CAETANO BRA
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives