Select Page

Advertisement

Moldova Open 2014 (G-1) – Days 1 to 3 Complete Results: France, Moldova and Ukraine dominate in Seniors

Moldova Open 2014 (G-1) – Days 1 to 3 Complete Results: France, Moldova and Ukraine dominate in Seniors

Moldova Open 2014
Chisinau, Moldova
18-20 April 2014
G-1 category event
“Manejul de Atletism” Sport Hall
Day 3 – Seniors – Complete Podiums:

Seniors Male A -54 / Fin (7 competitors)

1 126 dimitrov, stepan
Sports School NR6
MDA
2 21 atanasov, martin
National Team Bulgaria
BUL
3 284 burdakov, ignat
Sport Club Taekwondo «wizard» Ukraine
UKR
3 317 nasikovskyy, vladislav
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
Seniors Male A -58 / Fly (8 competitors)

1 215 tukhvatullin, renat
SPB Taekwondo.Ru
RUS
2 267 bilyi, mykola
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 60 emad, mohamed
Egyptian Shooting Club
EGY
3 125 dimitrov, vadim
Sports School NR6
MDA
Seniors Male A -63 / Bantam (11 competitors)

1 108 rotaru, andrei
Moldova
MDA
2 186 izutdinov, bolat
‘Mai’Moscow
RUS
3 213 kim, vladimir
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
3 342 yarmachek, vladyslav
Ukraine Taekwondo Team
UKR
Seniors Male A -68 / Feather (14 competitors)

1 63 chin, raihau
France Nat. TKD Team
FRA
2 269 gunko, vitaliy
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 190 minin, konstantin
Chelyabinsk
RUS
3 100 arventii, vladislav
Moldova
MDA
Seniors Male A -74 / Light (11 competitors)

1 65 maizeroi, torann
France Nat. TKD Team
FRA
2 315 mykhailovskyi, valerii
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 293 savenko, yurii
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 289 marchenko, artem
Sport Club Taekwondo «wizard» Ukraine
UKR
Seniors Male A -80 / Welter (6 competitors)

1 300 chaika, sergii
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
2 302 dominishyn, maksym
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 290 voronovskyy, denys
Sport Club Taekwondo «wizard» Ukraine
UKR
3 102 bitco, ghenadie
Moldova
MDA
Seniors Male A -87 / Middle (5 competitors)

1 67 n’diaye, m’bar
France Nat. TKD Team
FRA
2 148 sanders, dafydd
Central Olympic Taekwondo
NZL
3 266 bielkin, vadym
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 97 kuzmenka, arturas
Tornado Lithuania
LTU
Seniors Male A +87 / Heavy (5 competitors)

1 42 golec, vedran
TKD Jastreb
CRO
2 77 celestrin, alberto
Taekwondo Club Ingelheim E.V.
GER
3 212 kuznetcov, oleg
Russia Irkutsk Region
RUS
3 301 chervonytskyi, volodymyr
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
Seniors Female A -46 / Fin (4 competitors)

1 128 lupascu, maria
Sports School NR6
MDA
2 214 onegina, evgeniia
SPB Taekwondo.Ru
RUS
3 216 sadova, oxsana
Tarusa
RUS
3 336 berezhko, olesya
Ukraine Taekwondo Team
UKR
Seniors Female A -49 / Fly (4 competitors)

1 45 malykke, sarah
Risskov TKD
DEN
2 188 lychagina, alexandra
‘Mai’Moscow
RUS
3 168 gireada, alexandra
Romanian Team
ROU
3 345 mirkin, anna
National Team Israel
ISR
Seniors Female A -53 / Bantam (11 competitors)

1 233 yumrucal, sedanur
Ankara.B.B Spor Kulubu
TUR
2 272 lytvynchuk, daria
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 64 liborio, floriane
France Nat. TKD Team
FRA
3 218 iakovleva, viktoria
Ulyanovsk Region
RUS
Seniors Female A -57 / Feather (5 competitors)

1 187 khafizova, kristina
‘Mai’Moscow
RUS
2 41 zubcic, martina
Taekwondo Club Dubrava
CRO
3 173 mihaila, malina mariana
Romanian Team
ROU
3 296 baranova, oleksandra
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
Seniors Female A -62 / Light (6 competitors)

1 331 yakovleva, dar’ya
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
2 80 werth, marilena
Taekwondo Club Ingelheim E.V.
GER
3 274 milevska, varvara
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 239 halaguza, anastasiia
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
Seniors Female A -67 / Welter (3 competitors)

1 329 tetereviatnykova, tetiana
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
2 332 yevka, yulia
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 162 bajko, izabella
Romanian Team
ROU
Seniors Female A -73 / Middle (4 competitors)

1 232 eris, yaprak
Ankara.B.B Spor Kulubu
TUR
2 306 gorbenko, khrystyna
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 234 kaymak, nur cemre
Kavaklidere Spor Klub
TUR
3 311 korotka, diana
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
Day 2 – Juniors – Complete Podiums:

Juniors Male A -45 / Fin (6 competitors)

1 341 malchenko, taras
Ukraine Taekwondo Team
UKR
2 253 drozdovych, vladyslav
Kiev Sportclub ‘Obolon-Kwon’
UKR
3 282 veremiyenko, yuriy
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 81 haupt, viktor
Tasg Dresden E.V.
GER
Juniors Male A -48 / Fly (2 competitors)

1 180 trifan, ovidiu
Romanian Team
ROU
2 136 spac, dumitru
Sports School NR6
MDA
Juniors Male A -51 / Bantam (6 competitors)

1 146 uscov, serghei
Wtfpmr
MDA
2 303 dotsenko, bogdan
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 265 shvab, volodymyr
Kyiv Region Taekwondo Team
UKR
3 279 tishchuk, oleksandr
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
Juniors Male A -55 / Feather (7 competitors)

1 263 poyedynok, igor
Kyiv Region Taekwondo Team
UKR
2 250 tsepelev, german
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
3 273 malyeyev, oleksiy
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 183 vladareanu, george
Romanian Team
ROU
Juniors Male A -59 / Light (6 competitors)

1 139 ursu, nichita
Sports School NR6
MDA
2 244 lysiak, rostislav
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
3 121 botan, mihail
Sports School NR6
MDA
3 29 stoyanov, georgi
National Team Bulgaria
BUL
Juniors Male A -63 / Welter (10 competitors)

1 103 cilibiu, cristin
Moldova
MDA
2 137 ter, alexander
Sports School NR6
MDA
3 122 bunu, grigore
Sports School NR6
MDA
3 319 rudakow, ivan
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
Juniors Male A -68 / Light Middle (6 competitors)

1 247 rodik, stanislav
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
2 25 dimov, tsanislav
National Team Bulgaria
BUL
3 308 heimal, vadym
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 236 babenko, olexiy
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
Juniors Male A -73 / Middle (4 competitors)

1 107 prilutchi, vladislav
Moldova
MDA
2 240 isaiev, danylo
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
3 280 tsytsalo, roman
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 277 prykhodko, yaroslav
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
Juniors Male A -78 / Light Heavy (4 competitors)

1 276 prykhodko, vladyslav
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
2 166 feher, jozsef zsolt
Romanian Team
ROU
3 167 gevelegian, andrei
Romanian Team
ROU
3 37 kanchev, mihail
TC ‘Force-2004’
BUL
Juniors Male A +78 / Heavy (1 competitors)

1 268 bondar, vladyslav
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
Juniors Female A -49 / Feather (4 competitors)

1 310 ilchyk, lyubava
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
2 248 shanina, darya
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
3 176 peter, ana maria
Romanian Team
ROU
3 138 ungureanu, marina
Sports School NR6
MDA
Juniors Female A -52 / Light (5 competitors)

1 34 chorbanova, nikol
Taekwondo Fitness
BUL
2 337 chernyavs’ka, larysa
Ukraine Taekwondo Team
UKR
3 321 shavinina, alina
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 333 zaremba, anastasiya
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
Juniors Female A -55 / Welter (3 competitors)

1 264 pypot, iryna
Kyiv Region Taekwondo Team
UKR
2 36 petrova, ralitsa
Taekwondo Fitness
BUL
3 246 maslova, marina
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
Juniors Female A -59 / Light Middle (1 competitors)

1 327 stupakova, valentyna
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
Juniors Female A -68 / Light Heavy (2 competitors)

1 44 andersen, jasmin
Risskov TKD
DEN
2 322 shcerban, kristina
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
Day 1 – Cadets – Round by Round results:

Click HERE
Day 1 – Cadets – Complete Podiums:

Cadets Male A -33 / Fin (7 competitors)
1 191 ratushnyy, denis
Kamchatka Taekwondo Union
RUS
2 124 catrinescu, silviu
Sports School NR6
MDA
3 116 lepadatu, david
Sipjin
MDA
3 140 vremere, ion
Sports School NR6
MDA
Cadets Male A -37 / Fly (3 competitors)

1 31 petrov, dimitar
Ramus
BUL
2 281 tykhonov, bogdan
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
3 275 plachynta, maksym
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
Cadets Male A -41 / Bantam (7 competitors)

1 106 lupolov, danila
Moldova
MDA
2 35 naydenov, borislav
Taekwondo Fitness
BUL
3 254 faticov, timur
Kiev Sportclub ‘Obolon-Kwon’
UKR
3 98 pundzevicius, eduardas
Tornado Lithuania
LTU
Cadets Male A -45 / Feather (10 competitors)

1 33 veselinov, kristian
Ramus
BUL
2 338 chertkov, andriy
Ukraine Taekwondo Team
UKR
3 326 stoyanov, oleksandr
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 193 tryastsyn, nikita
Kamchatka Taekwondo Union
RUS
Cadets Male A -49 / Light (6 competitors)

1 335 adamchuk, mykyta
Ukraine Taekwondo Team
UKR
2 123 casap, valentin
Sports School NR6
MDA
3 175 onita, alin dumitru
Romanian Team
ROU
3 115 gritcan, andrei
Sipjin
MDA
Cadets Male A -53 / Welter (4 competitors)

1 237 babenko, sergiy
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
2 314 mikulin, volodymyr
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 178 simon, szabolcs
Romanian Team
ROU
3 118 rotaru, nichita
Sipjin
MDA
Cadets Male A -57 / Light middle (2 competitors)

1 324 shcherbyna, oleksandr
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
2 177 popa, eduard
Romanian Team
ROU
Cadets Male A -61 / Middle (2 competitors)

1 313 manyukhin, danylo
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
2 235 antonov, illia
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
Cadets Male A +65 / Heavy (2 competitors)

1 129 lupu, alexandr
Sports School NR6
MDA
2 251 turgan, mykyta
Dnipropetrovsk Regional Team
UKR
Cadets Female A -33 / Fly (3 competitors)

1 259 besspalova, daryna
Kyiv Region Taekwondo Team
UKR
2 328 tambovtseva, alona
Ukraine National Taekwondo Team
UKR
3 27 nikolova, tsvetelina
National Team Bulgaria
BUL
Cadets Female A -37 / Bantam (4 competitors)

1 278 sobko, viktoriia
Kyiv Taekwondo Federation
UKR
2 38 taseva, emilia
TC ‘Force-2004’
BUL
3 135 porcescu, loredana
Sports School NR6
MDA
3 17 tsintsarska, ivona
Gladiator
BUL
Cadets Female A -44 / Light (4 competitors)

1 192 shabalina, alexandra
Kamchatka Taekwondo Union
RUS
2 19 markova, vanessa
Hereya
BUL
3 174 mihaila, ancuta dumitra
Romanian Team
ROU
3 18 zaharieva, luiza
Gladiator
BUL
Cadets Female A -47 / Welter (2 competitors)

1 260 kravchenko, iryna
Kyiv Region Taekwondo Team
UKR
2 171 ionescu, roxana
Romanian Team
ROU
Cadets Female A -51 / Light middle (3 competitors)

1 169 gradinariu, teodora
Romanian Team
ROU
2 163 chiriac, elena
Romanian Team
ROU
3 144 nartea, olga
Wtfpmr
MDA
WTM

About The Author

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

ROMA 2019 GRAND PRIX

Archives