Select Page

Advertisement

Moscow 2018 GP (G-4) – Day 3: Korea wins 3rd gold to reign as Russia clinches 2nd

Moscow 2018 GP (G-4) – Day 3: Korea wins 3rd gold to reign as Russia clinches 2nd

Mocow 2018 World Taekwondo Grand Prix
10-12 August 2018
Moscow, Russia
G-4 category event
Round by round results: Day 1 / Day 2 / Day 3
Days 2 and 3 – Report
Korea finished on top of the medal count at Moscow 2018 Grand Prix after managing to win 1 gold medal each competition day to make a total of 3 and reign over the second most succesful country, Russia, who reached a total of 2 titles in the event.
So-hui Kim was the Korean athlete to taste glory on Sunday after defeating Tomic from Croatia in the big final of the Women’s -49 kg draw by a clear 29-15, while Jun Jang was the Korean hero on Saturday after becoming the Men’s -58 kg champion thanks to its victory over Hadipour from Iran by withdrawal in the crucial fight of the draw.
On the other hand, the second Russian athlete to step on the top of the podium in Moscow last weekend was Maksim Khramtcov, who proved to be the strongest competitor in the Men’s -80 kg division after getting rid of Elsharabaty from Jordan by a comfortable 29-11 score.
The rest of medallists can be found on the information below, while the complete results of the event are available above this report!
Day 3 – Final Podiums
Category: Seniors Women -49 – Competitors: 27

1st Gold So-hui KIM KOREA NATIONAL TEAM KOR
2nd Silver Kristina TOMIC CROATIA NATIONAL TEAM CRO
3rd Bronze Jae-young SIM KOREA NATIONAL TEAM KOR
3rd Bronze Zeliha AGRIS TURKEY NATIONAL TEAM TUR
Category: Seniors Men -80 – Competitors: 31

1st Gold Maksim KHRAMTCOV RUSSIAN NATIONAL TEAM RUS
2nd Silver Saleh ELSHARABATY JORDAN NATIONAL TEAM JOR
3rd Bronze Toni KANAET CROATIA NATIONAL TEAM CRO
3rd Bronze Maksim RAFALOVICH UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
Day 2 – Final Podiums

Category: Seniors Women -57 – Competitors: 31

1st Gold Irem YAMAN TURKEY NATIONAL TEAM TUR
2nd Silver Bruna VULETIC CROATIA NATIONAL TEAM CRO
3rd Bronze Tatiana KUDASHOVA RUSSIAN NATIONAL TEAM
3rd Bronze Hatice kubra ILGUN TURKEY NATIONAL TEAM
Category: Seniors Women +67 – Competitors: 22
1st Gold Aleksandra KOWALCZUK POLAND NATIONAL TEAM
2nd Silver Nafia KUS TURKEY NATIONAL TEAM TUR
3rd Bronze Shuyin ZHENG CHINA NATIONAL TEAM CHN
3rd Bronze Milica MANDIC SERBIAN NATIONAL TEAM
Category: Seniors Men -58 – Competitors: 31
1st Gold Jun JANG KOREA NATIONAL TEAM KOR
2nd Silver Armin HADIPOUR SEIGHALANI IRAN IRI
3rd Bronze Vito DELL’AQUILA ITALY NATIONAL TEAM ITA
3rd Bronze Andrei KANAEV RUSSIAN NATIONAL TEAM RUS
Day 1 – Report
Croatia, Korea and Russia were the countries to step on top of the podium at the Moscow 2018 Grand Prix, which kicked off on Friday in the Russian capital with 3 categories in competition.
In Women’s -67 kg, Matea Jelic from Croatia proved to be the strongest fighter after defating Lauren Williams from Great Britain in the final round of the draw by a close 20-17. Alexey Denisenko gave the local spectators their first big joy of the event after he beat Bradley Sinden from Great Britain by 22-13 to become the Men’s -68 kg champion. The other title of the day was taken by Kyo-don In, who dominated the Men’s +80 kg division after getting rid of Trajkovic from Slovenia by a clear 13-5.
The rest of medallists can be found on the information below, while the complete results of the event so far are available above this report!
Day 1 – Final Podiums
Category: Seniors Women -67 – Competitors: 29

1st Gold Matea JELIC CROATIA NATIONAL TEAM CRO
2nd Silver Lauren WILLIAMS GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM GBR
3rd Bronze Hyeri OH KOREA NATIONAL TEAM KOR
3rd Bronze Julyana AL-SADEQ JORDAN NATIONAL TEAM JOR
Category: Seniors Men -68 – Competitors: 24

1st Gold Alexey DENISENKO RUSSIAN NATIONAL TEAM RUS
2nd Silver Bradly SINDEN GREAT BRITAIN NATIONAL TEAM GBR
3rd Bronze Edival PONTES BRAZIL NATIONAL TEAM BRA
3rd Bronze Abolfazl YAGHOUBIJOUYBARI IRAN NATIONAL TEAM IRI
Category: Seniors Men +80 – Competitors: 24

1st Gold Kyo-don IN KOREA NATIONAL TEAM KOR
2nd Silver Ivan konrad TRAJKOVIC SLOVENIAN NATIONAL TEAM SLO
3rd Bronze Anthony mylann OBAME GABON NATIONAL TEAM GAB
3rd Bronze Oleg KUZNETCOV RUSSIAN NATIONAL TEAM RUS
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Cadet World Champs LIVE VIDEO

Archives