Select Page

Advertisement

Qatar Open 2015 (G-1) – Day 4: Uzbekistan wins in Juniors, Qatar in Children and Cadets

Qatar Open 2015 (G-1) – Day 4: Uzbekistan wins in Juniors, Qatar in Children and Cadets

1st Qatar Open 2015
6-9 March 2015
Doha, Qatar
G-1 category event
Senior Report

Korea dominated the Senior category of Qatar Open’s first ever edition, which was completed today, with a total of 7 gold medals in the 16 divisions played. Croatia and France were the only other countries to achieve more than 1 title during the 2 days of competition held at Aspire facilities, finishing as the other nations who standed out in the event.
The main protagonists of Korea’s spectacular performance were: The current Olympic silver medallist of the Men’s -58 kg division Dae Hoon Lee (Male’s -63 kg), Je Yeup Kim (Male’s -68 kg), Tae Moon Cha (Male’s -58 kg), Chol Ho Jo (Male’s +87 kg), In Jong Lee (Female’s -73 kg), Da Hwi Kim (Female’s -53 kg) and Saebom An (Female’s -73 kg). All of them climbed to the top of the podium, leaving only 9 more gold medals to be shared by the rest of countries.
The following nations on the medal count, Croatia and France, achieved a commendable result of 2 titles each thanks to Lucija Zaninovic (F-49), Marina Sumic (F-62), Haby Niare (F-67) and Hajer Mustapha (F-46).
The competition at Aspire facilites in Doha will continue tomorrow and next Monday with the rest of competitors registered for this magnificent event:
– Kyorugi: Children, Cadet and Junior categories
– Poomsae
Stay connected to WTM to know the latest results of the event!
Day 1 – Round by round results: click HERE
Day 2 – Round by round results: click HERE
Day 2 – Final Podiums

Male’s -68 kg

1 – KIM, JE YEUP (KOR)
2 – TAGHIZADE, AYKHAN (AZE)
3 – SANLI, UNO (SWE)
3 – ALMUWALLAD, SAUD (KSA)
Male’s -58 kg

1 – CHA, TAE MOON (KOR)
2 – CHELLAMOOTOO, DYLAN (FRA)
3 – MAMAYEV, NURSULTAN (KAZ)
3 – KLOMPONG, NUTTHAWEE (THA)
Male’s -74 kg

1 – RAFALOVICH, NIKITA (UZB)
2 – MAIZEROI, TORANN (FRA)
3 – SEIFEDDINE, TRABELSI (TUN)
3 – MAMMADOV, ELVIN (AZE)
Male’s +87 kg

1 – JO, CHOL HO (KOR)
2 – CHA, DONG MIN (KOR)
3 – SHOKIN, DMITRIY (UZB)
3 – NASHASHIBI, ABDELRAHMAN (JOR)
Female’s -73 kg

1 – LEE, IN JONG (KOR)
2 – RADOS, IVA (CRO)
3 – ALSHAIB, AYSHA AHMED (BRN)
3 – BIN-ALY, MARIM (QAT)
Female’s -53 kg

1 – KIM, DA HWI (KOR)
2 – LIBORIO, FLORIANE (FRA)
3 – RAHMA, BEN ALI (TUN)
3 – BERG JAKOBSEN, EIRIN (NOR)
Female’s -62 kg

1 – SUMIC, MARINA (CRO)
2 – KIM, SO HEE (KOR)
3 – WIET, MAGDA (FRA)
3 – KRAAYEVELD, ASHLEY (CAN)
Female’s -46 kg

1 – MUSTAPHA, HAJER (FRA)
2 – YONG, YVETTE (CAN)
3 – ESUKU, JOSEPHINE INEME (NGR)
3 – SAPARBEK, ZHAZIRA (KAZ)
Day 1 – Final Podiums

Male’s -80 kg

1 – OUSSAMA, OUESLATI (TUN)
2 – COOK, AARON (IMN)
3 – ABDELRAHIM, MAHMOUD (QAT)
3 – RAFALOVICH, MAKSIM (UZB)
Men’s -54 kg

1 – AL-AMMARI, ALI (YEM)
2 – ASIRI, ALI (KSA)
3 – ALSAMIH, FAHAD (KSA)
3 – SHERALIEV, SARVARBEK (UZB)
Male’s -63 kg

1 – LEE, DAE HOON (KOR)
2 – ABDURRAZAKOV, KAMIL (AZE)
3 – AL-YAREMI, MOHANAD (YEM)
3 – BARCLAIS, STEVENS (FRA)
Female’s -49 kg

1 – ZANINOVIC, LUCIJA (CRO)
2 – ATABROUR, SANAA (MAR)
3 – AZIEZ, YASMINA (FRA)
3 – WONGPATTANAKIT, PANIPAK (THA)
Female’s -57 kg

1 – SAE-LAO, THANAPA (THA)
2 – THORSØ, FRIDA RONJA (NOR)
3 – AL MUATWA, KALTHAM (QAT)
3 – AL MUATWA, KALTHAM (UAE)
Male’s -87 kg

1 – ISAEV, RADIK (AZE)
2 – BAYKUZIEV, JASUR (UZB)
3 – STEWART, JORDAN (CAN)
3 – SANDERS, DAFYDD (NZL)
Female’s -73 kg

1 – AN, SAEBOM (KOR)
2 – GRAFFE, ANNE-CAROLINE (FRA)
3 – BIN-ALY, MARIM (QAT)
3 – ALSHAIB, AYSHA AHMED (BRN)
Female’s -67 kg

1 – NIARE, HABY (FRA)
2 – JOHANSSON, ELIN (SWE)
3 – PARK, HYE MI (KOR)
3 – SEO, SO YOUNG (KOR)
Day 4 – Round by round results: click HERE
Day 4 – Final Podiums

Category: Children Female A -23 – Competitors: 2

1st 412 ALAA, SHAHD QATAR TEAM QAT
2nd 811 AL FARDAN, MAHA AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
Category: Children Female A -27 – Competitors: 3

1st 416 KHALIL, SARA MOHAMED QATAR TEAM QAT
2nd 410 SANCHEZ, ANNA QATAR TEAM QAT
3rd 52 ALSAYEGH, MAKEYA AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
Category: Children Female A +29 – Competitors: 8

1st 117 ALDOSERI, SARAH FAHAD AL-DOY SPORTS CENTRE TAEKWO BRN
2nd 415 CORTEZ, ANNA QATAR TEAM QAT
3rd 431 OSMAN, MATAB QATAR TEAM QAT
3rd 51 ALRAHMA, SHAIKHA AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
Category: Children Male A -27 – Competitors: 8

1st 418 BADAWY, KARIM QATAR TEAM QAT
2nd 762 ALQAOUD, MOHAMMED SHBAB CLUB KSA
3rd 631 ALIKULOV, ABBOS UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 760 SABBAGH, SAAD SHBAB CLUB KSA
Category: Children Male A -31 – Competitors: 9

1st 148 JUDEH, TAWFIQ ARAB SPORT CENTER “ASC” PLE
2nd 428 ASFOOR, ABDELQADER QATAR TEAM QAT
3rd 633 ABDUSALOMOV, JAMSHIDBEK UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 434 ABDULHALIM, HUSSIN QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Female A -37 – Competitors: 3

1st 725 SROUR, RAHAF PALESTINE CENTER JOR
2nd 384 SHALABY, NOURAN QATAR TEAM QAT
3rd 383 NOJADELLA, LOIS QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Female A -44 – Competitors: 2

1st 310 DIB, SANDRA LEBANON LIB
2nd 371 MOSTAFA, TOUKA QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Female A -51 – Competitors: 2

1st 49 KARGAR, SAHAR AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
2nd 372 DEROUICHE, SARA QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Female A -59 – Competitors: 2

1st 376 GALAL, SONDOUS QATAR TEAM QAT
2nd 48 ALRAHMA, SHERIN AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
Category: Cadets Male A -37 – Competitors: 14

1st 636 RASHITOV , ULUGBEK UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 635 JURAEV , SHAKHZOD UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 400 YOUB, HUSSIEN QATAR TEAM QAT
3rd 150 MOHESEAN, ALI ARAB SPORT CENTER “ASC” PLE
Category: Cadets Male A -45 – Competitors: 13

1st 478 MOUSTAFA, ALY QATAR TEAM QAT
2nd 391 DARWISH, MOHAMMED QATAR TEAM QAT
3rd 435 ALKHAYAREEN, OJAN QATAR TEAM QAT
3rd 787 ABDELRAZAQ, FAHID UAE TEAM UAE
Category: Cadets Male A -53 – Competitors: 7

1st 484 DOAIS, MUSTAFA QATAR TEAM QAT
2nd 469 ELDESOUKY, YOUSEF QATAR TEAM QAT
3rd 113 A.N.DUHAIE, BAKER AJMAN CLUB UAE
3rd 472 DARWISH, OMAR QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Male A -61 – Competitors: 3

1st 476 ALHAMADI, GHANIM QATAR TEAM QAT
2nd 473 SAID, MOUSTAFA QATAR TEAM QAT
3rd 364 SIKANDAR, SAAIM PAKISTAN PAK
Category: Cadets Male A +65 – Competitors: 2

1st 640 ADKHAMOV, ISLOMJON UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 497 WONG, LUKEN QATAR TEAM QAT
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 23

1st 304 MELKI, ERIC LEBANON LIB
2nd 617 AGIMI, MONTASSAR TUNISIA NATIONAL TEAM TUN
3rd 239 MAULADDAWILAH, MUHAMMAD HARTOM TC INA
3rd 730 AYESH, KHALED PALESTINE CENTER JOR
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 9

1st 645 SHOFAYZIEV, SHAKHBOZ UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 644 ZOKIROV , KHOJIAKBAR UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 143 ALSARRAF, AHMAD ALARABI CLUB KUW
3rd 447 ABDULJAWAD, ELSAID QATAR TEAM QAT
Day 3 – Round by round results: click HERE
Day 3 – Final Podiums

Category: Cadets Female A -55 – Competitors: 2

1st 375 AMER, SALLY QATAR TEAM QAT
2nd 370 HAMDI, SARA QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Female A +59 – Competitors: 2

1st 373 MUKHTAR, MAYAR QATAR TEAM QAT
2nd 47 ALBETAIHI, SHAMSA AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
Category: Cadets Male A -33 – Competitors: 13

1st 147 YASINI, ABD EL GHANI ARAB SPORT CENTER “ASC” PLE
2nd 783 GHLOUM, ABDULLA UAE TEAM UAE
3rd 755 AL-HAJJ, NAWAF SHBAB CLUB KSA
3rd 394 IBRAHIM, IBRAHIM QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Male A -41 – Competitors: 12

1st 781 FAISAL, MANSOUR UAE TEAM UAE
2nd 152 ABU ZAHRA, AMR ARAB SPORT CENTER “ASC” PLE
3rd 801 TURKI, ALANAZI SAUDI ARABIA NATIONAL TEAM KSA
3rd 302 JABBOUR, WASSIM LEBANON LIB
Category: Cadets Male A -49 – Competitors: 9

1st 765 BIN DOOKHY, HESHAM SHBAB CLUB KSA
2nd 72 AHMED, MOHAMED AL-MUHTARIF TAEKWONDO CENT BRN
3rd 155 KORD, WAFA ARAB SPORT CENTER “ASC” PLE
3rd 144 AMEER, NASER ALARABI CLUB KUW
Category: Cadets Male A -57 – Competitors: 3

1st 757 ALASFOUR, IBRAHIM SHBAB CLUB KSA
2nd 470 OSMAN, MOHAMED QATAR TEAM QAT
3rd 475 ELSHAHAWY, ZEYAD QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Male A -65 – Competitors: 4

1st 773 ALMABROUK, ALI SHBAB CLUB KSA
2nd 496 BEN SAHRA, ANAS QATAR TEAM QAT
3rd 485 DARWISH, HOSAM QATAR TEAM QAT
3rd 474 KHALIL, WADHAH QATAR TEAM QAT
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 24

1st 641 PULATOV , NIYAZ UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 7 ALMOFRH, FERAS ABHA CLUB KSA
3rd 76 ALI, S.HUSAIN AL-MUHTARIF TAEKWONDO CENT BRN
3rd 774 AL QOUD, ABDULLAH SHBAB CLUB KSA
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 12

1st 642 YAKHSHIBOEV, KAMRONBEK UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 295 ALAZEMI, ATHBEE KUWAIT TAEKWONDO FEDERATIO KUW
3rd 615 CHRIF, FIRAS TUNISIA NATIONAL TEAM TUN
3rd 365 MURTAZA, GHULAM PAKISTAN PAK
Category: Juniors Male A +73 – Competitors: 9

1st 646 NUMONOV , SAIDOLIM UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 647 SULTONOV , SHOKHRUHKHON UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 140 AL MUSTAFA, MOHAMMED AL-TARAJI CLUB KSA KSA
3rd 448 ALGALLEY, MAAZ QATAR TEAM QAT
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 5

1st 621 NAGHMOUCHI, RANYA TUNISIA NATIONAL TEAM TUN
2nd 320 BOU HABIB, MARIELLA LEBANON LIB
3rd 323 GHAZAL, NOUR LEBANON LIB
3rd 326 SADEK, YASMINE LEBANON LIB
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 4

1st 649 PAN, VLADA UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 313 AAD, NATACHA LEBANON LIB
3rd 436 ALSHOULI, HAYA QATAR TEAM QAT
3rd 437 OMAR, SALMA QATAR TEAM QAT
Category: Children Female A -25 – Competitors: 3

1st 308 HAJJAR, ZOE LEBANON LIB
2nd 413 KYRNIAWAN, FATHIYA PUTRI QATAR TEAM QAT
3rd 53 JALIL, MARYAM AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
Category: Children Female A -29 – Competitors: 2

1st 414 MOUSTAFA, NOUR QATAR TEAM QAT
2nd 417 OSBORNE, ADRIANA QATAR TEAM QAT
Category: Children Male A -25 – Competitors: 4

1st 761 AHMED, FAISAL SHBAB CLUB KSA
2nd 630 TUYCHIEV, ABDULLOKH UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 56 SIDDIQ, MOHAMMED AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
3rd 408 MAHMOUD, ABDELRAHMAN QATAR TEAM QAT
Category: Children Male A -29 – Competitors: 8

1st 181 MAKHLOUF, IMED BLACK TIGER UAE
2nd 632 AKROMOV, AKOBIR UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
3rd 306 MAALOUF, NICOLAS LEBANON LIB
3rd 50 ARIF, HUSSAIN AL WAHDA SPORTS CLUB FOR TA UAE
Category: Children Male A +31 – Competitors: 14

1st 419 KHALIL, ABDULLAH QATAR TEAM QAT
2nd 312 BARAKAT, ALEX LEBANON LIB
3rd 380 ABOUAZAB, SALEM QATAR TEAM QAT
3rd 425 GASMI, HARROON QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Female A -33 – Competitors: 1

1st 378 ABOUYOUSEF, SARA QATAR TEAM QAT
Category: Cadets Female A -41 – Competitors: 4

1st 634 MANNOPOVA, MADINABONU UZBEKISTAN NATIONAL TEAM UZB
2nd 381 ALSHOULI, LEEN QATAR TEAM QAT
3rd 118 ALDOSERI, RANYAH FAHAD AL-DOY SPORTS CENTRE TAEKWO BRN
3rd 311 SHOLY, KERENA LEBANON LIB
Category: Cadets Female A -47 – Competitors: 3

1st 301 AOUN, LEATITIA LEBANON LIB
2nd 604 ASP , HANNA TEAM ONE TAEKWONDO SWE
3rd 382 FATNASSI, MARAM QATAR TEAM QAT
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives