Select Page

Advertisement

Spanish Open 2014 (G-1): Local and Brazilian fighters stand out in Seniors

Spanish Open 2014 (G-1): Local and Brazilian fighters stand out in Seniors

Spanish Open 2014
Castellon, Spain
16-18 May 2014
G-1 category event
Medal Count (Seniors):


Day 2 – Final Podiums (Seniors):

Category: Seniors Male A -54 / Fin (26 competitors)

1 449 Falgas Fischer, Alex
Car Fet
ESP
2 453 Gonzalez Correa, Carlos Javier
Car Fet
ESP
3 650 Cobas Lopez, Miguel
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 249 Simitsis, Georgios
A.C. Virona
GRE
Category: Seniors Male A -58 / Fly (26 competitors)

1 37 Dias Alves, Guilherme
Brazil National Team
BRA
2 178 Tuncat, Levent
Germany Nationalteam
GER
3 270 Atias, Ron
National Team Of Israel
ISR
3 391 Tukhvatullin, Renat
SPB Taekwondo.Ru
RUS
Category: Seniors Male A -63 / Bantam (37 competitors)

1 363 Silva, Mario
Sporting Clube De Braga
POR
2 697 Rios Cortegoso, Borja
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 380 Kim, Vladimir
Russia, Rostov-On-Don, SC ‘Grandmaster ‘
RUS
3 343 Costa, Nuno
Abc De Braga
POR
Category: Seniors Male A -68 / Feather (35 competitors)

1 457 Rosillo Atencia, Jose Antonio
Car Fet
ESP
2 167 Adnan-Karim, Hamza
Germany Nationalteam
GER
3 176 Manz, Daniel
Germany Nationalteam
GER
3 158 Dieye, Balla
BSV Friedrichshafen
GER
Category: Seniors Male A -74 / Light (31 competitors)

1 43 Precioso Moura, Henrique
Brazil National Team
BRA
2 447 Cruz Nadal, Jose Luis
Car Fet
ESP
3 656 Fernandez Rey, Jose
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 704 Silva Pazos, Xian
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Seniors Male A -80 / Welter (19 competitors)

1 15 Shkara, Hayder
Global Knox TKD
AUS
2 173 Guelec, Tahir
Germany Nationalteam
GER
3 630 Osorio Perez, Francisco
Federacion De Taekwondo Cast. Mancha
ESP
3 92 Doucara, Mamedy
Asc Champigny
FRA
Category: Seniors Male A -87 / Middle (14 competitors)

1 878 Ros Gomez, Daniel
Seleccion Valenciana
ESP
2 168 Bachmann, Alexander
Germany Nationalteam
GER
3 332 Wanrooij, Jeroen
Taekwondo Ijselland
NED
3 815 Espinosa Monroy, Fernando
Olympic Art Malaga
ESP
Category: Seniors Male A +87 / Heavy (12 competitors)

1 70 Golec, Vedran
TKD Jastreb
CRO
2 126 El Yazidi, Omar
Montpellier Agglomeration TKD
FRA
3 843 Cabo Esteban, Adrian
Seleccion De Madrid
ESP
3 1131 Cookey, Henry
Olympic Taekwondo Centre
GBR
Category: Seniors Female A -46 / Fin (19 competitors)

1 460 Torrontegui Roco, Elaia
Car Fet
ESP
2 444 Benes Ibañez, Paula
Car Fet
ESP
3 73 Kouttouki, Kyriaki
N.Nicolaou Taekwondo
CYP
3 44 Silva Tang Sing, Iris
Brazil National Team
BRA
Category: Seniors Female A -49 / Fly (19 competitors)

1 341 Diez Canseco Verde, Lizbeth Julissa
National Team Peru
PER
2 19 Reis, Talisca
Yong Du Tscheyukkwan
AUT
3 369 Lychagina, Alexandra
‘Mai’Moscow
RUS
3 260 Ducz, Barbara
Ute
HUN
Category: Seniors Female A -53 / Bantam (26 competitors)

1 142 Akrimi, Sana
Taekwondo Club Feyzin
FRA
2 855 Gil De Sagredo, Rocio
Seleccion De Madrid
ESP
3 959 Baeta Humanes, Judith
Talma Hospitalet
ESP
3 155 Nothaft, Roxana
Bayerische Taekwondo Union
GER
Category: Seniors Female A -57 / Feather (22 competitors)

1 38 Djalma, Talita
Brazil National Team
BRA
2 39 Lima, Josiane
Brazil National Team
BRA
3 351 Cunha, Joana
Clube De Taekwondo Lobos Negros
POR
3 59 Aguiar, Ingrid
São Caetano
BRA
Category: Seniors Female A -62 / Light (18 competitors)

1 844 Calvo Gomez, Marta
Seleccion De Madrid
ESP
2 47 Vasconcelos Santos, Julia
Brazil National Team
BRA
3 395 Summerhill, Carla
Caledonian Taekwondo
SCO
3 1074 Persson, Caroline
Soo Shim TKD Klubb
SWE
Category: Seniors Female A -67 / Welter (12 competitors)

1 67 Guo, Yun Fei
China Taekwondo Team
CHN
2 690 Pineiro Devesa, Lua Maria
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 290 Oh, Hye Ri
Chuncheon City Hall
KOR
3 1066 Johansson, Elin
Soo Shim TKD Klubb
SWE
Category: Seniors Female A -73 / Middle (13 competitors)

1 42 Pimentel Pereira, Raphaela Galacho
Brazil National Team
BRA
2 872 Aullo Padilla, Cristina
Seleccion Valenciana
ESP
3 856 Guillen Parra, Natalia
Seleccion De Madrid
ESP
3 232 Zschoch, Linda
Team Htu
GER
Category: Seniors Female A +73 / Heavy (7 competitors)

1 458 Simon Alamo, Rosanna
Car Fet
ESP
2 220 Babic, Violeta
Taekwondo Centar Stuttgart
GER
3 179 Weiss, Katharina
Germany Nationalteam
GER
3 961 Leyes Ausio, Mariona
Talma Hospitalet
ESP
Day 1 – Final Podiums (Juniors):

Category: Juniors Male A -45 / Fin (25 competitors)

1 225 Haupt, Viktor
Tasg Dresden E.V.
GER
2 823 Perez Casanova, Mario
Olympic Art Malaga
ESP
3 1126 Booth, Cameron
Ntc
GBR
3 712 Verea Seijas, Alberto
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Male A -48 / Fly (16 competitors)

1 122 Audibert, Stephane
Haute Savoie 74 Taekwondo
FRA
2 154 Katsaros, Vassilios
Bayerische Taekwondo Union
GER
3 398 Haider, Hassan
Scottish National Team
SCO
3 810 Bujalance Pacheco, Victor
Olympic Art Malaga
ESP
Category: Juniors Male A -51 / Bantam (23 competitors)

1 230 Mueller, Alexander
Team Htu
GER
2 562 Soriano Alonso, Ruben
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
3 237 Nattermann, Benjamin
TSV 1865 Dachau
GER
3 169 Chiovetta, Daniel
Germany Nationalteam
GER
Category: Juniors Male A -55 / Feather (24 competitors)

1 1085 Livingstone Pettersson, Kevin
Team Toigye Panthers
SWE
2 450 Garcia Bernal, Jose Carlos
Car Fet
ESP
3 248 Boutios, Sotirios
A.C. Kyung Hee
GRE
3 637 Alvarez Fernandez, Andres
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Male A -59 / Light (35 competitors)

1 371 Oganesyants, Robert
Rso-Alania. Vladikavkaz
RUS
2 347 Forte, Rafael
CDR Aguias Unidas
POR
3 257 Petrakis, Dimitris
G.C. Tae Kwon Do Aigaleo
GRE
3 668 Jimenez Dos Santos, Adrian
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Male A -63 / Welter (33 competitors)

1 560 Ruiz Domenech, Ramon
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
2 323 Ennadiri, Nabil
Sp.School Seongong
NED
3 598 Jimenez Alorda, Alejandro
Federacion Balear Taekwondo
ESP
3 403 De Simon Diaz, Adrian
A. Muñoz – San Agustin
ESP
Category: Juniors Male A -68 / Light Middle (19 competitors)

1 596 Gonzalez Pascual, Jorge
Federacion Balear Taekwondo
ESP
2 801 Manrique Fernandez, Raul
Navarra
ESP
3 558 Fernandez Zapata, Ismael
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
3 204 Stach, Martin
Nwtu Landeskader
GER
Category: Juniors Male A -73 / Middle (15 competitors)

1 773 Gualda Brisa, Pau
KTK Sport
ESP
2 736 Salanova Borrell, Aniol
Gimnas Jorsan
ESP
3 709 Troitino Amoedo, Ruben
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 1 Gonzalez, Jorge
Andorra Federation
AND
Category: Juniors Male A -78 / Light Heavy (10 competitors)

1 552 Fernandez Rodriguez, Pol
Escuela De Taekwondo Hnos. Argudo
ESP
2 1014 Sandoval Aguilera, Esteve
TKD Venzalá
ESP
3 747 Artal Yera, Antonio
Gimnasio Seul Zaragoza
ESP
3 662 Garcia Martinez, Ivan
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Male A +78 / Heavy (11 competitors)

1 119 Miangue, Yoann
Hagwon TKD Montauban
FRA
2 854 Garcia Vazquez, Victor
Seleccion De Madrid
ESP
3 949 Loring, Jack Stewart
Taekwondo La Marina
ESP
3 995 Romero Moyano, Daniel
TKD Corbera
ESP
Category: Juniors Female A -42 / Fin (9 competitors)

1 934 Torres Tortosa, Sheila
Taekwondo Damian
ESP
2 974 Goizane, Carbo Gonzalez
The Masters
ESP
3 187 Cornelius, Charleen
Nwtu Landeskader
GER
3 1041 Roman Bueno, Alicia
Tortosa Taekwondo
ESP
Category: Juniors Female A -44 / Fly (10 competitors)

1 292 Tvaronaviciute, Klaudija
Team Centre Of Martial Arts
LTU
2 238 Ohlmann, Nicole
TSV 1865 Dachau
GER
3 536 Nuñez Yuste, Natalia
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
3 707 Tilve Costas, Ruth
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Female A -46 / Bantam (14 competitors)

1 160 Federici, Giuliana
BSV Friedrichshafen
GER
2 544 Miquel De La Encarnacion, Tamara
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
3 651 Cortegoso Lima, Sara
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 350 Santos, Patricia
CDR Aguias Unidas
POR
Category: Juniors Female A -49 / Feather (22 competitors)

1 853 Garcia Auñon, Lydia
Seleccion De Madrid
ESP
2 826 Ruedas Diaz, Natalia
Olympic Art Malaga
ESP
3 233 Aydin, Ela
TSV 1865 Dachau
GER
3 195 Gueler, Suheda
Nwtu Landeskader
GER
Category: Juniors Female A -52 / Light (24 competitors)

1 1067 Kling, Thea
Soo Shim TKD Klubb
SWE
2 177 Nat, Rhonda
Germany Nationalteam
GER
3 919 Asensio Rodriguez, Judit
Taekwondo Damian
ESP
3 633 Zucker Sanz, Tania
Federacion De Taekwondo Cast. Mancha
ESP
Category: Juniors Female A -55 / Welter (23 competitors)

1 556 Bosch Plaza, Andrea
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
2 852 Fernandez Ruiz, Lidia
Seleccion De Madrid
ESP
3 170 Folgmann, Madeline
Germany Nationalteam
GER
3 133 Balguy, Jessica
Sensations Martiales
FRA
Category: Juniors Female A -59 / Light Middle (13 competitors)

1 664 Garcia Suarez, Sara
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
2 74 Simankova, Adriana
SCM Praha
CZE
3 1070 Lindberg, Maja
Soo Shim TKD Klubb
SWE
3 849 Contreras Molina, Alba
Seleccion De Madrid
ESP
Category: Juniors Female A -63 / Middle (10 competitors)

1 255 Moisidou, Maria
Athletic Club Hwarang (Maxites)
GRE
2 72 Kerner, Nives
TKD Jastreb
CRO
3 478 Bono Pedralva, Paula
Club Al-Moo-Kwan-Sueca
ESP
3 693 Ramos Manteiga, Ainhoa
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Juniors Female A -68 / Light Heavy (8 competitors)

1 557 Diaz Mancha, Maria
Federacio Catalana De Taekwondo
ESP
2 572 Leo Aparicio, Sofia
Federación Andaluza Taekwondo Olympico
ESP
3 999 Amaya Benavent, Inma
TKD La Safor
ESP
3 214 Arslanogullari, Ceyda
S.C. Samurai Berlin E.V.
GER
Category: Juniors Female A +68 / Heavy (9 competitors)

1 161 Martin, Leonie
BSV Friedrichshafen
GER
2 564 Bueno Bianchi, Isabel Auxiliadora
Federación Andaluza Taekwondo Olympico
ESP
3 686 Perez Ogando, Antia
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 670 Lopez Riobo, Sabela
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Day 1 – Final Podiums (Cadets):

Category: Cadets Male A -33 / Fin (24 competitors)

1 629 Medrano Hernandez, Pablo
Federacion De Taekwondo Cast. Mancha
ESP
2 702 Romero Bouzas, Anton
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 1073 Olsen, Frederik Emil
Soo Shim TKD Klubb
SWE
3 485 Iulian Peptea, Sebastian
Club Deportivo Granjo
ESP
Category: Cadets Male A -37 / Fly (24 competitors)

1 189 Drebes, Ranje
Nwtu Landeskader
GER
2 203 Riemer, Daniel
Nwtu Landeskader
GER
3 760 Arillo Vazquez, Hugo
Jayan
ESP
3 538 Soriano Bacete, Ivan
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
Category: Cadets Male A -41 / Bantam (29 competitors)

1 194 Grebe, Yannik
Nwtu Landeskader
GER
2 835 Hidalgo Saplaan, Jason Clark
Sant Pau Jade Taekwondo Centre
ESP
3 946 Jorquera Cala, Joan
Taekwondo Joan´s
ESP
3 327 Sahebali, Armaan
Sp.School Seongong
NED
Category: Cadets Male A -45 / Feather (30 competitors)

1 563 Bellido Martin, Jose
Federación Andaluza Taekwondo Olympico
ESP
2 569 Gonzalez Navarro, Antonio
Federación Andaluza Taekwondo Olympico
ESP
3 734 De Dios Jose, Adria
Gimnas Jorsan
ESP
3 153 Floder, Miguel
Bayerische Taekwondo Union
GER
Category: Cadets Male A -49 / Light (24 competitors)

1 215 Gοώ½kce, Muhammed
S.C. Samurai Berlin E.V.
GER
2 402 Castro Burgos, Jaime
A. Muñoz – San Agustin
ESP
3 469 Rodriguez Martinez, Arkaitz
Castilla Y Leon
ESP
3 1086 Olofsson, Eric
Team Toigye Panthers
SWE
Category: Cadets Male A -53 / Welter (21 competitors)

1 219 Sela, Lukas
Sportverein Bad Düben E.V. Abt. Taekwondo
GER
2 182 Arping, Jannik
Nwtu Landeskader
GER
3 426 Saura, Juan Antonio
Artes Marciales Cartagena
ESP
3 908 Rodriguez Pintos, Yerai
Taekanart (Monteporreiro)
ESP
Category: Cadets Male A -57 / Light middle (7 competitors)

1 120 Tchagaev, Eliskhan
Hagwon TKD Montauban
FRA
2 933 Roca Chapinal, Jose M.
Taekwondo Damian
ESP
3 514 Atencia Sales, Alex
Club Taekwondo Atencia
ESP
3 1005 Torres Soria, David
TKD La Safor
ESP
Category: Cadets Male A -61 / Middle (8 competitors)

1 372 Tsakoev, Sarmat
Rso-Alania. Vladikavkaz
RUS
2 926 Martin Vazquez, Cristian
Taekwondo Damian
ESP
3 666 Gonzalez Garcia, Javier
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 493 Albella Cecilia, Pau
Club Hyun Su Vallirana
ESP
Category: Cadets Male A -65 / Light heavy (7 competitors)

1 691 Pombo Romero, Adrian
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
2 571 Leo Aparicio, Alvaro
Federación Andaluza Taekwondo Olympico
ESP
3 1001 Fuixench Conejero, Adrian
TKD La Safor
ESP
3 127 Jermami, Mehdi
Montpellier Agglomeration TKD
FRA
Category: Cadets Male A +65 / Heavy (3 competitors)

1 1130 Wagstaffe, Adrian
Ntc
GBR
2 692 Posada Soto, Samuel
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 903 Franco Gulias, Brian
Taekanart (Monteporreiro)
ESP
Category: Cadets Female A -29 / Fin (8 competitors)

1 400 O’May, Tegan
Scottish National Team
SCO
2 1124 Sarsoza, Shayanne
Kixstar Dragon TKD
GBR
3 239 Jil, Grebe
Veberter SG
GER
3 205 Stoiber, Sophie
Nwtu Landeskader
GER
Category: Cadets Female A -33 / Fly (11 competitors)

1 537 Palmer Soler, Alba
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
2 148 Chiao, Charlotte
Team TKD Francilien
FRA
3 183 Balci, Esmanur
Nwtu Landeskader
GER
3 659 Gallego Garcia, Oihana
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
Category: Cadets Female A -37 / Bantam (15 competitors)

1 539 Cabel Solaz, Lorena
Deportivo Olimpo Sedavi
ESP
2 830 Laguna Perez, Irene
Sanchez Elez- Sanabria
ESP
3 123 Rehani, Yasmine
Haute Savoie 74 Taekwondo
FRA
3 207 Yeyden, Sezen
Nwtu Landeskader
GER
Category: Cadets Female A -41 / Feather (18 competitors)

1 464 Bruno Dufour, Ohiana
Castilla Y Leon
ESP
2 565 Chaparro Perez, Alba
Federación Andaluza Taekwondo Olympico
ESP
3 149 Heuschkel, Sophie
1. Gelnhäuser Taekwondo Club 1968 E.V.
GER
3 231 Stumpf, Amber
Team Htu
GER
Category: Cadets Female A -44 / Light (20 competitors)

1 1119 Navarro-Schrank, Jeamy
Bts
GBR
2 90 Coulibaly, Celia
Asc Champigny
FRA
3 98 Couvillers, Iman
C.F.E Nord Pas De Calais
FRA
3 920 Asensio Rodriguez, Ester
Taekwondo Damian
ESP
Category: Cadets Female A -47 / Welter (19 competitors)

1 139 Fulbert, Lindsay
Sensations Martiales
FRA
2 97 Sitti, Imani
Asc Champigny
FRA
3 223 Castano, Chamutal
Taekwondo Özer
GER
3 603 Martorell Llinas, Neus
Federacion Balear Taekwondo
ESP
Category: Cadets Female A -51 / Light middle (11 competitors)

1 101 Benhassine, Imen
Club Isle D’Abbeau-Bourgoin Jallieu
FRA
2 401 Blazquez Escudero, Ester
A. Muñoz – San Agustin
ESP
3 929 Moreno Moreno, Alba
Taekwondo Damian
ESP
3 930 Olive Sotorra, Laura
Taekwondo Damian
ESP
Category: Cadets Female A -55 / Middle (8 competitors)

1 730 Martinez Gomez, Presentacion
Gimnas Jan-Su Figueres
ESP
2 184 Bozdemir, Tugce
Nwtu Landeskader
GER
3 927 Moreno Garcia, Natalia
Taekwondo Damian
ESP
3 904 Losada Moledo, Celia
Taekanart (Monteporreiro)
ESP
Category: Cadets Female A -59 / Light heavy (10 competitors)

1 394 Mcgowan, Rebecca
Caledonian Taekwondo
SCO
2 1122 Abley, Simone
Consett Scorpion Taekwondo
GBR
3 490 Gutierrez Ferrer, Irina
Club Do Chang
ESP
3 754 Ferrer, Maria
Gymstaisabel
ESP
Category: Cadets Female A +59 / Heavy (14 competitors)

1 236 Karamangiolis, Sophia
TSV 1865 Dachau
GER
2 141 Sassi, Della
Sensations Martiales
FRA
3 680 Pardo Dos Santos, Lorena
Federacion Galega De Taekwondo
ESP
3 899 Acuña Garrido, Nagore
Taekanart (Monteporreiro)
ESP
COMPLETE DRAWS – Round by Round Results:

– SENIORS: http://tpss.eu/results/361/Drawsheets%20including%20results%20Seniors%20sunday.pdf
– JUNIORS: http://tpss.eu/results/361/Drawsheets%20including%20results%20Juniors%20saturday.pdf
– CADETS: http://tpss.eu/results/361/Drawsheets%20including%20results%20Cadets%20saturday.pdf
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Cadet World Champs LIVE VIDEO

Archives