News

Thessaloniki 2019 European Clubs Championships (G-1) – Day 2: Russia confirms success with 6th gold

7th European Taekwondo Clubs Championships 2019
G-1 category event
Thessaloniki, Greece
28 Feb – 1 Mar 2019

Complete Results: Day 1 / Day 2

Day 2 – Report

Russia confirmed its dominance at Thessaloniki 2019 European Taekwondo Clubs Championships after collecting another gold in the final day of the Senior categories to reach a total of 6 titles. Croatia managed to taste 1 more gold as well, rocketing to 3 titles in the event, while Niger, Austria, Germany and Macedonia joined France, Latvia and Bulgaria in the group of nations with 1 gold medal.

The Russian athlete who managed to step on top of the podium on Friday was Olga Muzychka, who showed her tremendous skills in the Women’s +73 kg division by defeating her compatriot Dolzhikova by 6-0 in the big final of the draw.

Day 2 – Final Podiums

Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 16

1st Gold Celine SCHMIDT BSV FRIEDRICHSHAFEN GER
2nd Silver Anastasia christini DELIDIMITRI A.C FOTIA GRE
3rd Bronze Athanasia MITSOPOULOU AIANTAS A.C. GRE
3rd Bronze Maria KOUKOUMELOU ARGOLIDA TAEKWONDO UNION GRE

Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 11

1st Gold Doris POLE TK DUBRAVA CRO
2nd Silver Anastasiia GURSKAIA SAINT-PETERSBURG RUS
3rd Bronze Karina ZHDANOVA SSHOR 42 (IVANOV V.) RUS
3rd Bronze Astan katherine feghe BATHILY BSV FRIEDRICHSHAFEN CIV

Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 6

1st Gold Olga MUZYCHKA KRASNODAR REGIONAL TEAM RUS
2nd Silver Elizaveta DOLZHIKOVA BOREC RUS
3rd Bronze Anastasiia VERETEKHINA UGRA RUS
3rd Bronze Grammatiki CHRISTIDOU EORDAIKI DYNAMI GRE

Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 20

1st Gold Aleksandar RADOJKOVIC TAEKWONDO OBERNDORF AUT
2nd Silver Apostolos TELIKOSTOGLOU THE UNION OF TAE KWON DO OF N GRE
3rd Bronze Ivan KARAJLOVIC LETNJIKOVAC SRB
3rd Bronze Dmitriy EVTUKHOV ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS

Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 20

1st Gold Filip DODEVSKI TAEKWONDO KLUB BUTEL NMK
2nd Silver Drasko JOVANOV TC VOJVODINA SRB
3rd Bronze Yassine TRABELSI BSV FRIEDRICHSHAFEN TUN
3rd Bronze Nikolaos TZELLOS A.C. SANTORINI LIONS GRE

Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 9

1st Gold Abdoul ISSOUFOU BSV FRIEDRICHSHAFEN NIG
2nd Silver Dejan GEORGIEVSKI TAEKWONDO KLUB BUTEL NMK
3rd Bronze Athanasios NIKOLAIDIS ATHLITIKI KINISI AMPELOKIPON GRE
3rd Bronze Omar EL YAZIDI 3MTKD – MONTPELLIER FRA

Day 1 – Report

Russia showed all its current power on the first day of action at Thessaloniki 2019 European Taekwondo Clubs Championships, which kicked off yesterday in the Greek city with 10 Senior divisions in competition. Russian athletes collected a total of 5 gold medals, leading the medal count so far with a significant distance from the rest of countries involved. Croatia was the other nation to step more than once on the top of the podium with 2 titles, while Latvia, Bulgaria and France tasted gold once each to complete all the classes defined so far in the event.

The 5 fighters who led Russia to the top of the standings were: Galina Medvedeva, who reigned in Women’s -46 kg after getting rid of Antonovic from Croatia in a really close fight which was decided in the sudden death period (15-13); Elizabeta Ryadninskaya, who dominated the Women’s -49 kg after beating her compatriot Antipenko by 9-3 in the gold medal match; Vladimir Gritsenko, who shone over the rest of competitors in Men’s -54 kg after defeating his teammate Dadashov by 3-0 thanks to a golden point action in the overtime; Ibragim Evloev, who proved to be the strongest fighter in Men’s -58 kg after outscoring Lucien from France by 16-5 for the title; and Bolat Izutdinov, who climbed to the top of the Men’s -63 kg podium after edging his compatriot Allalyev by 12-9 in the big final of the draw.

Day 1 – Final Podiums

Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 18

1st Gold Galina MEDVEDEVA SPORTS CLUB PUT RUS
2nd Silver Paula ANTUNOVIC TKD MARJAN CRO
3rd Bronze Larisa MEDVEDEVA SPORTS CLUB PUT RUS
3rd Bronze Anastasiia ARTAMONOVA KOMETA RUS

Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 25

1st Gold Elizaveta RYADNINSKAYA ENTUZIAST (A. NEDOSHIVKIN) RUS
2nd Silver Natalia ANTIPENKO SSHOR NEVA STARS RUS
3rd Bronze Victoriya BASHKIROVA SSHOR 42 (GABDULLIN D.) RUS
3rd Bronze Anastasiia ANOKHINA ALTAY TEAM RUS

Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 23

1st Gold Inese TARVIDA BSV FRIEDRICHSHAFEN LAT
2nd Silver Elizaveta ANDRIIANENKO ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd Bronze Anastasia KUDRYASHOVA ENTUZIAST (A. NEDOSHIVKIN) RUS
3rd Bronze Christianna TYROLOGOU AC VIRONA GRE

Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 13

1st Gold Bruna VULETIC TKD MARJAN CRO
2nd Silver Jolanta TARVIDA BSV FRIEDRICHSHAFEN LAT
3rd Bronze Fani TZELI SOAT GRE
3rd Bronze Anastasia irida GALAZOULA AC VIRONA GRE

Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 18

1st Gold Marija STETIC TK DUBRAVA CRO
2nd Silver Nadica BOZANIC TK IMPERIUM SRB
3rd Bronze Tekiath BEN YESSOUF BSV FRIEDRICHSHAFEN GER
3rd Bronze Alexandra SHABALINA SSHOR 42 (IVANOV V.) RUS

Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 16

1st Gold Vladimir GRITSENKO KOMETA RUS
2nd Silver Maksud DADASHOV KOMETA RUS
3rd Bronze Moustapha KAMA BSV FRIEDRICHSHAFEN SEN
3rd Bronze Dionysios RAPSOMANIKIS AC GAIA GRE

Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 29

1st Gold Ibragim EVLOEV UOR #1 RUS
2nd Silver Theo LUCIEN 3MTKD – MONTPELLIER FRA
3rd Bronze Eleftherios FAKINOS AIANTAS A.C. GRE
3rd Bronze Stanislav DENISOV SSHOR 42 RUS

Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 26

1st Gold Bolat IZUTDINOV SSHOR 42 (IVANOV V.) RUS
2nd Silver Maksat ALLALYEV KOMETA RUS
3rd Bronze Leon GLASNOVIC TKD MARJAN CRO
3rd Bronze Ruslan ALIEV DAGESTAN RUS

Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 25

1st Gold Vladimir DALAKLIEV BULGARIAN NATIONAL TEAM BUL
2nd Silver Konstantin MININ BUREVESTNIK RUS
3rd Bronze Mitko DZHORDZHEV BULGARIAN NATIONAL TEAM BUL
3rd Bronze Viacheslav MININ BUREVESTNIK RUS

Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 27

1st Gold Mehdi JERMAMI 3MTKD – MONTPELLIER FRA
2nd Silver Sergey KARNUTA ROSTOV REGION GRANDMASTER RUS
3rd Bronze Ali KHALIFAEV MOSCOW REGION RUS
3rd Bronze Georgios RODITIS A.C. ATHLOFOROS GRE

WTM

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos necesarios están marcados *

*

Puedes usar las siguientes etiquetas y atributos HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>