Select Page

Advertisement

US Open 2014: Days 1 – 5 Complete Results

US Open 2014: Days 1 – 5 Complete Results

2014 U.S. Open Taekwondo Championships
LAS VEGAS, USA
19-23 February 2014
Day 5 – Complete Results:

Category: Cadets Female A -29 – Competitors: 7

1st 1381 OGAN, ASHLEIGH ROSE SALIM’S TAEKWONDO CENTER USA
2nd 1530 VERA, MIA U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
3rd 10 RUIZ, ALEJANDRA AGUILA’S TAEKWONDO ASSOCIATI USA
3rd 174 BALLARD, MARIANA CHAMPION TAEKWONDO CENTER, USA
Category: Cadets Female A -33 – Competitors: 18

1st 533 ANTOMMARCHI, TIARA GT SPORT TAEKWONDO USA
2nd 554 BONOAN, CHRISTINE LEANNA HAN’S TAEKWONDO ACADEMY USA
3rd 727 MURTHA, MACKENZIE MIDWEST TAE KWON DO USA
3rd 722 GOMEZ, SHAULA MDK USA
Category: Cadets Female A -37 – Competitors: 22

1st 1569 AGUILERA, ANAPAULA VICTORY TAE KWON DO ACADEMY USA
2nd 1442 MABANAG, MARISSA TAEMA TAEKWONDO USA
3rd 122 CHAI CHONG, KIANA BLACK BELT ACADEMY USA
3rd 262 ORO, ISIS CANADA CAN
Category: Cadets Female A -41 – Competitors: 20

1st 998 STOYANOFF, SYDNEY NON-AFFILIATED – TEXAS USA
2nd 1399 TORRENTI, DARIA STYLES UNITED TRANSFORMATIV USA
3rd 1743 VILLARREAL, ANDREA MEXICO MEX
3rd 790 GARCIA, ODALYS MEXICO MEX
Category: Cadets Female A -44 – Competitors: 13

1st 183 ZUNIGA, JULIANNA CHAMPYON TAEKWONDO USA INC USA
2nd 272 VAN OIRSCHOT, MELISSA CANADA CAN
3rd 271 MORTIMER, ALICIA CANADA CAN
3rd 1391 UY, KARINA MARIE SPARTA TAEKWONDO LLC USA
Category: Cadets Female A -47 – Competitors: 18

1st 706 LOUREDA, NATALIE MASTER FRANK’S TAEKWONDO A USA
2nd 954 HRUNKA, ISABELLA NON-AFFILIATED – FLORIDA USA
3rd 1236 CARBON, KAMILLE QUEST TAEKWONDO USA
3rd 964 MARTINEZ, ANNA NON-AFFILIATED – ILLINOIS USA
Category: Cadets Female A -51 – Competitors: 9

1st 797 MUÑOZ, CITLALLY MEXICO MEX
2nd 1110 SEMIDEY, MELE PACE ACADEMY TAEKWONDO USA
3rd 593 FARRELL, SKYLAR JIMMY KIM’S TAEKWONDO CENTE USA
3rd 650 WEBER, LOGAN KO’S BLACK BELT ACADEMY, INC. USA
Category: Cadets Female A -55 – Competitors: 8

1st 1308 ZAITCEVA, TATIANA RUSSIA RUS
2nd 1086 MCCUTCHEON, MACY OAHU TAEKWONDO CENTER USA
3rd 253 HOFSTEDE, HAYLEY CANADA CAN
3rd 1457 FOX, AINSLEY TIGER KIM’S WORLD CLASS TAEK USA
Category: Cadets Female A -59 – Competitors: 6

1st 997 BUTLER, BECKA NON-AFFILIATED – TEXAS USA
2nd 1746 AGUIRRE, ISABEL MEXICO MEX
3rd 916 PEREZ, MADISON NON-AFFILIATED – CALIFORNIA USA
3rd 190 FLORES-SALCIDO, LISETTE CHANG LEE’S TAEKWONDO AT KE USA
Category: Cadets Female A +59 – Competitors: 5

1st 252 BRUNAL, THALYA CANADA CAN
2nd 629 DIAZ, MELANIE KINGS COMBAT SPORTS / PROGR USA
3rd 794 MELENDEZ, ILSE MEXICO MEX
3rd 1300 KIRILLOVA, TATIANA RUSSIA RUS
Category: Cadets Male A -33 – Competitors: 40

1st 1419 OLSEN, FREDERIK SWEDEN SWE
2nd 1102 ORTIZ, OMAR OLYMPIC WARRIORS TAEKWONDO USA
3rd 1472 LE, TUOI TUOI’S TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1302 KULAKOV, VLADISLAV RUSSIA RUS
Category: Cadets Male A -37 – Competitors: 39

1st 1301 KANAEV, ANDREI RUSSIA RUS
2nd 660 KOSLOSKI, JOSHUA KOREAN ACADEMY OF TAEKWON USA
3rd 1135 ALFONSO, EMILIO PEAK PERFORMANCE USA
3rd 1440 VISITACION, BRANDON TAEMA TAEKWONDO USA
Category: Cadets Male A -41 – Competitors: 33

1st 1106 NORZAGARAY, JUANCARLOS OTT – OPTIMUM TRAINING TAEKW USA
2nd 1748 MARTINEZ, RICARDO MEXICO MEX
3rd 920 HEIATI, ANDREW NON-AFFILIATED – CALIFORNIA USA
3rd 1022 CRAWFORD, COLE NTA – COPPELL TAEKWONDO & S USA
Category: Cadets Male A -45 – Competitors: 35

1st 1389 BABISTA, JOSEPH ANGELO SALIM’S TAEKWONDO CENTER USA
2nd 608 TOMURA, JIN JAPAN JPN
3rd 1754 CISINEROS, MARIO MEXICO MEX
3rd 1745 IBARRA, DIEGO MEXICO MEX
Category: Cadets Male A -49 – Competitors: 24

1st 529 ERKMEN, KURT GOLD MEDAL CENTER USA
2nd 293 HERRERA, SANTIAGO CANADA CAN
3rd 1255 KIM, LEO REVOLUTION TAEKWONDO TRAINI USA
3rd 17 GAMEZ, FRANCIS MARCUS AHN’S TAE KWON DO USA
Category: Cadets Male A -53 – Competitors: 10

1st 1570 ALVARADO, JUAN PABLO VICTORY TAE KWON DO ACADEMY USA
2nd 1311 GRACHEV, DANIIL RUSSIA RUS
3rd 1433 SEALY, BRANDON TAE KWON V ACADEMY USA
3rd 181 SALAS, TYLER CHAMPIONS TAEKWONDO CENTE USA
Category: Cadets Male A -57 – Competitors: 14

1st 1316 TCAKOEV, SARMAT RUSSIA RUS
2nd 1539 LIU, JOSHUA U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 1742 CRUZ, EMILIANO MEXICO MEX
3rd 1095 RODRIGUEZ, DAVID OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
Category: Cadets Male A -61 – Competitors: 4

1st 1596 SOLORIO, ALEX WASCO TIGERS TAE KWON DO USA
2nd 279 HIEBERT, ZACHARY CANADA CAN
3rd 588 KIM, NATHANIEL JIMMY KIM’S TAEKWONDO CENTE USA
3rd 528 WON, KENDALL GOLD MEDAL CENTER USA
Category: Cadets Male A -65 – Competitors: 4

1st 725 VALDEZ, PEDRO MDK USA
2nd 505 FOONG, MATTHEW FOONG’S DESERT KYORUGI USA
3rd 968 RIVAS, JULIAN NON-AFFILIATED – ILLINOIS USA
3rd 1455 COUCH, NOAH TIGER KIM’S WORLD CLASS TAEK USA
Category: Cadets Male A +65 – Competitors: 4

1st 1566 CHUNG, RICHARD VELOCITY TAEKWONDO CENTER USA
2nd 283 CLEGHORN, HUGH JOSHUA CANADA CAN
3rd 1741 LEYTO, ALEJANDRO MEXICO MEX
3rd 1001 HORTMAN, TUCKER NON-AFFILIATED – TEXAS USA
Day 5 – Complete Draws (Round by Round)

US Open 2014 Junior competition


Day 4 – Complete Results:

Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 14

1st 809 OVALLE S?NCHEZ, LAURA MEXICO MEX
2nd 1635 SMITH, HALEY YI SPORT TAEKWONDO USA
3rd 1000 IMHOF, GIANNINA NON-AFFILIATED – TEXAS USA
3rd 1127 PULANCO, MAREE ALIZ DOMINIQU PACIFIC TAEKWONDO TRAINING C USA
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 15

1st 1502 SUNG, CHIA YIN TAIWAN TPE
2nd 810 L?A ORTEGA, BRENDA MEXICO MEX
3rd 1499 CHEN, ZIH TING TAIWAN TPE
3rd 989 RIVERA, MELIZA NON-AFFILIATED – PUERTO RICO PUR
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 20

1st 1500 TSAI, SHU HUA TAIWAN TPE
2nd 1015 GONCIARZ, MICHELLE NON-AFFILIATED – UTAH USA
3rd 815 VILLALPANDO MUÑOZ, ITZEL MEXICO MEX
3rd 219 SANTIAGO ROJAS, YANILZA MARIA CANADA CAN
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 35

1st 226 LARSEN, EMMA CANADA CAN
2nd 1736 MALYKKE, SARAH DENMARK DEN
3rd 1503 HUANG, HUAI HSUAN TAIWAN TPE
3rd 799 GARC?A DE LE?N, RENATA MEXICO MEX
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 29

1st 206 PARK, SKYLAR CANADA CAN
2nd 1421 KLING, THEA SWEDEN SWE
3rd 1506 HUNG, YI SHIUAN TAIWAN TPE
3rd 576 GALECKI, MIRIAM INTERNATIONAL MARTIAL ARTS A USA
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 25

1st 534 TUBBS, CASSIE GT SPORT TAEKWONDO USA
2nd 1507 CHANG, LI CHIEN TAIWAN TPE
3rd 1280 KOKH, EKATERINA RUSSIA RUS
3rd 779 DIAZ PEREZ, LINA ELISA MEXICO MEX
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 19

1st 1531 WHITE, ARA U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
2nd 1058 SYVERSEN, RONJA NORWAY NOR
3rd 753 SOTO PASTOR, IPANEMA MEXICO MEX
3rd 27 SANDOVAL, GENEVIEVE AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 18

1st 1139 YOUNT, KENDALL PEAK PERFORMANCE USA
2nd 216 WOODS, GINA CANADA CAN
3rd 54 SOTELO, MAILEN ARGENTINA ARG
3rd 1505 CAI, NIAN EN TAIWAN TPE
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 27

1st 1490 HSU, HAO CHEN TAIWAN TPE
2nd 1019 BIRD, IAN NTA – COPPELL TAEKWONDO & S USA
3rd 1103 QUINTANILLA, JULIO OLYMPIC WARRIORS TAEKWONDO USA
3rd 1630 BACTISTA, VAN MITCHEL WUNG LEE (S.K.) TAEKWONDO USA
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 20

1st 1491 WANG, CHEN YU TAIWAN TPE
2nd 55 NAVARRO, EZEQUIEL ARGENTINA ARG
3rd 758 NAVARRETE SANCHEZ, BRUNO MEXICO MEX
3rd 744 GASTON ROJAS, RODRIGO MEXICO MEX
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 30

1st 1494 HUANG, YU JEN TAIWAN TPE
2nd 245 JENKINS, ETHAN CANADA CAN
3rd 747 GUERRERO GAONA, DIEGO MEXICO MEX
3rd 201 TEASTER, TORIN CHARLESTON TAEKWONDO USA
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 41

1st 247 NADLER, DYLAN CANADA CAN
2nd 1722 GARCIA, IVIER CASAS MEXICO NATIONAL TEAM MEX
3rd 1562 VÁZQUEZ VARGAS, ENRIQUE USA USA
3rd 233 RODGERS, WILLIAM CANADA CAN
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 43

1st 778 ZAMORA VARGAS, JORGE MEXICO MEX
2nd 771 CASTRO MEL?NDEZ, CLAUDIO MEXICO MEX
3rd 1498 HOU, KUANG WU TAIWAN TPE
3rd 774 OSNAYA OSTOA, GONZALO MEXICO MEX
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 40

1st 52 VASQUEZ, LUCIANO ARGENTINA ARG
2nd 1610 FELEA, ALEXANDRU WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 545 PALACIOS MATIAS, FRANCISCO GUATEMALA GUA
3rd 1730 SORENSEN, EMIL DENMARK DEN
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 29

1st 766 RIVERA GUERRERO, VICENTE MEXICO MEX
2nd 235 LAU, ANDUS CANADA CAN
3rd 562 NEGRON, NORBERTO HERO MARTIAL ARTS USA
3rd 1593 CHUNG, JACOB VIRGINIA CHAMPIONS TAEKWOND USA
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 20

1st 1031 WILSON, CONNOR NTA – COPPELL TAEKWONDO & S USA
2nd 726 BUTRYN, ANDREW MECHELLE’S WAY TAEKWONDO USA
3rd 1243 POLAND, NIKLAS RAY SMITH’S TAEKWONDO, INC. USA
3rd 654 FORDIANI, BRANDON KO’S BLACK BELT ACADEMY, INC. USA
Day 4 – Complete Draws (Round by Round)

Steven Lopez ((USA), Men's -80 kg champion


Day 3 – Complete Results:

Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 15

1st 511 BLE, MARIE FRANCE FRA
2nd 1154 MCGARVEY, MORGAN PEAK PERFORMANCE MARTIAL AR USA
3rd 953 HERNANDEZ, BRIEANNA NON-AFFILIATED – FLORIDA USA
3rd 1492 KUO, YI CHUN TAIWAN TAI
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 10

1st 757 ARANA, ASHLEY MEXICO MEX
2nd 1064 LEMME, MARIE NORWAY NOR
3rd 490 HERNANDEZ, ELIZABETH FIRST TAEKWONDO USA
3rd 1451 GORMAN-SHORE, MADELYNN THE ROCK TAEKWONDO SPORT C USA
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 9

1st 767 BECEIRO PIZARRO SUAREZ, ANDR MEXICO MEX
2nd 865 CANT? GUIJOSA, ISAAC MEXICO MEX
3rd 1008 HEALY, JONATHAN NON-AFFILIATED – TEXAS USA
3rd 658 HYUN, YOUNGWOONG KOREA TAEKWONDO ACADEMY USA
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 15

1st 1521 YANG, TSUNG HAN TAIWAN TAI
2nd 941 EDMISTON, TYLER NON-AFFILIATED – CALIFORNIA USA
3rd 864 OJEDA PAREDES, MARCOS MEXICO MEX
3rd 1275 BIBILOV, ALAN RUSSIA RUS
Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 30

1st 1518 LIN, WAN TING TAIWAN TAI
2nd 358 YONG, YVETTE CANADA CAN
3rd 1206 CALDERON FLORES, KATHERINE PERU PER
3rd 391 HERRERA, MELANNY CHILE CHI
Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 40

1st 671 KIM, YUJIN KOREA KOR
2nd 1525 HUANG, YUN WEN TAIWAN TAI
3rd 1289 KIM, EKATERINA RUSSIA RUS
3rd 1290 LYCHAGINA, ALEXANDRA RUSSIA RUS
Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 34

1st 673 OH, HYERI KOREA KOR
2nd 1151 MCPHERSON, PAIGE PEAK PERFORMANCE USA
3rd 1361 BARYSHNIKOVA, ANASTASIIA RUSSIA RUS
3rd 403 ZHANG, JING CHINA CHN
Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 57

1st 826 DELGADO, IRVING MEXICO MEX
2nd 1512 CHEN, HUAN YU TAIWAN TAI
3rd 878 RODRIGUEZ HERNANDEZ, CESAR MEXICO MEX
3rd 389 PEREZ, CAMILO CHILE CHI
Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 80

1st 1513 WEI, CHEN YANG TAIWAN TAI
2nd 1365 IRGALIEV, ARMAN RUSSIA RUS
3rd 1253 BURTON, OLIE REMARCK SPORT TAEKWONDO (R USA
3rd 1333 KIM, VLADIMIR RUSSIA RUS
Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 49

1st 459 LOPEZ, STEVEN ELITE TAEKWONDO CENTER USA
2nd 56 CRISMANICH, SEBASTIAN ARGENTINA ARG
3rd 1528 HYPOLITE, LENN TRINIDAD AND TOBAGO TRI
3rd 1346 KOTKOV, ANTON RUSSIA RUS
Day 3 – Complete Draws (Round by Round)

US Open 2014


Day 2 – Complete Results:

Kyorugi:

Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 40

1st 867 MANJARREZ BASTIDAS, ITZEL MEXICO MEX
2nd 1220 DIEZ CANSECO, LIZBETH PERU PER
3rd 599 CRAIG, CHARLOTTE JIMMY KIM’S TAEKWONDO CENTE USA
3rd 406 LI, ZHAOYI CHINA CHN
Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 57

1st 938 LEWIS, CHEYENNE NON-AFFILIATED – CALIFORNIA USA
2nd 347 GONDA, EVELYN CANADA CAN
3rd 1009 LOPEZ, DIANA NON-AFFILIATED – TEXAS USA
3rd 886 ARMERIA VECCHI, PAULINA MEXICO MEX
Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 39

1st 402 ZHANG, HUA CHINA CHN
2nd 349 KRAAYEVELD, ASHLEY CANADA CAN
3rd 889 OVIEDO CARDENAS, MELISSA MEXICO MEX
3rd 674 KIM, HWILANG KOREA KOR
Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 67

1st 414 ZHAO, SHUAI CHINA CHN
2nd 62 GUZMAN, LUCAS ARGENTINA ARG
3rd 833 NAVARRO VALDEZ, CARLOS RUBE MEXICO MEX
3rd 1509 WANG, PING SHUN TAIWAN TAI
Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 78

1st 1517 LO, TSUNG JUL TAIWAN TAI
2nd 1004 LOPEZ, MARK NON-AFFILIATED – TEXAS USA
3rd 676 LEE, JOOSEONG KOREA KOR
3rd 1335 MININ, KONSTANTIN RUSSIA RUS
Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 65

1st 1325 GAUN, ALBERT RUSSIA RUS
2nd 415 HUANG, JIANNAN CHINA CHN
3rd 154 MOURA, HENRIQUE BRAZIL BRA
3rd 1092 ISHIDA, JAYSEN OAHU TAEKWONDO CENTER USA
Day 2 – Complete Draws (Round by Round)

US Open 2014


Day 1 – Complete Results:

Kyorugi:

Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 21

1st 1697 ESPINOZA, MARIA MEXICO MEX
2nd 667 LEE, INJONG KOREA KOR
3rd 408 LI, DONGHUA CHINA CHN
3rd 1677 MA, TING HSIA CHINESE TAIPEI TAEKWONDO ASS TPE
Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 14

1st 1354 IVANOVA, OLGA RUSSIA RUS
2nd 877 ACOSTA BALAREZO, BRISEIDA MEXICO MEX
3rd 1150 HAMON, LAUREN PEAK PERFORMANCE USA
3rd 413 LIU, YING CHINA CHN
Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 41

1st 843 LOPEZ JARAMILLO, MISAEL MEXICO MEX
2nd 410 MA, ZHAOYONG CHINA CHN
3rd 321 STEWART, JORDAN CANADA CAN
3rd 1039 WANROOIJ, JEROEN NETHERLANDS NED
Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 43

1st 677 CHA, DONGMIN KOREA KOR
2nd 537 OBAME, ANTHONY GABON GAB
3rd 1164 LAMBDIN, STEPHEN POOS TAEKWONDO USA
3rd 841 SANCHEZ ENRIQUEZ, OCELOTZIN MEXICO MEX
US Open Poomsae Results

Day 1 – Brackets with results

Day 2 – Complete Draws

WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives