Select Page

Advertisement

US Open 2016 (G-2) – Day 3: China reigns in Seniors with 5 titles, followed by Mexico and Belgium

US Open 2016 (G-2) – Day 3: China reigns in Seniors with 5 titles, followed by Mexico and Belgium

US Open 2016
Reno, Nevada, United States
G-2 category event
2-7 February 2016
US Open 2016
Day 4 – Draws: click HERE
G-2 Seniors event
Day 3 – Round by round results: click HERE
Day 2 – Round by round results: click HERE
Report
China reigned in the Senior G-2 category event after clinching no less than 5 titles between Thursday and Friday, followed by Mexico with 4 golds and Belgium, who climbed three times to the top of the podium. The other 4 titles were taken by Chinese Taipei, Thailand, Dominican Republic and Cuba.
The makers of the Chinese success in Reno were Meiling Zhou, who shone in Women’s -62 kg after beating Yeh from Chinese Taipei in the final by 3-1; Yun Fei Guo, who proved to be the strongest in the Women’s -67 kg division after getting rid of world number 1 Elin Johansson (SWE) by 9-1 in the crucial fight; Shuai Zhao, who dominated the Men’s -63 kg category after defeating Ketbi from Belgium by 5-3 in the gold medal match; the double Olympic champion Jingyu Wu, who smashed Reis from Brazil by 21-1 in the Women’s -53 kg final to add another gold medal to her collection and Sen Qiao, who took the higher step of the podium in the Men’s -87 kg division after comfortably beating Bergeron from Canada in the final by 13-3.
The 4 golden athletes for Mexico in Reno were Maria Espinoza (W-73), Briseida Acosta (W+73), Carlos Navarro (M-58) and Isaac Torres (M-68), while the 3 most successful fighter from Belgium in the event ended up being Indra Craen (W-57), Nicholas Corten (M-74) and Mourad Laachraoui (M-54).
Day 3 – Final Podiums
Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 15
1st 148 ZHOU, MEILING CHINA NATIONAL TEAM CHN
2nd 163 YEH, LI-HSUAN CHINESE TAIPEI NATIONAL TEAM TPE
3rd 843 KRAAYEVELD, ASHLEY SON`S TAEKWONDO ACADEMY CAN
3rd 1116 VASCONCELOS, JULIA UNAFFILIATED BRAZIL BRA
Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 18
1st 150 GUO, YUN FEI CHINA NATIONAL TEAM CHN
2nd 850 JOHANSSON, ELIN SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
3rd 1655 DUMAR PORTACION, KATHERINE COLOMBIAN NATIONAL TEAM COL
3rd 1482 CHUANG, CHIA CHIA UNAFILLIATED CHINESE TAIPEI TPE
Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 16
1st 1137 ESPINOZA, MARIA UNAFFILIATED MEXICO MEX
2nd 730 WEEKES, CRYSTAL PUERTO RICO NATIONAL TEAM PUR
3rd 917 GORMAN-SHORE, MADELYNN THE ROCK TAEKWONDO SPORT C USA
3rd 1361 BERGER, CASSIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 13
1st 727 ACOSTA, BRISEIDA PREPA UAS NAVOLATO MEX
2nd 1649 RODRIGUEZ, KATHERINE DOMINICAN NATIONAL TEAM DOM
3rd 1658 LAURIN, LYNDA NON-AFFILIATED – TEXAS USA
3rd 151 ZHENG, SHUYIN CHINA NATIONAL TEAM CHN
Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 18
1st 76 LAACHRAOUI, MOURAD BELGIUM NATIONAL TEAM BEL
2nd 375 WOOLLEY, JACK IRL – UNKNOWN IRL
3rd 221 GENEST, CEDRIC CLUB TAEKWONDO SAINTE-FOY CAN
3rd 1364 KIM, DAVID UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Seniors Male A -58 – Competitors: 35
1st 73 NAVARRO, CARLOS BARRIO OLYMPIC TAEKWONDO, A. MEX
2nd 309 KHALIL, SAFWAN GLOBAL MARTIAL ARTS AUS
3rd 1650 MUNOZ OVIEDO, OSCAR LUIS COLOMBIAN NATIONAL TEAM COL
3rd 914 HANPRAB, TAWIN THAILAND NATIONAL TEAM THA
Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 49
1st 153 ZHAO, SHUAI CHINA NATIONAL TEAM CHN
2nd 78 KETBI, SI MOHAMED BELGIUM NATIONAL TEAM BEL
3rd 915 KLOMPONG, NUTTHAWEE THAILAND NATIONAL TEAM THA
3rd 1645 PIE, LUISITO DOMINICAN NATIONAL TEAM DOM
Category: Seniors Male A -68 – Competitors: 52
1st 1140 TORRES VAZQUEZ, ISAAC RAMON UNAFFILIATED MEXICO MEX
2nd 166 HUANG, YU-JEN CHINESE TAIPEI NATIONAL TEAM TPE
3rd 509 PEREZ, YOSVEL MASTER YOSVANY TAEKWONDO USA
3rd 731 COLON, LUIS PUERTO RICO NATIONAL TEAM PUR
Day 2 – Final Podiums
Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 12
1st 160 LIN, WAN-TING CHINESE TAIPEI NATIONAL TEAM TPE
2nd 1110 OLIVEIRA, LETICIA UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 261 RIVERA, MELIZA ECEDAO- TKD PUR
3rd 1111 SANTOS, VALERIA UNAFFILIATED BRAZIL BRA
Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 27
1st 912 WONGPATTANAKIT, PANIPAK THAILAND NATIONAL TEAM THA
2nd 1134 MANJARREZ, ITZEL UNAFFILIATED MEXICO MEX
3rd 219 DALLAIRE LEBLANC, CAMILLE CLUB TAEKWONDO SAINTE-FOY CAN
3rd 1653 RODRIGUEZ PIRACON, IBETH CAMI COLOMBIAN NATIONAL TEAM COL
Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 31
1st 145 WU, JINGYU CHINA NATIONAL TEAM CHN
2nd 1112 REIS, TALISCA UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 146 ZHAN, TIAN RUI CHINA NATIONAL TEAM CHN
3rd 911 SONKHAM, CHANATIP THAILAND NATIONAL TEAM THA
Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 42
1st 75 CRAEN, INDRA BELGIUM NATIONAL TEAM BEL
2nd 913 HARNSUJIN, PHANNAPA THAILAND NATIONAL TEAM THA
3rd 1654 PATINO MARIN, DORIS ESMID COLOMBIAN NATIONAL TEAM COL
3rd 28 ANGIOLILLO, LUCIANA ARGENTINA NATIONAL TEAM ARG
Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 30
1st 80 CORTEN, NICHOLAS BELGIUM NATIONAL TEAM BEL
2nd 1652 LOZANO RUIZ, NEIDER COLOMBIAN NATIONAL TEAM COL
3rd 1123 MOURA, HENRIQUE UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 33 ALVAREZ, JORGE ARGENTINA NATIONAL TEAM ARG
Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 34
1st 1646 HERNANDEZ, MOISES DOMINICAN NATIONAL TEAM DOM
2nd 167 LIU, WEI-TING CHINESE TAIPEI NATIONAL TEAM TPE
3rd 1408 ISHIDA, JAYSEN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 34 CRISMANICH, SEBASTIAN ARGENTINA NATIONAL TEAM ARG
Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 12
1st 157 QIAO, SEN CHINA NATIONAL TEAM CHN
2nd 223 BERGERON, MARC ANDRE CLUB TAEKWONDO SAINTE-FOY CAN
3rd 1612 STEWART, JORDAN YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
3rd 169 LI, YUEH-LIN CHINESE TAIPEI NATIONAL TEAM TPE
Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 17
1st 1631 ALBA CASTILLO, RAFAEL CUBA NATIONAL TEAM CUB
2nd 35 SIO, MARTIN ARGENTINA NATIONAL TEAM ARG
3rd 1633 DESPAIGNE, ROBELIS CUBA NATIONAL TEAM CUB
3rd 159 YANG, YI CHINA NATIONAL TEAM CH
Day 1 – Final Podiums
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 25
1st 879 VISITACION, BRANDON TAEMA TAEKWONDO USA
2nd 1267 NICKOLAS, CARL A. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1268 HURD, FRANCIS UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1132 HERNANDEZ, EMILIANO UNAFFILIATED MEXICO MEX
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 15
1st 1275 NORZAGARAY-GARCIA, JUANCARL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 513 GARZA, ROBERTO MDK USA
3rd 756 MAGAJES, AJ RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 545 KIM, JONATHAN MODERN DAY KNIGHTS USA
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 21
1st 1284 BACTISTA, VAN MITCHEL S. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 189 LO, KODY CUTTING EDGE MARTIAL ARTS USA
3rd 678 DOMINGUEZ, OMAR OTT – OPTIMUM TRAINING TAEKW USA
3rd 1282 SNOW, TIMOTHY UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 28
1st 1287 TRAN, AUSTIN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1290 MENDEZ, GABRIEL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 546 KWAK, DERRICK MODERN DAY KNIGHTS USA
3rd 714 DRUMMOND, EDWIN JR PEAK PERFORMANCE VA USA
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 29
1st 132 OROZCO, LUIS CHANG LEES TAEKWONDO CENTE USA
2nd 1292 ROHAL, JOSEPH POWER KIX MARTIAL ARTS USA
3rd 1300 ALVARADO, JUAN PABLO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1295 BRAVO, ALEJANDRO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 14
1st 996 LIU, JOSHUA U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
2nd 1109 NETO, LUIZ UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1570 ROBINSON, ETHAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 1304 BARTLETT, ADAM UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 10
1st 16 JACKSON III, ARTHUR AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
2nd 127 MANCUSO, MICHAEL CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
3rd 997 CHUNG, JACOB U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 472 BRIVAL, KEVAN MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 25
1st 879 VISITACION, BRANDON TAEMA TAEKWONDO USA
2nd 1267 NICKOLAS, CARL A. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1268 HURD, FRANCIS UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1132 HERNANDEZ, EMILIANO UNAFFILIATED MEXICO MEX
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 15
1st 1275 NORZAGARAY-GARCIA, JUANCARL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 513 GARZA, ROBERTO MDK USA
3rd 756 MAGAJES, AJ RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 545 KIM, JONATHAN MODERN DAY KNIGHTS USA
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 21
1st 1284 BACTISTA, VAN MITCHEL S. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 189 LO, KODY CUTTING EDGE MARTIAL ARTS USA
3rd 678 DOMINGUEZ, OMAR OTT – OPTIMUM TRAINING TAEKW USA
3rd 1282 SNOW, TIMOTHY UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 28
1st 1287 TRAN, AUSTIN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1290 MENDEZ, GABRIEL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 546 KWAK, DERRICK MODERN DAY KNIGHTS USA
3rd 714 DRUMMOND, EDWIN JR PEAK PERFORMANCE VA USA
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 29
1st 132 OROZCO, LUIS CHANG LEES TAEKWONDO CENTE USA
2nd 1292 ROHAL, JOSEPH POWER KIX MARTIAL ARTS USA
3rd 1300 ALVARADO, JUAN PABLO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1295 BRAVO, ALEJANDRO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 14
1st 996 LIU, JOSHUA U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
2nd 1109 NETO, LUIZ UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1570 ROBINSON, ETHAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 1304 BARTLETT, ADAM UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 10
1st 16 JACKSON III, ARTHUR AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
2nd 127 MANCUSO, MICHAEL CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
3rd 997 CHUNG, JACOB U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 472 BRIVAL, KEVAN MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 25
1st 879 VISITACION, BRANDON TAEMA TAEKWONDO USA
2nd 1267 NICKOLAS, CARL A. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1268 HURD, FRANCIS UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1132 HERNANDEZ, EMILIANO UNAFFILIATED MEXICO MEX
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 15
1st 1275 NORZAGARAY-GARCIA, JUANCARL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 513 GARZA, ROBERTO MDK USA
3rd 756 MAGAJES, AJ RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 545 KIM, JONATHAN MODERN DAY KNIGHTS USA
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 21
1st 1284 BACTISTA, VAN MITCHEL S. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 189 LO, KODY CUTTING EDGE MARTIAL ARTS USA
3rd 678 DOMINGUEZ, OMAR OTT – OPTIMUM TRAINING TAEKW USA
3rd 1282 SNOW, TIMOTHY UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 28
1st 1287 TRAN, AUSTIN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1290 MENDEZ, GABRIEL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 546 KWAK, DERRICK MODERN DAY KNIGHTS USA
3rd 714 DRUMMOND, EDWIN JR PEAK PERFORMANCE VA USA
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 29
1st 132 OROZCO, LUIS CHANG LEES TAEKWONDO CENTE USA
2nd 1292 ROHAL, JOSEPH POWER KIX MARTIAL ARTS USA
3rd 1300 ALVARADO, JUAN PABLO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1295 BRAVO, ALEJANDRO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 14
1st 996 LIU, JOSHUA U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
2nd 1109 NETO, LUIZ UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1570 ROBINSON, ETHAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 1304 BARTLETT, ADAM UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 10
1st 16 JACKSON III, ARTHUR AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
2nd 127 MANCUSO, MICHAEL CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
3rd 997 CHUNG, JACOB U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 472 BRIVAL, KEVAN MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 25
1st 879 VISITACION, BRANDON TAEMA TAEKWONDO USA
2nd 1267 NICKOLAS, CARL A. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1268 HURD, FRANCIS UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1132 HERNANDEZ, EMILIANO UNAFFILIATED MEXICO MEX
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 15
1st 1275 NORZAGARAY-GARCIA, JUANCARL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 513 GARZA, ROBERTO MDK USA
3rd 756 MAGAJES, AJ RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 545 KIM, JONATHAN MODERN DAY KNIGHTS USA
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 21
1st 1284 BACTISTA, VAN MITCHEL S. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 189 LO, KODY CUTTING EDGE MARTIAL ARTS USA
3rd 678 DOMINGUEZ, OMAR OTT – OPTIMUM TRAINING TAEKW USA
3rd 1282 SNOW, TIMOTHY UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 28
1st 1287 TRAN, AUSTIN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1290 MENDEZ, GABRIEL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 546 KWAK, DERRICK MODERN DAY KNIGHTS USA
3rd 714 DRUMMOND, EDWIN JR PEAK PERFORMANCE VA USA
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 29
1st 132 OROZCO, LUIS CHANG LEES TAEKWONDO CENTE USA
2nd 1292 ROHAL, JOSEPH POWER KIX MARTIAL ARTS USA
3rd 1300 ALVARADO, JUAN PABLO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1295 BRAVO, ALEJANDRO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 14
1st 996 LIU, JOSHUA U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
2nd 1109 NETO, LUIZ UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1570 ROBINSON, ETHAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 1304 BARTLETT, ADAM UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 10
1st 16 JACKSON III, ARTHUR AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
2nd 127 MANCUSO, MICHAEL CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
3rd 997 CHUNG, JACOB U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 472 BRIVAL, KEVAN MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 25
1st 879 VISITACION, BRANDON TAEMA TAEKWONDO USA
2nd 1267 NICKOLAS, CARL A. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1268 HURD, FRANCIS UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1132 HERNANDEZ, EMILIANO UNAFFILIATED MEXICO MEX
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 15
1st 1275 NORZAGARAY-GARCIA, JUANCARL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 513 GARZA, ROBERTO MDK USA
3rd 756 MAGAJES, AJ RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 545 KIM, JONATHAN MODERN DAY KNIGHTS USA
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 21
1st 1284 BACTISTA, VAN MITCHEL S. UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 189 LO, KODY CUTTING EDGE MARTIAL ARTS USA
3rd 678 DOMINGUEZ, OMAR OTT – OPTIMUM TRAINING TAEKW USA
3rd 1282 SNOW, TIMOTHY UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 28
1st 1287 TRAN, AUSTIN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1290 MENDEZ, GABRIEL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 546 KWAK, DERRICK MODERN DAY KNIGHTS USA
3rd 714 DRUMMOND, EDWIN JR PEAK PERFORMANCE VA USA
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 29
1st 132 OROZCO, LUIS CHANG LEES TAEKWONDO CENTE USA
2nd 1292 ROHAL, JOSEPH POWER KIX MARTIAL ARTS USA
3rd 1300 ALVARADO, JUAN PABLO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1295 BRAVO, ALEJANDRO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 14
1st 996 LIU, JOSHUA U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
2nd 1109 NETO, LUIZ UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1570 ROBINSON, ETHAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 1304 BARTLETT, ADAM UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 10
1st 16 JACKSON III, ARTHUR AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
2nd 127 MANCUSO, MICHAEL CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
3rd 997 CHUNG, JACOB U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 472 BRIVAL, KEVAN MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 7
1st 440 WILSON, JOSHUA KTA MINT HILL USA
2nd 703 RODRIGUEZ, JOSEPH PEAK PERFORMANCE USA
3rd 1071 EID, ABDULLAH USA – UNKNOWN USA
3rd 65 CLEGHORN, JOSHUA AUTHENTIC TAEKWONDO CAN
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 7
1st 1572 ANN, ALASAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
2nd 437 REBEL, JACKSON KOS BLACK BELT ACADEMY INC. USA
3rd 757 GUZZO, PASCAL RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 1308 NOAH, GUSTAVO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 5
1st 962 KESELJ, ALEKSANDAR TAEKWONDO CENTER STUTTGART GER
2nd 841 BENSON, ADAM SHERWOOD PARK TIGER TAEKWO CAN
3rd 870 AHN, JIHO TAEKWONDO ALL IN USA
3rd 1606 KEENAN, JOHN DANIEL YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 9
1st 87 CHAI CHONG, KIANA BLACK BELT ACADEMY USA
2nd 791 VENTURA, KARYL SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 420 MARTINEZ, BRIANA KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 989 COLOSO, AIKO U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 13
1st 796 MITELBERG, LEAH SHIMS MARTIAL ARTS ACADEMY USA
2nd 421 ANTONIO, CHEYENNE EUNICE KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 1489 SALCEDO, KARLA UNAFILLIATED ECUADOR ECU
3rd 522 ROSSIO, JENNA MIDWEST TAE KWON DO USA
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 6
1st 1314 HRUNKA, ISABELLA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 857 LEE, EMILY SPORT TKD CAN
3rd 17 KAUR, ANMOL AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
3rd 684 PAINTER, SHAUNTEL PACE ACADEMY TAEKWONDO USA
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 19
1st 979 LIU, KAIQI TEAM HENAN PROVINCE – CHINA CHN
2nd 1316 TIMMONS, ASHLI UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1617 TRANQUILLE, VIVIANE CLUB DE TAEKWONDO OLYMPIQU CAN
3rd 102 PETERSON, CEILI BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 7
1st 440 WILSON, JOSHUA KTA MINT HILL USA
2nd 703 RODRIGUEZ, JOSEPH PEAK PERFORMANCE USA
3rd 1071 EID, ABDULLAH USA – UNKNOWN USA
3rd 65 CLEGHORN, JOSHUA AUTHENTIC TAEKWONDO CAN
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 7
1st 1572 ANN, ALASAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
2nd 437 REBEL, JACKSON KOS BLACK BELT ACADEMY INC. USA
3rd 757 GUZZO, PASCAL RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 1308 NOAH, GUSTAVO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 5
1st 962 KESELJ, ALEKSANDAR TAEKWONDO CENTER STUTTGART GER
2nd 841 BENSON, ADAM SHERWOOD PARK TIGER TAEKWO CAN
3rd 870 AHN, JIHO TAEKWONDO ALL IN USA
3rd 1606 KEENAN, JOHN DANIEL YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 9
1st 87 CHAI CHONG, KIANA BLACK BELT ACADEMY USA
2nd 791 VENTURA, KARYL SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 420 MARTINEZ, BRIANA KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 989 COLOSO, AIKO U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 13
1st 796 MITELBERG, LEAH SHIMS MARTIAL ARTS ACADEMY USA
2nd 421 ANTONIO, CHEYENNE EUNICE KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 1489 SALCEDO, KARLA UNAFILLIATED ECUADOR ECU
3rd 522 ROSSIO, JENNA MIDWEST TAE KWON DO USA
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 6
1st 1314 HRUNKA, ISABELLA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 857 LEE, EMILY SPORT TKD CAN
3rd 17 KAUR, ANMOL AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
3rd 684 PAINTER, SHAUNTEL PACE ACADEMY TAEKWONDO USA
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 19
1st 979 LIU, KAIQI TEAM HENAN PROVINCE – CHINA CHN
2nd 1316 TIMMONS, ASHLI UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1617 TRANQUILLE, VIVIANE CLUB DE TAEKWONDO OLYMPIQU CAN
3rd 102 PETERSON, CEILI BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 7
1st 440 WILSON, JOSHUA KTA MINT HILL USA
2nd 703 RODRIGUEZ, JOSEPH PEAK PERFORMANCE USA
3rd 1071 EID, ABDULLAH USA – UNKNOWN USA
3rd 65 CLEGHORN, JOSHUA AUTHENTIC TAEKWONDO CAN
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 7
1st 1572 ANN, ALASAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
2nd 437 REBEL, JACKSON KOS BLACK BELT ACADEMY INC. USA
3rd 757 GUZZO, PASCAL RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 1308 NOAH, GUSTAVO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 5
1st 962 KESELJ, ALEKSANDAR TAEKWONDO CENTER STUTTGART GER
2nd 841 BENSON, ADAM SHERWOOD PARK TIGER TAEKWO CAN
3rd 870 AHN, JIHO TAEKWONDO ALL IN USA
3rd 1606 KEENAN, JOHN DANIEL YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 9
1st 87 CHAI CHONG, KIANA BLACK BELT ACADEMY USA
2nd 791 VENTURA, KARYL SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 420 MARTINEZ, BRIANA KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 989 COLOSO, AIKO U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 13
1st 796 MITELBERG, LEAH SHIMS MARTIAL ARTS ACADEMY USA
2nd 421 ANTONIO, CHEYENNE EUNICE KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 1489 SALCEDO, KARLA UNAFILLIATED ECUADOR ECU
3rd 522 ROSSIO, JENNA MIDWEST TAE KWON DO USA
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 6
1st 1314 HRUNKA, ISABELLA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 857 LEE, EMILY SPORT TKD CAN
3rd 17 KAUR, ANMOL AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
3rd 684 PAINTER, SHAUNTEL PACE ACADEMY TAEKWONDO USA
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 19
1st 979 LIU, KAIQI TEAM HENAN PROVINCE – CHINA CHN
2nd 1316 TIMMONS, ASHLI UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1617 TRANQUILLE, VIVIANE CLUB DE TAEKWONDO OLYMPIQU CAN
3rd 102 PETERSON, CEILI BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 7
1st 440 WILSON, JOSHUA KTA MINT HILL USA
2nd 703 RODRIGUEZ, JOSEPH PEAK PERFORMANCE USA
3rd 1071 EID, ABDULLAH USA – UNKNOWN USA
3rd 65 CLEGHORN, JOSHUA AUTHENTIC TAEKWONDO CAN
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 7
1st 1572 ANN, ALASAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
2nd 437 REBEL, JACKSON KOS BLACK BELT ACADEMY INC. USA
3rd 757 GUZZO, PASCAL RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 1308 NOAH, GUSTAVO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 5
1st 962 KESELJ, ALEKSANDAR TAEKWONDO CENTER STUTTGART GER
2nd 841 BENSON, ADAM SHERWOOD PARK TIGER TAEKWO CAN
3rd 870 AHN, JIHO TAEKWONDO ALL IN USA
3rd 1606 KEENAN, JOHN DANIEL YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 9
1st 87 CHAI CHONG, KIANA BLACK BELT ACADEMY USA
2nd 791 VENTURA, KARYL SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 420 MARTINEZ, BRIANA KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 989 COLOSO, AIKO U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 13
1st 796 MITELBERG, LEAH SHIMS MARTIAL ARTS ACADEMY USA
2nd 421 ANTONIO, CHEYENNE EUNICE KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 1489 SALCEDO, KARLA UNAFILLIATED ECUADOR ECU
3rd 522 ROSSIO, JENNA MIDWEST TAE KWON DO USA
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 6
1st 1314 HRUNKA, ISABELLA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 857 LEE, EMILY SPORT TKD CAN
3rd 17 KAUR, ANMOL AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
3rd 684 PAINTER, SHAUNTEL PACE ACADEMY TAEKWONDO USA
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 19
1st 979 LIU, KAIQI TEAM HENAN PROVINCE – CHINA CHN
2nd 1316 TIMMONS, ASHLI UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1617 TRANQUILLE, VIVIANE CLUB DE TAEKWONDO OLYMPIQU CAN
3rd 102 PETERSON, CEILI BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 7
1st 440 WILSON, JOSHUA KTA MINT HILL USA
2nd 703 RODRIGUEZ, JOSEPH PEAK PERFORMANCE USA
3rd 1071 EID, ABDULLAH USA – UNKNOWN USA
3rd 65 CLEGHORN, JOSHUA AUTHENTIC TAEKWONDO CAN
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 7
1st 1572 ANN, ALASAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
2nd 437 REBEL, JACKSON KOS BLACK BELT ACADEMY INC. USA
3rd 757 GUZZO, PASCAL RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
3rd 1308 NOAH, GUSTAVO UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 5
1st 962 KESELJ, ALEKSANDAR TAEKWONDO CENTER STUTTGART GER
2nd 841 BENSON, ADAM SHERWOOD PARK TIGER TAEKWO CAN
3rd 870 AHN, JIHO TAEKWONDO ALL IN USA
3rd 1606 KEENAN, JOHN DANIEL YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 9
1st 87 CHAI CHONG, KIANA BLACK BELT ACADEMY USA
2nd 791 VENTURA, KARYL SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 420 MARTINEZ, BRIANA KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 989 COLOSO, AIKO U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 13
1st 796 MITELBERG, LEAH SHIMS MARTIAL ARTS ACADEMY USA
2nd 421 ANTONIO, CHEYENNE EUNICE KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
3rd 1489 SALCEDO, KARLA UNAFILLIATED ECUADOR ECU
3rd 522 ROSSIO, JENNA MIDWEST TAE KWON DO USA
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 6
1st 1314 HRUNKA, ISABELLA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 857 LEE, EMILY SPORT TKD CAN
3rd 17 KAUR, ANMOL AMERICA TAE KWON DO CENTER USA
3rd 684 PAINTER, SHAUNTEL PACE ACADEMY TAEKWONDO USA
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 19
1st 979 LIU, KAIQI TEAM HENAN PROVINCE – CHINA CHN
2nd 1316 TIMMONS, ASHLI UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 1617 TRANQUILLE, VIVIANE CLUB DE TAEKWONDO OLYMPIQU CAN
3rd 102 PETERSON, CEILI BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 24
1st 1319 WEBER, LOGAN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 327 ROLAFF, DESIRAE GT SPORT TAEKWONDO USA
3rd 1320 CHANG, MIA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 562 ENGLISH, KYAH MELB. TAEKWONDO CENTRE – MAL AUS
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 17
1st 984 SREDOJEVIC, BOGDANA TRI STAR TAEKWONDO CAN
2nd 1584 NICHOLSON, SOFIE WOO KIM SURREY TAEKWONDO CAN
3rd 709 NOBLE, TRINITY ARIANNA ISABELL PEAK PERFORMANCE FL USA
3rd 664 VELA, GLORIA OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 9
1st 959 PARK, SKYLAR TAE RYONG PARK ACADEMY CAN
2nd 103 ETTINGER, ANYA BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
3rd 1073 CARROLL, SIERRA USA – UNKNOWN USA
3rd 1325 FISK, ABIGAIL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 8
1st 1329 DIAZ, MELANIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1328 RODRIGUEZ, CEANA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 948 ARNOLD, ASHLYN TAE GEUK TAE KWON DO LTD. CAN
3rd 1607 ROMANSKI, VANESSA YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 6
1st 224 ANDERSEN, JASMIN DEN – UNKNOWN DEN
2nd 1330 BERGER, CASSIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 450 WOZNIAK, MAKAYLA LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
3rd 409 HENRY, CAMRYN KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 7
1st 916 GORMAN-SHORE, MADELYNN THE ROCK TAEKWONDO SPORT C USA
2nd 203 LEMME, MARIE FIRING CHON-JI TAEKWONDO HOKKSUND NOR
3rd 99 LAURIDSEN, NATALIE BRANDE TKD KLUB DEN
3rd 898 HOBDAY, CHELSEA TANS TAEKWONDO AUS
Category: Para Male K43 -75 – Competitors: 1
1st 1621 FELIX , SABATES FELIX UNAFFILIATED FLORIDA USA
Category: Para Female K44 -58 – Competitors: 1
1st 1619 BRIANNA, SALINARO CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 24
1st 1319 WEBER, LOGAN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 327 ROLAFF, DESIRAE GT SPORT TAEKWONDO USA
3rd 1320 CHANG, MIA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 562 ENGLISH, KYAH MELB. TAEKWONDO CENTRE – MAL AUS
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 17
1st 984 SREDOJEVIC, BOGDANA TRI STAR TAEKWONDO CAN
2nd 1584 NICHOLSON, SOFIE WOO KIM SURREY TAEKWONDO CAN
3rd 709 NOBLE, TRINITY ARIANNA ISABELL PEAK PERFORMANCE FL USA
3rd 664 VELA, GLORIA OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 9
1st 959 PARK, SKYLAR TAE RYONG PARK ACADEMY CAN
2nd 103 ETTINGER, ANYA BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
3rd 1073 CARROLL, SIERRA USA – UNKNOWN USA
3rd 1325 FISK, ABIGAIL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 8
1st 1329 DIAZ, MELANIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1328 RODRIGUEZ, CEANA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 948 ARNOLD, ASHLYN TAE GEUK TAE KWON DO LTD. CAN
3rd 1607 ROMANSKI, VANESSA YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 6
1st 224 ANDERSEN, JASMIN DEN – UNKNOWN DEN
2nd 1330 BERGER, CASSIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 450 WOZNIAK, MAKAYLA LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
3rd 409 HENRY, CAMRYN KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 7
1st 916 GORMAN-SHORE, MADELYNN THE ROCK TAEKWONDO SPORT C USA
2nd 203 LEMME, MARIE FIRING CHON-JI TAEKWONDO HOKKSUND NOR
3rd 99 LAURIDSEN, NATALIE BRANDE TKD KLUB DEN
3rd 898 HOBDAY, CHELSEA TANS TAEKWONDO AUS
Category: Para Male K43 -75 – Competitors: 1
1st 1621 FELIX , SABATES FELIX UNAFFILIATED FLORIDA USA
Category: Para Female K44 -58 – Competitors: 1
1st 1619 BRIANNA, SALINARO CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 24
1st 1319 WEBER, LOGAN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 327 ROLAFF, DESIRAE GT SPORT TAEKWONDO USA
3rd 1320 CHANG, MIA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 562 ENGLISH, KYAH MELB. TAEKWONDO CENTRE – MAL AUS
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 17
1st 984 SREDOJEVIC, BOGDANA TRI STAR TAEKWONDO CAN
2nd 1584 NICHOLSON, SOFIE WOO KIM SURREY TAEKWONDO CAN
3rd 709 NOBLE, TRINITY ARIANNA ISABELL PEAK PERFORMANCE FL USA
3rd 664 VELA, GLORIA OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 9
1st 959 PARK, SKYLAR TAE RYONG PARK ACADEMY CAN
2nd 103 ETTINGER, ANYA BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
3rd 1073 CARROLL, SIERRA USA – UNKNOWN USA
3rd 1325 FISK, ABIGAIL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 8
1st 1329 DIAZ, MELANIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1328 RODRIGUEZ, CEANA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 948 ARNOLD, ASHLYN TAE GEUK TAE KWON DO LTD. CAN
3rd 1607 ROMANSKI, VANESSA YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 6
1st 224 ANDERSEN, JASMIN DEN – UNKNOWN DEN
2nd 1330 BERGER, CASSIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 450 WOZNIAK, MAKAYLA LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
3rd 409 HENRY, CAMRYN KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 7
1st 916 GORMAN-SHORE, MADELYNN THE ROCK TAEKWONDO SPORT C USA
2nd 203 LEMME, MARIE FIRING CHON-JI TAEKWONDO HOKKSUND NOR
3rd 99 LAURIDSEN, NATALIE BRANDE TKD KLUB DEN
3rd 898 HOBDAY, CHELSEA TANS TAEKWONDO AUS
Category: Para Male K43 -75 – Competitors: 1
1st 1621 FELIX , SABATES FELIX UNAFFILIATED FLORIDA USA
Category: Para Female K44 -58 – Competitors: 1
1st 1619 BRIANNA, SALINARO CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 24
1st 1319 WEBER, LOGAN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 327 ROLAFF, DESIRAE GT SPORT TAEKWONDO USA
3rd 1320 CHANG, MIA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 562 ENGLISH, KYAH MELB. TAEKWONDO CENTRE – MAL AUS
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 17
1st 984 SREDOJEVIC, BOGDANA TRI STAR TAEKWONDO CAN
2nd 1584 NICHOLSON, SOFIE WOO KIM SURREY TAEKWONDO CAN
3rd 709 NOBLE, TRINITY ARIANNA ISABELL PEAK PERFORMANCE FL USA
3rd 664 VELA, GLORIA OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 9
1st 959 PARK, SKYLAR TAE RYONG PARK ACADEMY CAN
2nd 103 ETTINGER, ANYA BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
3rd 1073 CARROLL, SIERRA USA – UNKNOWN USA
3rd 1325 FISK, ABIGAIL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 8
1st 1329 DIAZ, MELANIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1328 RODRIGUEZ, CEANA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 948 ARNOLD, ASHLYN TAE GEUK TAE KWON DO LTD. CAN
3rd 1607 ROMANSKI, VANESSA YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 6
1st 224 ANDERSEN, JASMIN DEN – UNKNOWN DEN
2nd 1330 BERGER, CASSIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 450 WOZNIAK, MAKAYLA LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
3rd 409 HENRY, CAMRYN KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 7
1st 916 GORMAN-SHORE, MADELYNN THE ROCK TAEKWONDO SPORT C USA
2nd 203 LEMME, MARIE FIRING CHON-JI TAEKWONDO HOKKSUND NOR
3rd 99 LAURIDSEN, NATALIE BRANDE TKD KLUB DEN
3rd 898 HOBDAY, CHELSEA TANS TAEKWONDO AUS
Category: Para Male K43 -75 – Competitors: 1
1st 1621 FELIX , SABATES FELIX UNAFFILIATED FLORIDA USA
Category: Para Female K44 -58 – Competitors: 1
1st 1619 BRIANNA, SALINARO CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 24
1st 1319 WEBER, LOGAN UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 327 ROLAFF, DESIRAE GT SPORT TAEKWONDO USA
3rd 1320 CHANG, MIA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 562 ENGLISH, KYAH MELB. TAEKWONDO CENTRE – MAL AUS
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 17
1st 984 SREDOJEVIC, BOGDANA TRI STAR TAEKWONDO CAN
2nd 1584 NICHOLSON, SOFIE WOO KIM SURREY TAEKWONDO CAN
3rd 709 NOBLE, TRINITY ARIANNA ISABELL PEAK PERFORMANCE FL USA
3rd 664 VELA, GLORIA OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 9
1st 959 PARK, SKYLAR TAE RYONG PARK ACADEMY CAN
2nd 103 ETTINGER, ANYA BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
3rd 1073 CARROLL, SIERRA USA – UNKNOWN USA
3rd 1325 FISK, ABIGAIL UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 8
1st 1329 DIAZ, MELANIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1328 RODRIGUEZ, CEANA UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 948 ARNOLD, ASHLYN TAE GEUK TAE KWON DO LTD. CAN
3rd 1607 ROMANSKI, VANESSA YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 6
1st 224 ANDERSEN, JASMIN DEN – UNKNOWN DEN
2nd 1330 BERGER, CASSIE UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
3rd 450 WOZNIAK, MAKAYLA LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
3rd 409 HENRY, CAMRYN KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 7
1st 916 GORMAN-SHORE, MADELYNN THE ROCK TAEKWONDO SPORT C USA
2nd 203 LEMME, MARIE FIRING CHON-JI TAEKWONDO HOKKSUND NOR
3rd 99 LAURIDSEN, NATALIE BRANDE TKD KLUB DEN
3rd 898 HOBDAY, CHELSEA TANS TAEKWONDO AUS
Category: Para Male K43 -75 – Competitors: 1
1st 1621 FELIX , SABATES FELIX UNAFFILIATED FLORIDA USA
Category: Para Female K44 -58 – Competitors: 1
1st 1619 BRIANNA, SALINARO CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
Category: Para Male K44 +75 – Competitors: 2
1st 1628 MEDELL, EVAN GREGORY LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
2nd 1622 STACEY, CORBIN UNAFFILIATED OHIO USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A -49 – Competitors: 1
1st 577 KILDAY, ANDREA NEW ZEALAND NATIONAL TEAM NZL
Category: Ultra (33 – 45) Female A -67 – Competitors: 3
1st 1460 SHAHBAZI, SANAZ UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1099 NEIBAUR, ADRIANNE USA – UNKNOWN USA
3rd 335 SPOO, KATIE HAS TAEKWONDO ACADEMY USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A +67 – Competitors: 2
1st 1514 RYU, VERONICA WORLD CHAMPION CENTER USA
2nd 887 RIEDISSER, JAN TAIGA TAEKWONDO USA
Category: Ultra (33 – 45) Male A -68 – Competitors: 4
1st 330 MOGHAL, REHMAN GRORUD TAEKWONDO KLUBB NOR
2nd 674 BUGARIN, MICHAEL JOHN ONGS TAEKWONDO USA
3rd 1624 TAMBYRAJAH, LAURY AUSTRALIA NATIONAL TEAM AUS
3rd 473 SARAH, PASCAL MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Ultra (33 – 45) Male A -80 – Competitors: 6
1st 495 CHOI, CHANG MASTER YOOS SUMMIT MARTIAL A USA
2nd 1627 GARCIA, JUAN CARLOS USA – UNKNOWN USA
3rd 1125 OLIVEIRA, VINICIUS UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1640 DA SILVA, DINARTE MACAE TEAM BRA
Category: Ultra (33 – 45) Male A +80 – Competitors: 2
1st 834 WARBURTON, MARK SARNIA OLYMPIC TAEKWONDO AC CAN
2nd 621 CALDWELL, CALEB NON-AFFILIATED – MISSOURI USA
Category: Ultra (46+) Female A -57 – Competitors: 3
1st 129 TRIGG, JAN CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
2nd 411 CASTRO, IMELDA KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
3rd 853 HEDLUND, EVA SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
Category: Ultra (46+) Female A -67 – Competitors: 1
1st 711 GURITZKY, LORAINE PEAK PERFORMANCE FL USA
Category: Para Male K44 +75 – Competitors: 2
1st 1628 MEDELL, EVAN GREGORY LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
2nd 1622 STACEY, CORBIN UNAFFILIATED OHIO USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A -49 – Competitors: 1
1st 577 KILDAY, ANDREA NEW ZEALAND NATIONAL TEAM NZL
Category: Ultra (33 – 45) Female A -67 – Competitors: 3
1st 1460 SHAHBAZI, SANAZ UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1099 NEIBAUR, ADRIANNE USA – UNKNOWN USA
3rd 335 SPOO, KATIE HAS TAEKWONDO ACADEMY USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A +67 – Competitors: 2
1st 1514 RYU, VERONICA WORLD CHAMPION CENTER USA
2nd 887 RIEDISSER, JAN TAIGA TAEKWONDO USA
Category: Ultra (33 – 45) Male A -68 – Competitors: 4
1st 330 MOGHAL, REHMAN GRORUD TAEKWONDO KLUBB NOR
2nd 674 BUGARIN, MICHAEL JOHN ONGS TAEKWONDO USA
3rd 1624 TAMBYRAJAH, LAURY AUSTRALIA NATIONAL TEAM AUS
3rd 473 SARAH, PASCAL MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Ultra (33 – 45) Male A -80 – Competitors: 6
1st 495 CHOI, CHANG MASTER YOOS SUMMIT MARTIAL A USA
2nd 1627 GARCIA, JUAN CARLOS USA – UNKNOWN USA
3rd 1125 OLIVEIRA, VINICIUS UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1640 DA SILVA, DINARTE MACAE TEAM BRA
Category: Ultra (33 – 45) Male A +80 – Competitors: 2
1st 834 WARBURTON, MARK SARNIA OLYMPIC TAEKWONDO AC CAN
2nd 621 CALDWELL, CALEB NON-AFFILIATED – MISSOURI USA
Category: Ultra (46+) Female A -57 – Competitors: 3
1st 129 TRIGG, JAN CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
2nd 411 CASTRO, IMELDA KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
3rd 853 HEDLUND, EVA SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
Category: Ultra (46+) Female A -67 – Competitors: 1
1st 711 GURITZKY, LORAINE PEAK PERFORMANCE FL USA
Category: Para Male K44 +75 – Competitors: 2
1st 1628 MEDELL, EVAN GREGORY LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
2nd 1622 STACEY, CORBIN UNAFFILIATED OHIO USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A -49 – Competitors: 1
1st 577 KILDAY, ANDREA NEW ZEALAND NATIONAL TEAM NZL
Category: Ultra (33 – 45) Female A -67 – Competitors: 3
1st 1460 SHAHBAZI, SANAZ UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1099 NEIBAUR, ADRIANNE USA – UNKNOWN USA
3rd 335 SPOO, KATIE HAS TAEKWONDO ACADEMY USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A +67 – Competitors: 2
1st 1514 RYU, VERONICA WORLD CHAMPION CENTER USA
2nd 887 RIEDISSER, JAN TAIGA TAEKWONDO USA
Category: Ultra (33 – 45) Male A -68 – Competitors: 4
1st 330 MOGHAL, REHMAN GRORUD TAEKWONDO KLUBB NOR
2nd 674 BUGARIN, MICHAEL JOHN ONGS TAEKWONDO USA
3rd 1624 TAMBYRAJAH, LAURY AUSTRALIA NATIONAL TEAM AUS
3rd 473 SARAH, PASCAL MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Ultra (33 – 45) Male A -80 – Competitors: 6
1st 495 CHOI, CHANG MASTER YOOS SUMMIT MARTIAL A USA
2nd 1627 GARCIA, JUAN CARLOS USA – UNKNOWN USA
3rd 1125 OLIVEIRA, VINICIUS UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1640 DA SILVA, DINARTE MACAE TEAM BRA
Category: Ultra (33 – 45) Male A +80 – Competitors: 2
1st 834 WARBURTON, MARK SARNIA OLYMPIC TAEKWONDO AC CAN
2nd 621 CALDWELL, CALEB NON-AFFILIATED – MISSOURI USA
Category: Ultra (46+) Female A -57 – Competitors: 3
1st 129 TRIGG, JAN CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
2nd 411 CASTRO, IMELDA KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
3rd 853 HEDLUND, EVA SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
Category: Ultra (46+) Female A -67 – Competitors: 1
1st 711 GURITZKY, LORAINE PEAK PERFORMANCE FL USA
Category: Para Male K44 +75 – Competitors: 2
1st 1628 MEDELL, EVAN GREGORY LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
2nd 1622 STACEY, CORBIN UNAFFILIATED OHIO USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A -49 – Competitors: 1
1st 577 KILDAY, ANDREA NEW ZEALAND NATIONAL TEAM NZL
Category: Ultra (33 – 45) Female A -67 – Competitors: 3
1st 1460 SHAHBAZI, SANAZ UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1099 NEIBAUR, ADRIANNE USA – UNKNOWN USA
3rd 335 SPOO, KATIE HAS TAEKWONDO ACADEMY USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A +67 – Competitors: 2
1st 1514 RYU, VERONICA WORLD CHAMPION CENTER USA
2nd 887 RIEDISSER, JAN TAIGA TAEKWONDO USA
Category: Ultra (33 – 45) Male A -68 – Competitors: 4
1st 330 MOGHAL, REHMAN GRORUD TAEKWONDO KLUBB NOR
2nd 674 BUGARIN, MICHAEL JOHN ONGS TAEKWONDO USA
3rd 1624 TAMBYRAJAH, LAURY AUSTRALIA NATIONAL TEAM AUS
3rd 473 SARAH, PASCAL MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Ultra (33 – 45) Male A -80 – Competitors: 6
1st 495 CHOI, CHANG MASTER YOOS SUMMIT MARTIAL A USA
2nd 1627 GARCIA, JUAN CARLOS USA – UNKNOWN USA
3rd 1125 OLIVEIRA, VINICIUS UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1640 DA SILVA, DINARTE MACAE TEAM BRA
Category: Ultra (33 – 45) Male A +80 – Competitors: 2
1st 834 WARBURTON, MARK SARNIA OLYMPIC TAEKWONDO AC CAN
2nd 621 CALDWELL, CALEB NON-AFFILIATED – MISSOURI USA
Category: Ultra (46+) Female A -57 – Competitors: 3
1st 129 TRIGG, JAN CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
2nd 411 CASTRO, IMELDA KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
3rd 853 HEDLUND, EVA SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
Category: Ultra (46+) Female A -67 – Competitors: 1
1st 711 GURITZKY, LORAINE PEAK PERFORMANCE FL USA
Category: Para Male K44 +75 – Competitors: 2
1st 1628 MEDELL, EVAN GREGORY LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
2nd 1622 STACEY, CORBIN UNAFFILIATED OHIO USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A -49 – Competitors: 1
1st 577 KILDAY, ANDREA NEW ZEALAND NATIONAL TEAM NZL
Category: Ultra (33 – 45) Female A -67 – Competitors: 3
1st 1460 SHAHBAZI, SANAZ UNAFFILIATED UNITED STATES OF USA
2nd 1099 NEIBAUR, ADRIANNE USA – UNKNOWN USA
3rd 335 SPOO, KATIE HAS TAEKWONDO ACADEMY USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A +67 – Competitors: 2
1st 1514 RYU, VERONICA WORLD CHAMPION CENTER USA
2nd 887 RIEDISSER, JAN TAIGA TAEKWONDO USA
Category: Ultra (33 – 45) Male A -68 – Competitors: 4
1st 330 MOGHAL, REHMAN GRORUD TAEKWONDO KLUBB NOR
2nd 674 BUGARIN, MICHAEL JOHN ONGS TAEKWONDO USA
3rd 1624 TAMBYRAJAH, LAURY AUSTRALIA NATIONAL TEAM AUS
3rd 473 SARAH, PASCAL MARTINIQUE NATIONAL TEAM MRN
Category: Ultra (33 – 45) Male A -80 – Competitors: 6
1st 495 CHOI, CHANG MASTER YOOS SUMMIT MARTIAL A USA
2nd 1627 GARCIA, JUAN CARLOS USA – UNKNOWN USA
3rd 1125 OLIVEIRA, VINICIUS UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1640 DA SILVA, DINARTE MACAE TEAM BRA
Category: Ultra (33 – 45) Male A +80 – Competitors: 2
1st 834 WARBURTON, MARK SARNIA OLYMPIC TAEKWONDO AC CAN
2nd 621 CALDWELL, CALEB NON-AFFILIATED – MISSOURI USA
Category: Ultra (46+) Female A -57 – Competitors: 3
1st 129 TRIGG, JAN CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
2nd 411 CASTRO, IMELDA KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
3rd 853 HEDLUND, EVA SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
Category: Ultra (46+) Female A -67 – Competitors: 1
1st 711 GURITZKY, LORAINE PEAK PERFORMANCE FL USA
Category: Ultra (46+) Female A +67 – Competitors: 2
1st 344 LOUIE, WENDY HIGH PERFORMANCE TAEKWOND USA
2nd 578 STOREY, HAYLEY NEW ZEALAND NATIONAL TEAM NZL
Category: Ultra (46+) Male A -80 – Competitors: 1
1st 354 PARK, JONG SANG HOSAN TAEKWONDO USA
Category: Ultra (46+) Male A +80 – Competitors: 5
1st 1580 HEUSSER, BRIAN WUNG LEE (S.K.) TAEKWONDO USA
2nd 331 WEYMARN, RICHARD VON GRORUD TAEKWONDO KLUBB NOR
3rd 18 CONCHA, FERNANDO AMERICAN COLLEGE OF TAEKWO USA
3rd 632 MORIN, ARMAND NON-AFFILIATED – NORTH CAROLI USA
US Olympic Team Trials
Three U.S. athletes moved a step closer to making their Olympic dreams a reality on Tuesday at the U.S. Olympic Team Trials for Taekwondo at the Reno-Sparks Convention Center in Reno, Nev. Stephen Lambdin (Colleyville, Texas), Steven Lopez (Sugar Land, Texas) and Paige McPherson (Sturgis, S.D.) all earned berths at the Pan American Qualification Tournament on March 10-11 in Aguascalientes, Mexico. Athletes who finish in the top two in Aguascalientes will qualify for the Rio de Janeiro 2016 Olympic Games, pending final approval from the United States Olympic Committee.

Lambdin, McPherson and Lopez. Photo: USA Taekwondo


Lambdin, seeking to make his first Olympic Team, faced 2008 Olympic silver medalist Mark Lopez (Sugar Land, Texas) in the men’s heavyweight (+80kg) division. Lopez, a natural featherweight (-68kg), had moved up two weight classes to fight Lambdin. As the top seed in the division, Lambdin needed only one victory to advance, while Lopez needed two straight wins. In a very tactical match, each fighter earned a point via kyong-gos, or warnings, but the difference was a left-leg roundhouse kick by Lambdin in the third round to pull out a 2-1 victory.
Getting ready to fight the smaller and quicker Lopez required a different means of preparation and tactics for Lambdin.
“After doing a lot of video review of him (Lopez) before this, he scores a lot of his points off of turns,” said Lambdin. “The whole goal was to keep him from picking up big points at any one moment. I spent the first two rounds trying to get used to his pace. The first two rounds were really jittery, but the third round we kind of settled in and closed it out.”
The weight division that saw the most contests on the day was the men’s welterweight (-80kg) class. It began with a best-of-three series between Jaysen Ishida (Waikele, Hawaii) and 2012 Olympic featherweight (-68kg) bronze medalist Terrence Jennings (Alexandria, Va.), with the winner earning the right to face top-seeded and three-time Olympic medalist Steven Lopez.
Jennings won the opening fight in dramatic fashion, with a three-point head kick in the waning seconds to pull out a 4-2 win. Ishida returned the favor with a golden-point win in overtime of the second match after the fighters fought to a 2-2 tie in regulation. In the third and deciding match, Jennings took control in the second round and went on to prevail by a 5-2 score.
That set the stage for a showdown of Olympic medalists to decide who would move a step closer to Rio. The top-seeded Lopez needed just one victory to advance. A tactical first two rounds between Lopez and Jennings ended with Lopez holding a 2-1 edge. Things heated up late in the third round when Jennings scored a three-point head kick to take a 4-3 lead, but then received a kyong-go for falling down which knotted the score at 4-4, sending the match into an overtime period.
In the extra session, Jennings received a kyong-go for a trip and then received another kyong-go when he appeared to land a wayward punch to Lopez’s face. A review of the video was conducted to determine if the punch did indeed land illegally and the scoring was upheld, giving Lopez the victory.
“Terrence is a very smart fighter and he’s very technical,” said Lopez. “It was a good match and I didn’t expect anything less.”
As for the punch that determined the outcome of the fight, Lopez explained it as part of taekwondo.
“It hit above the shoulder and any punch above the shoulder is an illegal punch. With this match, you have to be a smart fighter. Kyung-gos do play a huge role in this match and that’s a huge element to this game these days.”
Now on the verge of qualifying for his fifth Olympic Games, the 37-year-old Lopez says he still enjoys everything about the sport.
“This is what I do and I enjoy doing it. When I’m 50 or 60 years old I can look back and know that I did everything I could in this sport.”
In the women’s welterweight (+67kg) division, top seed and 2012 Olympic bronze medalist McPherson faced off against Cheyenne Lewis (Elk Grove, Calif.), who also was moving up a weight division from her usual featherweight class. It was a tight 2-0 contest in favor of McPherson through two rounds but the scoring heated up in round three. An exchange between the two fighters resulted in a situation where Lewis’ headgear came in contact with the foot sensors of McPherson as Lewis fell to the ground, awarding three points to McPherson and securing an eventual 5-3 victory.
“Cheyenne has definitely proven that she’s a really, really good athlete,” McPherson said. “So I knew that I had to give it my all, I had to train as hard as I can as if it were the Olympics because I knew that she was such a great competitor.”
Women’s -67kg results
Paige McPherson (Sturgis, S.D.) def. Cheyenne Lewis (Elk Grove, Calif.), 5-3
Men’s -80kg kg results
Terrence Jennings (Alexandria, Va.) def. Jaysen Ishida (Waikele, Hawaii), 4-2
Ishida def. Jennings, 1-0 in overtime
Jennings def. Ishida, 5-2
Steven Lopez (Sugar Land, Texas) def. Jennings, 1-0 in overtime
Men’s +80kg results
Stephen Lambdin (Colleyville, Texas) def. Mark Lopez (Sugar Land, Texas), 2-1

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives