Select Page

Advertisement

US Open 2017 (G-2) – Day 4: Thailand takes 3rd title to reign in Las Vegas as USA grabs 2nd gold

US Open 2017 (G-2) – Day 4: Thailand takes 3rd title to reign in Las Vegas as USA grabs 2nd gold

2017 US Open
WESTGATE LAS VEGAS RESORT & CASINO
Las Vegas, USA
31 Jan – 3 Feb 2017
G-2 category event
Draws: Day 1 / Day 2 / Day 3 / Day 4
Round by Rouns results: Day 1 / Day 2 / Day 3 / Day 4
Day 4 – Report
Thailand finished on top of the Seniors medal count at US Open 2017 after collecting its 3rd gold medal in the last day of action in Las Vegas. USA grabbed its second title in the event on Friday, while Japan, China, Norway, Croatia and Serbia clinched their first. Spain and Mexico algo ended up with a total of two golds thanks to their successful performance on Thursday.
The third gold for Thailand was taken by Sawekwiharee, who beat Rodriguez from Mexico in the Men’s -54 kg final by a comfortable 25-10. The second title for the local team, USA, was achieved by Cheyenne Lewis, who proved to be the strongest in Women’s -63 kg after getting rid of Johansson from Sweden by 25-8 in the last match of the draw.
The rest of medallits can be found on the information below, while all round by round results of the event are available above this report.
Day 4 – Final Podiums
Category: Seniors Female A -49 – Competitors: 34

1st 1577 LIU, KAIQI TEAM HENAN PROVINCE – CHINA CHN
2nd 188 HUNG, YU TING CHINESE TAIPEI NATIONAL TEAM TPE
3rd 2485 MANJARREZ BASTIDS, ITZEL ADILE FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
3rd 2213 TAN, XUEQIN UNAFILLIATED CHINA CHN
Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 45

1st 650 HAMADA, MAYU JAPAN NATIONAL TEAM JPN
2nd 1508 PARK, SKYLAR TAE RYONG PARK ACADEMY CAN
3rd 2025 WHITE, ARA UNAFFILIATED UNITED STATES USA
3rd 1461 HARNSUJIN, PHANNAPA THAILAND NATIONAL TEAM THA
Category: Seniors Female A -62 – Competitors: 37

1st 2036 LEWIS, CHEYENNE UNAFFILIATED UNITED STATES USA
2nd 1421 JOHANSSON, ELIN SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
3rd 1422 PERSSON, CAROLINE SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
3rd 1897 VASCONCELOS, JULIA UNAFFILIATED BRAZIL BRA
Category: Seniors Female A -73 – Competitors: 30

1st 1313 MANDIC, MILICA SERBIA NATIONAL TEAM SRB
2nd 2564 WEEKES, CRYSTAL PUERTO RICO NATIONAL TEAM PUR
3rd 1598 GORMAN-SHORE, MADELYNN THE ROCK TAEKWONDO SPORT C USA
3rd 1575 NIU, LULU TEAM HENAN PROVINCE – CHINA CHN
Category: Seniors Male A -54 – Competitors: 50

1st 1466 SAWEKWIHAREE, RAMNARONG THAILAND NATIONAL TEAM THA
2nd 2480 RODRGUÉZ HERNÁNDEZ, CESAR FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
3rd 2492 HERNÁNDEZ, JORGE FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
3rd 1425 WOOLLEY, JACK SOUTH DUBLIN TAEKWONDO IRL
Category: Seniors Male A -63 – Competitors: 67

1st 1540 ANDRUN RAZIC, DENI TAEKWONDO CLUB OSVIT CRO
2nd 2501 PIE, LUISITO DOMINICANA NATIONAL TEAM DOM
3rd 1341 CABALLERO ECHEVARRIA, MARCO SPAIN NATIONAL TEAM ESP
3rd 329 BHAT, SIDDHARTHA KING DURHAM TAEKWONDO/KARATE MA CAN
Category: Seniors Male A -80 – Competitors: 40

1st 1069 ORDEMANN, RICHARD ANDRE NORWAY NATIONAL TEAM NOR
2nd 1068 ASP, JOHN NORWAY NATIONAL TEAM NOR
3rd 2204 WILSON, CONNOR UNAFFILIATED UNITED STATES USA
3rd 1339 MARTINEZ GARCIA, RAUL SPAIN NATIONAL TEAM ESP
Day 3 – Report
Mexico, Spain and Thailand won 2 gold medals each after the first day of Seniors action was completed at US Open 2017, which kicked ofl last Tuesday in Las Vegas. The other titles of the day were taken by Lithuania, Russia and USA, completing the first 9 Senior categories in action for the event.
The Mexican golds were awarded to: Briseida Acosta, who reigned in Women’s +73 kg after beating Rosanna Simon from Spain in the crucial fight by withdrawal; and Andres Salazar, who dominated the Men’s -87 kg division after defeating Trabelsi from Tunisia in the big final by 9-6. The Spanish heroes of the day were no others than Jesus Tortosa, who climbed to the top of the Men’s -58 kg podium after getting rid of Hanprab from Thailand in the last match of the draw by 11-6; and Javier Perez Polo, who edged Marques from Brazil to taste gold. Within the Thai Team, the most successful athletes ended up being: Napaporn Charanawat, who shone over the rest of competitors in Women’s -46 kg after outscoring Costa Rica from Mexico by 16-13 in the final; and Panipak Wongpattanakit, who proved to be the strongest in Women’s -53 kg after clearly beating Bogdanovic from Serbia by 24-7 for the gold.
The rest of divisions to be decided will be completed today. Stay connected to WTM to know the latest news!
Day 3 – Final Podiums
Category: Seniors Female A -46 – Competitors: 35

1st 1463 CHARANAWAT, NAPAPORN THAILAND NATIONAL TEAM THA
2nd 2495 COSTA RICA SAN PEDRO, BRENDA FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
3rd 2042 WASSELL, DANIELLE UNAFFILIATED UNITED STATES USA
3rd 768 CHAPARRO PEREZ, ALBA LEMUS HAN (ANDALUC ESP
Category: Seniors Female A -53 – Competitors: 44

1st 1462 WONGPATTANAKIT, PANIPAK THAILAND NATIONAL TEAM THA
2nd 1316 BOGDANOVIC, TIJANA SERBIA NATIONAL TEAM SRB
3rd 1539 FOLGMANN, MADELINE TAEKWONDO CLUB INGELHEIM GER
3rd 2216 LI, JIA UNAFILLIATED CHINA CHN
Category: Seniors Female A -67 – Competitors: 25

1st 2172 MC PHERSON, PAIGE UNAFFILIATED UNITED STATES USA
2nd 1333 CALVO GOMEZ, EVA SPAIN NATIONAL TEAM ESP
3rd 2493 HEREDIA , VICTORIA FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
3rd 709 DYNGELAND, RANDI KEUM GANG TAEKWONDO – NESTT NOR
Category: Seniors Female A +73 – Competitors: 15

1st 2484 ACOSTA BALAREZO, BRISEIDA MEX
2nd 1335 SIMON ALAMO, ROSANNA ESP
3rd 102 SIQUEIRA, GABRIELE BRA
3rd 1801 GALLOWAY, JACKIE USA
Seniors Male A -58 – Competitors: 48

1 – TORTOSA CABRERA, JESUS ESP
2 – HANPRAB, TAWIN THA
3 – NAVARRO VALDEZ, CARLOS RUBE MEX
3 – NORZAGARAY-GARCIA, BERNARD USA
Seniors Male A -68 – Competitors: 63

1 – PEREZ POLO, JAVIER ESP
2 – MARQUES, EDIVAL BRA
3 – BRAHUANG, YU-JEN TPE
3 – NKOGHO MENGUE, HERVAN CAN
Seniors Male A -74 – Competitors: 49

1 – KLEMAS, AURIMAS LTU
2 – ASP, VICTOR NOR
3 – POLAND, NIKLAS USA
3 – CORTEN, NICHOLAS BEL
Category: Seniors Male A -87 – Competitors: 33

1st 2525 SALAZAR PEREZ, BRYAN ANDRES FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
2nd 2278 TRABELSI, YASSINE UNAFILLIATED TUNISIA TUN
3rd 1920 CHAVES, JOAO UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 682 EBATA, HIDENORI JPN – UNKNOWN JPN
Category: Seniors Male A +87 – Competitors: 24

1st 1992 KUZNETSOV, ROMAN UNAFFILIATED RUSSIA RUS
2nd 2225 SUN, HONGYI UNAFILLIATED CHINA CHN
3rd 936 ISSOUFOU, ABDOUL NIGER NATIONAL TEAM NIG
3rd 2193 LAMBDIN, STEPHEN UNAFFILIATED UNITED STATES USA
Day 2 – Report
Local athletes set the standard in both the Junior and Cadet categories after the action was completed on Wednesday. USA collected a total of 10 out of 20 titles in Juniors and 13 out of 20 gold medals in Cadets. In Youth, the American athletes combined for a perfect 8 out of 8 titles on Tuesday.
The rest of medallists can be found on the information below.
Today Thursday is the time for the first Senior categories. Stay connected to WTM to know the latest news about the US Open 2017!
Day 2 – Final Podiums
Category: Cadets Female A -29 – Competitors: 5

1st 1871 HARTZLER, PIPER USA MARTIAL ARTS & FITNESS USA
2nd 501 ISMAEL, SALLY GT SPORT TAEKWONDO USA
3rd 1643 ZOLOTIC, NATALIJA U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1491 CAREDDA, ARIANNA TAE GEUK TAE KWON DO LTD. CAN
Category: Cadets Female A -33 – Competitors: 21

1st 154 CAMPBELL, DELANEY CHANG LEES TAEKWONDO CENTE USA
2nd 2233 HSU, MIAO-CHIA UNAFILLIATED CHINESE TAIPEI TPE
3rd 439 GONGORA, EYLEEN FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
3rd 1556 PABO, SIERRA TAEMA TAEKWONDO USA
Category: Cadets Female A -37 – Competitors: 28

1st 510 CORRIGAN, LINDSEY GIVANS TAEKWONDO ACADEMY USA
2nd 234 RODRIGUEZ MONGE, MARIA JOSE COSTA RICA NATIONAL TEAM CRC
3rd 951 AYVAZYAN, OLIVIA NON-AFFILIATED – CALIFORNIA USA
3rd 2326 HUANG, CHUTONG WOO KIM LANGLEY TAE KWON DO CAN
Category: Cadets Female A -41 – Competitors: 23

1st 561 CEREZO IGLESIAS, ADRIANA HAN KUK (MADRID) ESP
2nd 1555 PHAM, JACQUELINE TAEMA TAEKWONDO USA
3rd 507 WOCHNER, MILLANA GAUTREAUXS MARTIAL ARTS CEN USA
3rd 1772 SMITH, KATIE USA – UNKNOWN USA
Category: Cadets Female A -44 – Competitors: 20

1st 1718 PARDUE, AVERY USA – UNKNOWN USA
2nd 20 CELORIO LAZCANO, VANIA JUDITH ARMAKOR TAE KWON DO CENTRA MEX
3rd 1649 TEACHOUT, KRISTINA U.S. PRO TAEKWONDO USA
3rd 821 NOBLE, HANNAH MANILA TAEKWONDO USA
Category: Cadets Female A -47 – Competitors: 18

1st 833 URTATE, CAMILA MASTER FRANKS TAEKWONDO AC USA
2nd 1369 PELINA, NICOLE SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1650 YAN, MADISON U.S. PRO TAEKWONDO USA
3rd 2426 GRELJO, ELINA XCELLENT TAEKWONDO CENTER USA
Category: Cadets Male A -45 – Competitors: 30

1st 835 GODOY, GABRIEL MASTER YOSVANY TAEKWONDO USA
2nd 241 CARDENAS, ANGEL CARDENAS TAEKWONDO ACADEM USA
3rd 1071 ONGGOSANUSI, CALEB NTA – COPPELL TAEKWONDO & SP USA
3rd 1938 YUPANQUI, FABIAN UNAFFILIATED PERU PER
Category: Cadets Male A -49 – Competitors: 23

1st 115 WAGNLEITHNER, SAM BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
2nd 872 LADO, MARTIN MODERN DAY KNIGHTS USA
3rd 69 OXFORD, XANDER ASIAN SUN TAEKWONDO USA
3rd 498 HOFFMANN, PHILIP GER – UNKNOWN GER
Category: Cadets Male A -53 – Competitors: 16

1st 1474 ELLIOTT, NICHOLAS TTO – UNKNOWN TTO
2nd 1742 RIVAS, ADRIAN USA – UNKNOWN USA
3rd 568 SORIANO, MARC NELSON HANS TAEKWONDO ACADEMY USA
3rd 1654 KIM, RYAN “KT” U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
Category: Juniors Male A -45 – Competitors: 34

1st 425 TORRES, ITAN FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
2nd 1417 OLSEN, FREDERIK EMIL SOO SHIM TAEKWONDO O HAPKID SWE
3rd 630 GONZALEZ, SEAN JOHN INMOTION TAEKWONDO TRAINING PUR
3rd 2079 ORTIZ, OMAR UNAFFILIATED UNITED STATES USA
Category: Juniors Male A -48 – Competitors: 26

1st 750 HASAN, BILAL LEES MARTIAL ARTS ACADEMY USA
2nd 1447 KIM, IAN SUNRISE TAEKWONDO INC. USA
3rd 385 SEO, JESSE ELITE MARTIAL ARTS USA
3rd 2087 REBELLO, JOSHUA UNAFFILIATED UNITED STATES USA
Category: Juniors Male A -51 – Competitors: 42

1st 2085 EL CHEMALI, PHILIP UNAFFILIATED UNITED STATES USA
2nd 824 SAMBRANO, RUSSELL JON MANILA TAEKWONDO USA
3rd 1378 DELACRUZ, BISHOP SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1397 GUZMAN, CHRISTOPHER SHIMS MARTIAL ARTS ACADEMY USA
Category: Juniors Male A -55 – Competitors: 50

1st 656 HIGASHIJIMA, SEIYA JAPAN NATIONAL TEAM JPN
2nd 2014 LY, AUSTIN UNAFFILIATED UNITED STATES USA
3rd 475 RIVERO, MIGUEL FLORIDA TAEKWONDO COLLEGE I USA
3rd 2016 ALFONSO, EMILIO UNAFFILIATED UNITED STATES USA
Category: Juniors Male A -59 – Competitors: 42

1st 889 TRANTALOVSKI, STEFAN MYUNG`S TAEKWONDO ACADEMY CAN
2nd 2017 NICKOLAS, CARL A. UNAFFILIATED UNITED STATES USA
3rd 1667 KIM, JULIAN “KB” U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 2541 MARQUES, GABRIEL BRAZIL NATIONAL TEAM BRA
Category: Juniors Male A -63 – Competitors: 36

1st 1833 HARRIS, KHALFANI USA – UNKNOWN USA
2nd 276 ROCHA, ADRIAN CHAMPYON TAEKWONDO USA USA
3rd 1433 HASSAN, SHERIF SPORT TKD CAN
3rd 3 MAR, ROBERT ADRENALINE TAEKWONDO USA
Category: Juniors Male A -68 – Competitors: 24

1st 1666 LIU, JOSHUA U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
2nd 81 CLEGHORN, JOSHUA AUTHENTIC TAEKWONDO CAN
3rd 2395 ROBINSON, ETHAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 1985 SOKOLOV, MIKHAIL UNAFFILIATED RUSSIA RUS
Category: Juniors Male A -73 – Competitors: 13

1st 456 CRUZ, EMILIANO FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
2nd 1510 MCCLYMONT, ETHAN TAE RYONG PARK ACADEMY CAN
3rd 1125 MIRAMONTES, RICARDO OTT – OPTIMUM TRAINING TAEKW USA
3rd 271 MANCUSO, MICHAEL CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
Category: Juniors Male A -78 – Competitors: 9

1st 2004 NUNEZ, MARLON UNAFFILIATED UNITED STATES USA
2nd 2396 DUVNJAK, VLADO WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 1401 OTT, MAVRICK SHINS MARTIAL ARTS INSTITUTE USA
3rd 2526 CUCCO, YERETH DOMINICANA NATIONAL TEAM DOM
Category: Juniors Male A +78 – Competitors: 8

1st 2394 ANN, ALASAN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
2nd 1252 HANKS, JACOB PURE TAEKWONDO CENTER USA
3rd 540 RODRIGUEZ COTTO, CARLOS GUAYAMA TAEKWONDO ACADEMY PUR
3rd 2452 KEENAN, JOHN DANIEL YOUNG CHOUNG TAEKWONDO HQ CAN
Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 17

1st 1646 ZOLOTIC, ANASTASIJA U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
2nd 567 BONOAN, CHRISTINE HANS TAEKWONDO ACADEMY USA
3rd 1380 OGAN, ASHLEIGH SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 628 VANALSTYNE, STEPHANIE IN NAE TAEKWONDO AND PEAK PE USA
Category: Juniors Female A -44 – Competitors: 15

1st 231 CALDERON, MARIA COSTA RICA NATIONAL TEAM CRC
2nd 1995 PUCHKO, ARINA UNAFFILIATED RUSSIA RUS
3rd 2536 GONZALEZ, KIMBERLY ECUADOR NATIONAL TEAM ECU
3rd 2 LAO, GRACE A-TEAM TAEKWONDO USA
Category: Juniors Female A -46 – Competitors: 18

1st 1647 COLOSO, AIKO U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
2nd 88 CABRERA, PAULA BARRIO OLYMPIC TAEKWONDO A. MEX
3rd 767 CHAPARRO PEREZ, ALBA LEMUS HAN (ANDALUC ESP
3rd 476 NUNEZ, NICOLE FLORIDA TAEKWONDO COLLEGE I USA
Category: Juniors Female A -49 – Competitors: 26

1st 559 PATAKFALVY, LUCA HUNGARY NATIONAL TEAM HUN
2nd 1886 PETROCCHI, CHIARA UNAFFILIATED ARUBA ARU
3rd 116 PETERSON, CEILI BLACK BELT WORLD CANADA HQ CAN
3rd 623 THOMPSON, HAYLEY IMPACT MARTIAL ARTS AUS
Category: Juniors Female A -52 – Competitors: 28

1st 1905 MACEDO, SANDY UNAFFILIATED BRAZIL BRA
2nd 1045 HA, UNI NON-AFFILIATED – NEW YORK USA
3rd 2005 GIAMBI, GISELLE UNAFFILIATED UNITED STATES USA
3rd 2006 JONES, SOMMER UNAFFILIATED UNITED STATES USA
Category: Juniors Female A -55 – Competitors: 28

1st 1312 STEVIC, SERDJA SERBIA NATIONAL TEAM SRB
2nd 545 LOUISSAINT, KIANNA HAI – UNKNOWN HAI
3rd 109 ARNDT, CHEYANNE BIG SKY MARTIAL ARTS INC. USA
3rd 843 KAFADAR, JOSIPA METRO PERFORMANCE TAEKWON CAN
Category: Juniors Female A -59 – Competitors: 25

1st 244 LOUREDA, NATALIE CARIBBEAN TAEKWONDO ACADE PUR
2nd 648 HIRABAYASHI, KASUMI JAPAN NATIONAL TEAM JPN
3rd 2330 NICHOLSON, SOFIE WOO KIM SURREY TAEKWONDO CAN
3rd 39 SAGOVNOVIC, ANYA ACADEMY OF TKD & HAPKIDO USA
Category: Juniors Female A -63 – Competitors: 13

1st 1224 NOBLE, TRINITY ARIANNA ISABELL PEAK PERFORMANCE FL USA
2nd 249 DIAZ, ISABELLA CARIBBEAN TAEKWONDO ACADE PUR
3rd 552 SCHRUNDER, ISABELLA HLD TAEKWONDO CA CAN
3rd 336 ROMAN TORRES, NAISHKA ECEDAO- TKD PUR
Category: Juniors Female A -68 – Competitors: 11

1st 726 DIAZ, MELANIE KINGS COMBAT SPORTS / PROGRE USA
2nd 1037 PORCH, MASON NON-AFFILIATED – NEW MEXICO USA
3rd 1483 DREGER, HANNAH TACTICAL TAEKWONDO CAN
3rd 1118 ESQUERRA, CAROLINA OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
Category: Juniors Female A +68 – Competitors: 5

1st 1567 HOBDAY, CHELSEA TANS TAEKWONDO AUS
2nd 1997 ADEBAIO, KRISTINA UNAFFILIATED RUSSIA RUS
3rd 2401 MORGAN, RACHEL WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
3rd 1868 MILLER, MIKAYLA USA – UNKNOWN USA
Category: K42 Female K42 -49 – Competitors: 1

1st 604 -, SONALI INDIA NATIONAL TEAM IND
Category: K42 Female K42 -58 – Competitors: 1

1st 270 SALINARO, BRIANNA CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
Category: K42 Male K42 -75 – Competitors: 1

1st 1210 ESPINOSA, DANIEL PEAK PERFORMANCE USA
Category: K43 Male K43 -61 – Competitors: 2

1st 411 KONG, BOPHA FRANCE NATIONAL TEAM FRA
2nd 1266 CAPPELLO, ANTHONY RAYMOND MOURAD TAEKWONDO CAN
Category: K44 Female K44 -49 – Competitors: 2

1st 2552 -, SONALI INDIA NATIONAL TEAM IND
2nd 141 BARR, LYDIA CARLISLE TAEKWONDO & FITNESS USA
Category: K44 Female K44 -58 – Competitors: 2

1st 2553 SALINARO, BRIANNA CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
2nd 645 HINES, SHAUNA-KAY JAMAICA NATIONAL TEAM JAM
Category: K44 Female K44 +58 – Competitors: 3

1st 406 FENCIL, ALYSSA FIVE RINGS MARTIAL ARTS LLC USA
2nd 412 SCHIEL, LAURA FRANCE NATIONAL TEAM FRA
3rd 2502 GARCIA QUIJANO, JESSICA FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
Category: K44 Male K44 -61 – Competitors: 2

1st 680 ITO, CHIKARA JPN – UNKNOWN JPN
2nd 1250 HANKINS, ROBERT PUBLIC SAFETY FITNESS & WELLN USA
Category: K44 Male K44 -75 – Competitors: 4

1st 1725 SABATES, FELIX USA – UNKNOWN USA
2nd 2554 ESPINOSA, DANIEL PEAK PERFORMANCE USA
3rd 934 OUMAROU GOUZAE, ISMAEL NIGER NATIONAL TEAM NIG
3rd 407 METZ, DAVID FIVE RINGS MARTIAL ARTS LLC USA
Category: K44 Male K44 +75 – Competitors: 5

1st 764 MEDELL, EVAN LAKESHORE TAEKWONDO ACADE USA
2nd 1251 SMITH, ANTHONY PUBLIC SAFETY FITNESS & WELLN USA
3rd 2549 BIRCH, JOHNNY NON-AFFILIATED – CALIFORNIA USA
3rd 2500 PEDROZA, FRANCISCO FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
Category: Ultra (33 – 45) Female A -49 – Competitors: 1

1st 804 FLORENDO, CHERYL MASTER SHONS TAE KWON DO USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A -57 – Competitors: 1

1st 1812 LANGFORD, DONNA USA – UNKNOWN USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A -67 – Competitors: 4

1st 1324 NOWLIN, JOELYN SHIBA TAEKWONDO USA
2nd 570 SPOO, KATIE HAS TAEKWONDO ACADEMY USA
3rd 1235 ROMAN RODRIGUEZ, SONIA PONCE LEONES TAEKWONDO PUR
3rd 1043 MOOTREY, KAREN NON-AFFILIATED – NEW YORK USA
Category: Ultra (33 – 45) Female A +67 – Competitors: 9

1st 1469 WALGRAVE, SUZIE TIGER ACADEMY MARTIAL ARTS P USA
2nd 2152 SHAHBAZI, SANAZ UNAFFILIATED UNITED STATES USA
3rd 1198 RYU, VERONICA PHI – UNKNOWN PHI
3rd 684 WILSON, RACHEL JEONG SOOL KWAN TAEKWONDO SWE
Category: Ultra (33 – 45) Male A -58 – Competitors: 1

1st 1808 PARK, KEUN YEONG USA – UNKNOWN USA
Category: Ultra (33 – 45) Male A -68 – Competitors: 8

1st 263 BELFON, ROBERT CHAMPION TAEKWONDO ACADEM USA
2nd 539 MOGHAL, REHMAN GRORUD TAEKWONDO KLUBB NOR
3rd 829 MISCHLICH, BRET MARTINEZ BROTHERS TAEKWOND USA
3rd 41 MOGHASSEM HAMIDI, MILAD ALBORZ IRI
Category: Ultra (33 – 45) Male A -80 – Competitors: 6

1st 72 BELL, RYAN ASIAN SUN TAEKWONDO USA
2nd 1809 MCREYNOLDS, PAUL-BRIAN USA – UNKNOWN USA
3rd 1919 OLIVEIRA, VINICIUS UNAFFILIATED BRAZIL BRA
3rd 1881 CONNELLY, JOHN UTC MARTIAL ARTS AUS
Category: Ultra (33 – 45) Male A +80 – Competitors: 6

1st 1817 LINK, ERIC USA – UNKNOWN USA
2nd 1816 PINKARD, JOAQUIN USA – UNKNOWN USA
3rd 1394 WARBURTON, MARK SARNIA OLYMPIC TAEKWONDO AC CAN
3rd 2534 BROWN, DONDRELL SUPREME MARTIAL ARTS USA
Category: Ultra (46+) Female A -57 – Competitors: 1

1st 1813 STEPHENSON, DEBORAH USA – UNKNOWN USA
Category: Ultra (46+) Male A -68 – Competitors: 1

1st 1931 RODRIGUES J, EUTERILDES UNAFFILIATED BRAZIL BRA
Category: Ultra (46+) Male A -80 – Competitors: 3

1st 586 BRAGASON, ARNAR ICELAND NATIONAL TEAM ISL
2nd 71 HEEREMA, JEFFREY ASIAN SUN TAEKWONDO USA
3rd 2423 HEUSSER, BRIAN WUNG LEE (S.K.) TAEKWONDO USA
Category: Ultra (46+) Male A +80 – Competitors: 3

1st 1048 MORIN, ARMAND NON-AFFILIATED – NORTH CAROLI USA
2nd 1597 DENUCCIO, DAN THE DOJANG WORLD TRAINING CE USA
3rd 2134 ZAMANI, CY UNAFFILIATED UNITED STATES USA
Day 1 – Final Podiums
Category: Youth Female A -30 – Competitors: 15

1st 2065 VENEGAS, NINA UNAFFILIATED UNITED STATES USA
2nd 1114 SANCHEZ, ANA OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
3rd 2289 TERAN, PAOLA VICTORY TAE KWON DO ACADEMY USA
3rd 1987 SAFONOVA, VIKTORIIA UNAFFILIATED RUSSIA RUS
Category: Youth Female A -35 – Competitors: 5

1st 1370 CHUA, CHLOE SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
2nd 1656 USSERMAN, MAKAELA U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 269 AMADOR, ISABELLA CHAMPIONS TAEKWONDO INC. USA
3rd 1371 BABISTA, ANDREI ANGELA SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
Category: Youth Female A -40 – Competitors: 5

1st 2066 LEE, AVA UNAFFILIATED UNITED STATES USA
2nd 433 MORENO, THANIA FEDERACION MEXICANA DE TAEK MEX
3rd 737 LINDLEY, MAKENA KNOCKOUT MARTIAL ARTS USA
3rd 832 LOUREDA, FRANCESCA MASTER FRANKS TAEKWONDO AC USA
Category: Youth Female A +40 – Competitors: 3

1st 2307 CANO, KAYLEE VILLAS TAEKWONDO STUDIO USA
2nd 1088 SUN, NATALY NATIONAL TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1883 MEDINA, EMILY ULTIMATE TAEKWONDO TRAINING USA
Category: Youth Male A -30 – Competitors: 25

1st 1762 BARAJAS, MATEO USA – UNKNOWN USA
2nd 696 RAMOS, BRANDON KTA MINT HILL USA
3rd 803 LOW, JAYDEN MASTER SHONS TAE KWON DO USA
3rd 1257 CHALLOY, REINJEN QUEST TAEKWONDO USA
Category: Youth Male A -35 – Competitors: 27

1st 63 GUN, SUNG HYUN ERIC APEX TIGERS MARTIAL ARTS TAEK USA
2nd 373 QUINONES SCOTT, NOAH EDGE TAEKWONDO ACADEMY USA
3rd 1044 YOUNG, ISAIAH NON-AFFILIATED – NEW YORK USA
3rd 511 NEUJAHR, MAXIMILIAN GIVANS TAEKWONDO ACADEMY USA
Category: Youth Male A -40 – Competitors: 15

1st 480 PAN, JORDAN FLUSHING TKD USA
2nd 1613 KROPP, CAIUS TIGER TAEKWONDO – EDMONTON CAN
3rd 564 CRANDELL, CHRISTOPHER HANS TAEKWONDO ACADEMY USA
3rd 1642 MINER, NATHEN U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
Category: Youth Male A +40 – Competitors: 5

1st 61 MCPHERSON, JAIDEN KYSON APEX TIGERS MARTIAL ARTS TAEK USA
2nd 1170 HENRIQUEZ, BENJAMIN PACE ACADEMY TAEKWONDO USA
3rd 1752 ATHINEOS, PAUL USA – UNKNOWN USA
3rd 1754 KIM, MATTHEW USA – UNKNOWN USA
Category: Cadets Female A -51 – Competitors: 14

1st 1075 MATA, MAYA NTA – COPPELL TAEKWONDO & SP USA
2nd 847 TIMPA, ANABELLA MIDWEST TAE KWON DO USA
3rd 47 SHAHRAKI, LAILA ALPHA & OMEGA TAEKWONDO USA
3rd 1368 LAM, KERRY SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
Category: Cadets Female A -55 – Competitors: 16

1st 372 UVAKOVA, SVETLOZARA EASTERN MARTIAL ARTS CLUB GL BUL
2nd 2434 LAROCCA, LAUREN XCELLENT TAEKWONDO CENTER USA
3rd 772 SHIPMAN, ALIYAH LIMITLESS TAEKWONDO ACADEMY USA
3rd 952 RAMIREZ, STEPHANI NON-AFFILIATED – CALIFORNIA USA
Category: Cadets Female A -59 – Competitors: 9

1st 1026 VIANA, ALENA NON-AFFILIATED – NEVADA USA
2nd 1653 KOSLOSKI, GRACE U.S. TIGERS TAEKWONDO USA
3rd 1505 CAMPOS, JULIANNA TAE RYONG PARK ACADEMY CAN
3rd 579 LOUIE-HOLLIS, JAIDA HIGH PERFORMANCE TAEKWOND USA
Category: Cadets Female A +59 – Competitors: 9

1st 1721 ADAMS, REBECCA USA – UNKNOWN USA
2nd 2435 LAROCCA, ADRIANNA XCELLENT TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1265 VELAZQUEZ, STEPHANIE RAMIREZ TWIN TIGERS TKD USA
3rd 2371 ADAMS, PAITYN WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
Category: Cadets Male A -33 – Competitors: 64

1st 1127 SALAZAR, LUIS OTT – OPTIMUM TRAINING TAEKW USA
2nd 1986 KORNEEV, LEV UNAFFILIATED RUSSIA RUS
3rd 1139 CAIMANO, ANGELO OH JANG TAEKWONDO CAN
3rd 1442 AUSTRIA, EMMANUEL SUMMIT MARTIAL ARTS USA
Category: Cadets Male A -37 – Competitors: 46

1st 1387 SALIM, OMAR SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
2nd 1112 LEDEZMA, MARIO OLYMPIC TAE KWON DO ACADEMY USA
3rd 1384 VICTORIANO, KENNETH SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 716 SAN AGUSTIN, JERICO PAQUIN KIFFMANNS MAUI ELITE TAEKWON USA
Category: Cadets Male A -41 – Competitors: 37

1st 2369 PETTINGELL, NOAH WORLD TAEKWONDO ACADEMY IN USA
2nd 1432 PUNONGBAYAN, CARL ADRIAN SPORT TKD CAN
3rd 2418 CUETO, JOMA WORLD TAEKWONDO SCHOOL USA
3rd 149 CURRAN, FERGUS CHAMPION TAE KWON DO SCHOO USA
Category: Cadets Male A -57 – Competitors: 11

1st 2332 ARNOLD, KYLER WOO KIM SURREY TAEKWONDO CAN
2nd 1379 CABERO, CHRISTIAN SALIMS TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1876 SOTELO, JONATHAN USA TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1728 HUANBUTTA, TYLER USA – UNKNOWN USA
Category: Cadets Male A -61 – Competitors: 9

1st 1614 KROPP, CARTER TIGER TAEKWONDO – EDMONTON CAN
2nd 2439 RANKIN, MILES YI SPORT TAEKWONDO USA
3rd 1641 SIMONELLI, ROCCO U.S. BEST TAEKWONDO CENTER USA
3rd 1726 RODRIGUEZ, MICHAEL C. USA – UNKNOWN USA
Category: Cadets Male A -65 – Competitors: 5

1st 235 CARRILLO LIOS, JHOSETH COSTA RICA NATIONAL TEAM CRC
2nd 2063 THOMPSON, ZACHARY UNAFFILIATED UNITED STATES USA
3rd 947 CHURCH, KANE NON-AFFILIATED – CALIFORNIA USA
3rd 954 CERVANTES, MAXIMILIANO NON-AFFILIATED – COLORADO USA
Category: Cadets Male A +65 – Competitors: 3

1st 1429 LEE, BRIAN SPARTA TAEKWONDO LLC USA
2nd 569 JONES, AARON HANS TAEKWONDO ACADEMY USA
3rd 1724 DOMINGUEZ, ALDO USA – UNKNOWN USA
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Cadet World Champs LIVE VIDEO

Archives