Select Page

Advertisement

US Open 2018 (G-2) – Day 4: USA and China start strong in Seniors

US Open 2018 (G-2) – Day 4: USA and China start strong in Seniors

US Open 2018
Las Vegas, USA
28 Jan – 2 Feb 2018
G-2 category event
Round by round results: Seniors – Cadets – Youth – Ultra – Juniors / Poomsae
Day 4 – Seniors – Report
USA with 3 golds and China with 2 titles were the most successful nations after the first day of Senior matches was completed at US Open 2018 on Thursday. Great Britain, Korea and Mexico were the other countries to climb to the top of the podium in the star category of the event.
Day 4 – Seniors – Final Podiums
Senior Sparring (17-32) Male -54 kg (Fin)

1st. [SEED 1] RODRIGUEZ, CESAR, MEX (771)
2nd. [SEED 3] LEWIS, BAILEY, AUS (203)
3rd. [SEED 5] HERNANDEZ, JORGE, MEX(701)
3rd. [SEED 2] KAMA, MOUSTAPHA, SEN (939)
Senior Sparring (17-32) Male -58 kg (Fly)

1st. [SEED 5] LEE, YONG-KWAN, KOR (914)
2nd. [SEED 6] OBLITAS, LUIS, PER (856)
3rd. [SEED 1] TORTOSA CABRERA, JESUS,ESP (950)
3rd. [SEED 2] SUZUKI, SERGIO, JPN (607)
Senior Sparring (17-32) Male -68 kg (Feather)

1st. [SEED 8] MCNEISH, CHRISTIAN, GBR (46)
2nd. [SEED 6] NKOGHO MENGUE, HERVAN,CAN (30)
3rd. [SEED 4] SINDEN, BRADLY, GBR (47)
3rd. [SEED 7] NAVA, RUBEN, MEX (702)
Senior Sparring (17-32) Male -74 kg (Light)

1st. [SEED 2] RAHIMI, THOMAS, USA (1767)
2nd. [SEED 8] REN, KE, CHN (403)
3rd. [SEED 5] PARK, ANDREW, CAN (355)
3rd. [SEED 3] QUESADA BARRERA, DANIEL,ESP (942)
Senior Sparring (17-32) Female +73 kg (Heavy)

1st. [SEED 5] LV, SHUWEN, CHN (416)
2nd. [SEED 2] SLAVIN, JADE, GBR (44)
3rd. [SEED 1] AVILA, KEYLA, HON (584)
3rd. [SEED 3] ARANA, ASHLEY, MEX (700)
Senior Sparring (17-32) Female -53 kg (Bantam)

1st. [SEED 5] WEI, XIAOJING, CHN (400)
2nd. [SEED 2] TARVIDA, INESE, LAT (644)
3rd. [SEED 1] FOLGMANN, MADELINE, GER(560)
3rd. [SEED 14] YANG, JUNLI, CHN (412)
Senior Sparring (17-32) Female -62 kg (Light)

1st. [SEED 5] WHITE, ARA, USA (2030)
2nd. [SEED 7] LEWIS, CHEYENNE, HAI (581)
3rd. [SEED 1] CALVO GOMEZ, MARTA, ESP(943)
3rd. [SEED 14] ZHANG, MENGYU, CHN (411)
Senior Sparring (17-32) Female -73 kg (Middle)

1st. [SEED 2] GORMAN-SHORE, MADELYNN,USA (2121)
2nd. [SEED 1] GALACHO, RAPHAELLA, BRA(176)
3rd. [SEED 5] SHAHBAZI, SANAZ, USA (2262)
3rd. [SEED 3] WEEKES, CRYSTAL, PUR (888)
Day 3 – Final Podiums
Junior Sparring (15-17) Male +78 kg (Heavy)
1st. HO SANG, KHOLE, CAN (303)
2nd. KIM, NOAH, USA (1377)
3rd. HANKS, JACOB, USA (1903)
3rd. LEE, BRIAN, USA (436)
Junior Sparring (15-17) Male -45 kg (Fin)
1st. ALVAREZ, MELVY, USA (112)
2nd. SEO, JAKE, USA (1247)
3rd. HUANG, PO-LUN, TPE (428)
3rd. ONGGOSANUSI, CALEB, USA (1768)Junior Sparring (15-17) Male -45 kg (Fin)
Junior Sparring (15-17) Male -48 kg (Fly)
1st. SALIM, SHARIF, USA (1949)
2nd. NAVARRO QUIROS, DILLAN, CRC (536)
3rd. LANTINO, MICHAEL, USA (85)
3rd. DERIEL, DAVID, USA (1707)
Junior Sparring (15-17) Male -51 kg (Bantam)
1st. OLSEN, FREDERIK EMIL, SWE (971)
2nd. HASAN, BILAL, USA (1467)
3rd. PABO, DYLAN, USA (2059)
3rd. BUI, VINCENT, USA (2002)
Junior Sparring (15-17) Male -55 kg (Feather)
1st. DE PAULA, IGOR, USA (1272)
2nd. BROWN, NOAH, CAN (324)
3rd. CHEN, PEN-REN, TPE (430)
3rd. PARK, BRAVEN, CAN (354)
Junior Sparring (15-17) Male -59 kg (Light)
1st. IBARRA, DIEGO, MEX (770)
2nd. PARKER, DALLAS, USA (1067)
3rd. COX, JOSHUA, USA (2145)
3rd. GORY, SEAN, USA (2154)
Junior Sparring (15-17) Male -63 kg (Welter)
1st. MARQUES, GABRIEL, BRA (185)
2nd. HARRIS, KHALFANI, USA (1619)
3rd. REBOLLEDO MORA, SERGIO, CHI (391)
3rd. HEIATI, ANDREW, USA (1137)
Junior Sparring (15-17) Male -68 kg (Light Middle)
1st. RODRIGUEZ, MICHAEL C., USA (119)
2nd. SEALY, BRANDON, USA (2034)
3rd. VERA, MICHAEL, USA (1855)
3rd. WEI, CHENG-CHI, TPE (433)
Junior Sparring (15-17) Male -73 kg (Middle)
1st. QIU, HONG-SHENG, TPE (434)
2nd. CHUNG, IRIE, CAN (331)
3rd. GONZALEZ, LUCIANO, CHI (392)
3rd. ROBLETO, DAVID, NCA (803)
Junior Sparring (15-17) Male -78 kg (Light Heavy)
1st. PILIPOVIC, MILOS, NOR (828)
2nd. LIAO, HUNG-MING, TPE (435)
3rd. WON, KENDALL, USA (1297)
3rd. PUCKER, HAYDEN, USA (70)
Junior Sparring (15-17) Female +68 kg (Heavy)
1st. LIN, CHIEH-YU, TPE (446)
2nd. KECK, HANNAH, USA (1129)
3rd. NOBLE, TRINITY ARIANNA ISABELLA,
USA (1645)
3rd. MU, WENZHE, CHN (425)
Junior Sparring (15-17) Female -42 kg (Fin)
1st. GREENWOOD, MAKAYLA, USA (137)
2nd. RODRIGUEZ MONGE, MARIA JOSE, CRC
(537)
3rd. GONGORA, EYLEEN, MEX (693)
3rd. WU, YU-CHIEH, TPE (437)
Junior Sparring (15-17) Female -44 kg (Fly)
1st. KACHOWITSCH, VERA, GER (17)
2nd. VERA, MIA, USA (1857)
3rd. AYERS, ALYSON, USA (1357)
3rd. MA, YU-HSIN, TPE (438)
Junior Sparring (15-17) Female -46 kg (Bantam)
1st. CHEN, CHIEN, TPE (439)
2nd. DE LA VEGA CHONG, NATALIA, MEX
(2466)
3rd. NUNEZ, NICOLE, USA (138)
3rd. BALLARD, BRIANA, USA (1109)
Junior Sparring (15-17) Female -49 kg (Feather)
1st. CHAI CHONG, KIANA, USA (1068)
2nd. PETERSON, CEILI, CAN (286)
3rd. COLOSO, AIKO, USA (2180)
3rd. PETROCCHI, CHIARA, ARU (189)
Junior Sparring (15-17) Female -52 kg (Light)
1st. ZOLOTIC, ANASTASIJA, USA (2182)
2nd. PIDO, JANEL, USA (1423)
3rd. HA, UNI, USA (1710)
3rd. ZUNIGA, JULIANNA, USA (1116)
Junior Sparring (15-17) Female -55 kg (Welter)
1st. MACEDO, SANDY, BRA (183)
2nd. SANTANA, STARLA DIAMOND, USA
(1333)
3rd. MEREM, MELISSA, USA (2481)
3rd. HARRIS, KAMARIA, USA (1620)
Junior Sparring (15-17) Female -59 kg (Light Middle)
1st. CHUANG, HSIN HSUAN, TPE (443)
2nd. VAN OIRSCHOT, MELISSA, CAN (334)
3rd. HAYAKAWA NEGRETE, JESSICA, USA
(1774)
3rd. DOUGLAS, STEPHANIE, USA (2062)
Junior Sparring (15-17) Female -63 kg (Middle)
1st. CHEN, YI CI, TPE (444)
2nd. SCHRUNDER, ISABELLA, CAN (317)
3rd. SOLTERO, LESLIE, MEX (687)
3rd. NICHOLSON, SOFIE, CAN (365)
Junior Sparring (15-17) Female -68 kg (Light Heavy)
1st. VIANA, ALENA, USA (1696)
2nd. GANNAWAY, SHARISSA, GBR (565)
3rd. DIAZ, MELANIE, USA (1407)
3rd. AN, PEI-FAN, TPE (445)
Day 2 – Finak Podiums
Cadet Sparring (12-14) Male +65kg (Heavy)

1st. BASALATAN, JULIAN, USA (1981)
2nd. VARGAS ESQUIVEL, ALEXIS, USA (989)
3rd. DUNK, JOSEPH, USA (1102)
3rd. HENRIQUEZ, BENJAMIN, USA (1840)
Cadet Sparring (12-14) Male -33 kg (Fin)

1st. QUINONES SCOTT, NOAH, USA (1220)
2nd. PAVONE, HUNTER, USA (1590)
3rd. ALFONSO, MATTHEW, USA (122)
3rd. OLVERA, MARTIN, USA (1354)
Cadet Sparring (12-14) Male -37 kg (Fly)

1st. SALAZAR, LUIS, MEX (663)
2nd. MOLNAR, BENDEGUZ, HUN (592)
3rd. IBARRA, LUIS, USA (2290)
3rd. CULLINANE, TREVEN, USA (1500)
Cadet Sparring (12-14) Male -41 kg (Bantam)

1st. RAMIREZ, COLIN, USA (1501)
2nd. SCHUMACHER, EVAN, USA (2285)
3rd. LARA PEREZ, PABLO, MEX (683)
3rd. BONSOL, AIDAN, USA (1953)
Cadet Sparring (12-14) Male -45 kg (Feather)

1st. ESTRADA MARTINEZ, LUIS MARIO, MEX
(709)
2nd. SCHULTZE, STEWART, USA (2381)
3rd. SIMON, GABRIEL, USA (2300)
3rd. CHEN, KYLE, USA (1662)
Cadet Sparring (12-14) Male -49 kg (Light)

1st. CHAR, BENJAMIN, USA (2191)
2nd. BEVEL, AIDEN, USA (1411)
3rd. FAZEKAS, LUCAS, USA (1609)
3rd. LY, ANTHONY, USA (1095)
Cadet Sparring (12-14) Male -53 kg (Welter)

1st. CHEN, BRYSON, USA (1772)
2nd. KRISTENSEN, FILIP, NOR (834)
3rd. HERNANDEZ, KENNETH, USA (2232)
3rd. WINSLETT, TYLER, USA (2066)
Cadet Sparring (12-14) Male -57 kg (Light Middle)

1st. TCHOUIKINE, MATTHEW, CAN (280)
2nd. LEE, DEVIN, USA (84)
3rd. LOPEZ TERAN, JOSE GERARDO, MEX
(661)
3rd. AVITIA, JORGE, USA (1936)
Cadet Sparring (12-14) Male -61 kg (Middle)

1st. SHANAFELT, NOAH, USA (1043)
2nd. DEHOYOS GARZA, JASON LEE, USA
(1548)
3rd. PANDURO, DIEGO, USA (1418)
3rd. CHAN, AIDAN, USA (1312)
Cadet Sparring (12-14) Male -65 kg (Light Heavy)

1st. GRANT, GAVIN, USA (2219)
2nd. SEALY, BRADLEY, USA (2033)
3rd. DARDEN, ANDRU, USA (2472)
3rd. ARGOTE ULYANOVA, VLADIMIR, USA
(1553)
Cadet Sparring (12-14) Female +59 kg (Heavy)

1st. HERSHBERGER, NATALIE, USA (1606)
2nd. ADAMS, PAITYN, USA (2398)
3rd. LANDSTROM, LILY, USA (143)
3rd. LAROCCA, LAUREN, USA (2421)
Cadet Sparring (12-14) Female -29 kg (Fin)

1st. RODRIGUEZ, EMILY, USA (2430)
2nd. LIANG, CHIH-YU, TPE (513)
3rd. SCHRADER, VICTORIA, USA (1733)
3rd. CHOI, ASHLEY, USA (1360)
Cadet Sparring (12-14) Female -33 kg (Fly)

1st. BALLARD, MONICA, USA (1111)
2nd. CARRILLO, SANIYA, USA (2413)
3rd. MILLER, MONTANA, USA (977)
3rd. MOORE, SACHIKO, USA (1909)
Cadet Sparring (12-14) Female -37 kg (Bantam)

1st. MACGREGOR, MAKENZIE, USA (1420)
2nd. TRINH, CLARE, USA (1910)
3rd. CHUA, CHLOE, USA (97)
3rd. MARINOV, ELIZABETH, USA (993)
Cadet Sparring (12-14) Female -41 kg (Feather)

1st. SYLVESTER, MARLEY, USA (167)
2nd. MORALDE, JET, USA (1946)
3rd. OKAZAKI, HINATA, JPN (605)
3rd. HOWARD, SIERRA, USA (1864)
Cadet Sparring (12-14) Female -44 kg (Light)

1st. OCEGUERA, SOPHIA, USA (1886)
2nd. LEE, AVA, USA (2367)
3rd. TEACHOUT, KRISTINA, USA (2183)
3rd. CORRIGAN, LINDSEY, USA (1306)
Cadet Sparring (12-14) Female -47 kg (Welter)

1st. URTATE, CAMILA, USA (1507)
2nd. RODRIGUEZ, SYDNEE, USA (2141)
3rd. CRISE, MCKENNA, USA (2149)
3rd. PARDUE, AVERY, USA (1760)
Cadet Sparring (12-14) Female -51 kg (Light Middle)

1st. LEE, LAUREN, USA (2366)
2nd. HARING, NATALIE, USA (1352)
3rd. SULLIVAN, ARWYN, USA (1784)
3rd. MATA, MAYA, USA (1778)
Cadet Sparring (12-14) Female -55 kg (Middle)

1st. USSERMAN, BRIANNE, USA (2185)
2nd. REKER, KAT, USA (2156)
3rd. SJÖBERG, FRIDA, SWE (960)
3rd. ROBINSON, CARLY, USA (1715)
Cadet Sparring (12-14) Female -59 kg (Light Heavy)

1st. WRIGHT, CHEYENNE, USA (2184)
2nd. HESLOP, AMBER, AUS (212)
3rd. GARRICK, LYDIA, USA (1113)
3rd. MONTZKA, CHAYLA, BRA (113)
Day 1 – Report
Mexico was the only nation to climb to the top of the podium in more than one occasion after Jessica Garcia and Juan Diego Garcia respectively became the Women’s -58 and Men’s -75 kg divisions on Monday in Las Vegas.
Jessica dominated the Women’s -58 kg after beating Hines from Jamaica by a clear 19-6, while Juan Diego shone over the rest of athletes in his cateogry after defeating Sabates from USA by 11-6 in the big final.
Day 1 – Final Podiums
Para-Taekwondo Kyorugi
Para Sparring K43 Male -61 kg
1st. [SEED 1] KONG, BOPHA, FRA (42)
2nd. [SEED 2] CAPPELLO, ANTHONY, CAN (21)
Para Sparring K44 Female +58 kg
1st. [SEED 1] TRUESDALE, AMY, GBR (43)
2nd. [SEED 3] FENCIL, ALYSSA, USA (89)
3rd. [SEED 4] MENEZES, DEBORA, BRA (19)
3rd. [SEED 2] SCHIEL, LAURA, FRA (41)
Para Sparring K44 Female -58 kg
1st. [SEED 2] GARCIA QUIJANO, JESSICA, MEX (2469)
2nd. [SEED 4] HINES, SHAUNA-KAY, JAM (55)
3rd. [SEED 1] SALINARO, BRIANNA, USA (75)
3rd. [SEED 3] NASCIMENTO, CRISTHIANE, BRA (20)
Para Sparring K44 Male +75 kg
1st. [SEED 1] MEDELL, EVAN, USA (101)
2nd. [SEED 2] STACEY, CORBIN, USA (151)
3rd. [SEED 4] BIRCH, JOHNNY, USA (73)
3rd. [SEED 3] PEDROZA LUNA, FRANCISCO ALEJANDRO, MEX (2471)
Para Sparring K44 Male -61 kg
1st. [SEED 1] SAIRANEN, MATTI, FIN (40)
2nd. [SEED 2] TORQUATO, NATHAN, BRA (18)
Para Sparring K44 Male -75 kg
1st. [SEED 3] GARCIA LOPEZ, JUAN DIEGO, MEX (2470)
2nd. [SEED 1] SABATES, FELIX, USA (134)
3rd. [SEED 2] KACER, MICHAEL, USA (2463)
WTM

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

daedo

Archives